Koji kotilić je najbolji?

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Koji kotilić je najbolji?

Postod SlobaBG » Čet Mar 23, 2017 6:20 pm

Gusani, emajlirani, bakarni, od prohroma... od pola pivske bačve... ? :)
Pa onda onih gusanih ima sa svojim "nožicama", a ima i onih koji vise na trokrakim držačima...

Bakarni su skupi, prohrom lak za održavanje a i generalno su najjeftiniji...

Ali koji je najbolji ? :)

P.S. Molim samo bez odgovora tipa: svaki je dobar kad se ima nešto staviti unutra da se krčka :)
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Re: Koji kotilić je najbolji?

Postod ОХОТНИК » Čet Mar 23, 2017 6:51 pm

SlobaBG napisao:P.S. Molim samo bez odgovora tipa: svaki je dobar kad se ima nešto staviti unutra da se krčka :)

За мене је најбољи онај на који си позван као гост, кад неко други кува, а ти само кашикаш! :mrgreen:
Е сад нећу ни како ја хоћу!

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Čet Mar 23, 2017 6:55 pm

E sad mnogo je postavljeno uopšteno pitanje. Po meni ima dosta faktora koji utiču na izbor. Prvi faktor je , za koliko se osoba najčešće kuva , drugo je pitanje održavanja , da li će se konstantno koristiti a samim time i izbor pranja , da li samo iznutra ili i spolja . Dosta utiče i izbor jela koje će se najčešće kuvati , jer po meni nije isto , riblja čorba ili pasulj. da li ćeš koristiti klasičnu vatru od reveta ili plinski plamenik.

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje

Postod SlobaBG » Čet Mar 23, 2017 7:08 pm

OK, ajde onda da damo nekoliko kriterijuma: recimo da se kuva za 6-7 osoba, povremeno, pasulj, gulaš ili sl., na vatri od drveta. Dakle outdoors varijanta. :)

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje

Postod SlobaBG » Čet Mar 23, 2017 7:12 pm

ОХОТНИК napisao:За мене је најбољи онај на који си позван као гост, кад неко други кува, а ти само кашикаш! :mrgreen:

Aha, a ima i salate od kupusa sa sirćetom u izobilju.
:teasing-tease:

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Mar 23, 2017 7:27 pm

Prvo i najbitnije pravilo, nema tu raznih velicina, samo cist bakar.

E sad, ako ces da ga pakujes u kola, pa nosis kuci, Inox. Bar po mom iskustvu, ne postoji nista sto se lakse pere. Ako se spolja ne pere, cist bakar, ali samo ako je kalajisan kako treba. I to moze da se sredi u domacoj radinosti, a spada u deo uzivanja, valjda da se zadovolji ciganska dusa.

E sad, nije bas kotlic, ali ja volim i tucane lonce, onae modele sa malim nozicama. Ako se nesto radi u prirodi, a kuvanje nije primarni cilj, onda su jako dobri. Pogotovo kada se unutra stavi kupus i ovcetina, ili varijacije na saske rudarske teme, tipa bosanskog lonca ili grneta. Naredjas ih kod kuce, ili ujutro na terenu, i ostavis uz vatru, pa posle 5-6 sati prste da polizes.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Čet Mar 23, 2017 8:33 pm

Po nekom mom iskustvu od skoro pola veka krčkanja u prirodi , outdoors varijanta najpraktičniji će ti biti običan crni kotlić . navešću i razloge. Nije pretežak (zbog mogućeg nošenja u rukama do mesta za kuvanje - za razliku od tučanog). Posle kuvanja oriba se priručnim sredstvima , pesak , zemlja i slično( što bi mi bilo žao raditi sa prohromskim). Dovoljno čvrst a ne pretanak - za slučaj lakše havarije za razliku od prohromskog ili emajliranog koji se lako olupa , lako ga je nabaviti i dosta jeftiniji od bakarnog. Nije pretanak pa hrana neće brzo zagorevati posebno u delu do kojega dolazi rub hrane sa unutrašnje strane. Niko nije ljubitelj pranja kotlića spolja , ali kad se setim šta sam sve za(sro)garavio i upropastio , hvata me jeza . Što se održavanja tiče najobičnija mast je dovoljna da ga zaštiti do sledeće upotrebe. Što se tiče veličine , ona ovisi o tome koliko je društvo ješno , ali računaj minimum pola litre po osobi . Za riblje čorbe prohromski je zakon po meni , za pasulj i gulaše tučanom nema premca, bakreni - merak , ali ko će nakupovati tolike kotliće

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pet Mar 24, 2017 12:49 pm

Burazek koristi kotlic napravljen od nekog malog inox burenceta (od piva valjda). Za u automobil je super, kada se zavrsi krkanluk stavi u plasticni dzak svrati do prve perionice i na pusku :)
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Pet Mar 24, 2017 7:51 pm

Слобо,иду лепи дани,једну суботу код Чарапића бреста да седнемо уз чувена крилца,и лепо елаборирамо...

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje

Postod SlobaBG » Sub Mar 25, 2017 12:30 am

A što ne uz kotlić?
:)

Povratak na “Kuhinja”