Gurmanska corba sa zeljem

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Gurmanska corba sa zeljem

Postod Nietzsche » Čet Mar 02, 2017 5:19 pm

Originalan recept ove corbe sam "pokupio" od babe, ali nisam imao zaru(koprivu) ili zelje tako da sam kupio spanac. To su ujedno i osnovni sastojci i moze se koristiti sta ko ima. Pored toga portebno je jos par namirnica, hladno pivo i malo vremena... U originalnom receptu se koristi divlje zelje i domace suvo meso, ali i ovo jelo kao i svako drugo moze malo da se izmijeni.

Dakle:

1/2kg zare/zelja/spanaca
2 glavice crnog luka
3-4 cena bijelog luka
300g korijenastog povrca (mrkva, persun, celer... ko sta ima)
300-400g suvog mesa (slanina i rebra su najbolja opcija, a moze se dodati i suvi vrat)
100g pavlake, jogurta ili mladog kajmaka
1 jaje
So i biber
Svinjska mast (1 supena kasika)

Prije svega se na vrucoj masti dobro izdinsta luk dok ne postane providan, zatim se doda korijenasto povrce. Nakon 5 minuta kada su sastojci omeksali stavlja se "suvotina" (slanina, rebra i suvi vrat) na jos par minuta. Cim se sve to lijepo izdinsta, nalije se 1,5l kljucale vode i sve se kuva jos nekih pola sata. Nakon pola sata svi ukusi su se dobro sjedinili, malo vode je isparilo i crni luk se istopio.... tada se dodaju zelje (spanac u mom slucaju) i bijeli luk i sve se zacini prema ukusu. Jos 10-15 minuta kuvanja i jelo je gotovo. Pred sam kraj kuvanja se pavlaka dobro pomijesa sa jednim jajetom i ta smjesa se, uz neprestano mijesanje, polako sipa u corbu. Nije potrebno vise od minut ili dva da bude gotovo. Jaje nije obavezno, ali ga ja stavljm jer je takav recept. Evo i par slika postupka...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Prijatno!

P.S. Na pocetku kuvanja se mogu dodati jos krompir i lovorov list...

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Gurmanska corba sa zeljem

Postod Pathfinder » Čet Mar 02, 2017 8:34 pm

mljac mljac!
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Re: Gurmanska corba sa zeljem

Postod StepenWolf » Pet Mar 03, 2017 12:16 pm

A kad se doda krompir imaš obrok uz koji ti ne treba ni hleb ni salata.

Povratak na “Kuhinja”