Mini Trangia alkoholni rešo

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Mini Trangia alkoholni rešo

Postod Radiobunker » Ned Okt 27, 2013 2:50 pm

Odavno sam čuo za ovu renomiranu firmu i odavno poželeo da imam u svojoj opremi neki od ponuđenih modela. I evo želja mi se spletom srećnih okolnosti ostvarila.
Pre nego što krenem u opis i demonstaciju moram da navedem malo opštih podataka. Ova firma postoji duže od 75 godina i od samog početka proizvod sisteme za kuvanje u terenskim uslovima. Pored standardne ponude, ova firma je takodje u jednom trenutku proizvela vojni sistem za kuvanje pod oznakama M-40 i M-44. Jedina razlika imeđu ova dva modela je ta što je porcija kod modela M-40 od rostfrei materijala dok je kod M-44 od aluminijuma. Sistem je baziran na klasičnom Trangia alkoholnom gorioniku i štitniku od vetra koji je oblikom prilagođen da u sebe primi vojničku porciju. Evo dve slike ovog vojnog modela. Radim vec duze vreme na nabavci ovih stvari. Ako mi se posreci u nabavci, a nadam se da hoce......bice i sarmi odradjenih na alkoholu :D :D :handgestures-thumbupleft:

Slika

Slika

Pa da pocnem sa pricom. Idemo na opis mog novog mezimceta :D
Rešo stiže u kartonskoj kutiji uredno zapakovan. Ja sam dobio nov komplet ali se na slikama već vide znaci upotrebe jer čim sam ga uneo u kuću odmah sam ga sastavio i skuvao čaj na njemu jer nisam mogao da dočekam da ga vidim u akciji :D

Slika

Slika

Slika

Slika

Komplet se sastoji iz sledećih delova:
1. Posuda za kuvanje zapremine 0,8L, 8 decilitara ili 800 ml…..kako se kome vise dopada. Materijal - Aluminijum. Moram da napomenem da je ovih 0.8L kada se posuda napuni bukvalno do ivice. Znaci optimum je negde 0.5L tj. pola litre. Vise o ovome u delu posta koji se bavi demonstracijom tj. prakticnom primenom.

Slika

2. Tiganj od aluminijuma sa Teflon prevlakom koji je ujedno i poklopac za posudu za kuvanje.

Slika

3. Ležište za gorionik napravljeno od lima sa prevlakom koja reflektuje toplotu i vraća je ka
gorioniku.

Slika

4. Sam gorionik, napravljen od mesinganog lima sa poklopcem koji je opremljen O ring dihtungom da se gorivo ne bi prolilo tokom transporta i regulatorom plamena koji poseduje pomični poklopac kojim se kontroliše plamen. Ovaj regulator se takođe koristi za gašenje rešoa po okončanju kuvanja. Poklopcem se ne sme gasiti gorionik jer bi se od vreline istopio O ring. Na samom poklopcu je otisnuto upozorenje vezano za nacin upotrebe.

Slika

Slika

Slika

5. Hvataljka koja sluzi kao drska za tiganj i posudu za kuvanje.

Slika

6. Slika kako se komplet pakuje sa dimenzijama i tezinom kompleta. Ovde kazu 320 grama. Moj komplet je tezak 348 grama, sa praznim gorionikom naravno. Znaci nesto jace od ovih deklarisanih 320 grama. E sad, moj Leatherman Surge Multitool je tezak 339 grama. Svaki komentar je suvisan. Da je ova mala Trangia laksa ne bi valjalo :D

Slika

7. Klasicno uputstvo, nemoj ovo – nemoj ono…pazi na ovo – pazi na ono……itd, itd :D

Slika

8. Najlonska zastita za Teflon na tiganju sa uputstvom za upotrebu tiganja.

Slika

Da se za trenutak zadrzim na gorioniku koji je po mom misljenju “srce” ovog sistema za kuvanje. Evo slika unutrasnjosti. Naime, gorionik nije “supalj” da se tako izrazim. Unutra ima “insert” od mesinganog lima savijenog u valjak I zaletovanog za otvor gorionika tako da se rupice na obodu otvora ne vide kada se baci pogled u unutrasnost gorionika. Valjak od lima nije zaletovan za dno tako da se alcohol pri sipanju slobodno siri I popunjava celu zapreminu rezervoara I iza valjka od lima. Tek kada se gorionik upali postane jasno koliko je ovo prost ali efikasan sistem. Inace rupica ima 23. Na dnu gorionika je utisnuto slovo T sto je ujedno I logo firme Trangia.

Slika

Slika

Da krenemo malo na upotrebu. Kao prvo, treba sipati gorivo u gorionik. Napomena proizvodjaca je da se gorivo sipa do ¾ zapremine gorionika. Sto se samog goriva tice, prvo sam se dohvatio ovoga:

Slika

Da ne teglim pricu, svi znamo sta je ovo. Ima ga u svakoj pa I najgoroj bakalnici diljem nase domovine. U mom selu kosta 200,00 dinara litra. Dzabe brate. A radi za sve pare :D

No, da mi malo ostavimo praznu pricu I da se bacimo na konkretne stvari, a to je kuvanje na ovom resou.
Pa da pocnemo:
Datum: 26.10.2013. godine.
Vreme: 09:25 sati ujutro
Trenutna temperature na mestu na kome je postavljen reso 16,20o C
Vremenski uslovi: Suncano sa umerenim vetrom.
Na “Motelu” postoji ozidani deo sa cesmama I tusevima. Valov u koji se sliva voda iz cesmi mi se ucinio kao dobra zavetrina pa sam u njega spustio reso. Namirnice I ostalo sakupljeno na brzu ruku iz kuhinje I trk na lokaciju.

Slika

Na meniju juneca supa iz kocke sa testeninom u obliku flekica I jaja na oko. Ekipa prisutna, moja cerka I ja. Na brzaka obrok u prirodi….dorucak da budem precizniji. Dosli smo takoreci “na prazan stomak”, a biciklima :D .
Gorionik napunjen po propisu, postavljen u leziste I upaljen.

Slika

Posuda sa 0.6 litara vode postavljena na gorionik. Vreme pocetka kuvanja 09:28 sati. Cekamo, cekamo…..plamen je jedva vidljiv. Gorionik je skoro necujan. Samo se cuje blago sistanje.

Slika

Provrila voda, ubacena kocka supe I testenina. Merio sam vreme, ali sam proglasio da je voda provrila kada je bas krenula divljacki da vri. Znaci ne ono pustila kljuc I tome slicno. Vreme do “divljackog” vrenja 11 minuta. Evo, supica na putu da bude gotova :D

Slika

Dve napomene….kad sam ubacio sirovine za supu nisam vratio poklopac I nastavilo je lepo da vri. Znaci nije se smanjio intenzite kljucanja ili da je ne daj boze stalo. Drugo….vidite vlazan beton oko resoa….greska….ne treba 0.6 litara nego 0.5 litara….to je neki optimum sto se tice kolicine tecnosti za ovakav sud. U jednom trenutku mi je pokipelo ali jako malo. Znaci u ovaj sud od 0.8 litara optimalno je sipati 0.5 litara vode za neko opusteno kuvanje. Inace malo je prskalo sve vreme kuvanja sto se I vidi po vlaznom prstenu oko resoa. Supa je skuvana za nekih 8 minuta.
Skidamo supu I odmah bacamo jaja na tiganj. Isao sam po uputstvu sa zastitnog najlona iz tiganja. Nisam sipao ulje “da pliva” nego sam sipao vrlo malu kolicinu I utrljao u Teflon papirnom salvetom. Odlicno se pokazalo. Uopste se ne lepi. Evo 4 komada jaja “na mukama” :D

Slika

Sve je bilo odlicno I ukusno, a o tome najbolje svedoci sledeca slika :D :

Slika

A pala I kafica za Taju da bi dozivljaj bio kompletan:

Slika

Sad da dam za kraj neka zapazanja:
Alkohol kao gorivo….pa mi Srbi mozda ne umemo da napravimo avion ali smo za alcohol majstori. Evo slika dna tiganja I posude po zavrsenom kuvanju. Jedva primetna garez. Moze se cak reci da je I nema. Jako sam zadovoljan jer sam se iskreno receno plasio da ce sudovi biti crni odozdo kao ugalj ali eto, proslo je bez toga. Znaci ovaj alcohol je cist I ne prlja posudje pri sagorevanju.

Slika

Idemo dalje….taksativno cu navesti na sta treba obratiti paznju
1. Neophodan je neki stit od vetra. Jesam ja montirao reso u zavetrini ali ipak bi neki “windscreen” leg’o I znatno poboljsao performase jer sam primetio da s’ vremena na vreme vazdusna struja bas zaljulja plamen. Pored zastite “windscreen” bi reflektovao toplotu nazad na reso I posudu. Vec imam neke ideje. Relaizacija sledi uskoro.
2. Vec pominjano gore u tekstu….0.5 litara, a ne 0.6 litara vode….ne valja jer hoce da iskipi.
3. Jaja su malo izgorela sa donje strane. Kod przenja jaja koristiti regulator plamena, tj. njime smanjiti vatru I krckati jaja natenane. Ujedno se stedi I gorivo.
4. Hvataljka/drska za tiganj I posudu….OK, radi to, nije da ne radi ali je osecaj kod hvatanja pune posude nekako nesiguran. Postoji kod Trangia mnogo jaca hvataljka koja se moze nabaviti odvojeno. O tome razmisljam.
5. Trangia namenska boca za alcohol sa sigurosnim ventilom. Pa ne mora ali bi se znatno dobilo na udobnosti I sigurnosti. I o ovome razmisljam.
6. Viljuska od kvalitetnije plastike. Ove su neke nikakve koje smo koristili, a nismo hteli da idemo metalnim escajgom na Teflon. Ako ne to, onda odvojen tanjir za serviranje da se ne bi jelo direkt iz tiganja. Ako neko zna za neki dobar plasticni escajg nek’ kaze gde toga ima, a da je u Srbiji.
7. Rezanci za supu…..lose smo odabrali. Flekice se duze kuvaju od rezanaca. Znaci izbor pada na tanke rezance koji se brze skuvaju od flekica (al’ sta cu….cerka voli vise flekice od rezanaca :D )
8. Sto se paljenja gorionika tice, probati firesteel ili sibice. Upaljac nije praktican. Ja sam umocio komadic drveta u alcohol, upalio ga upaljacem I onda upaljenim drvcetom upalio gorionik. Moze I tako, ali lepse je da to bude malo elegantnije :D

Sve u svemu, po mom misljenju treba oformiti jedan set namenski odabrane opreme oko ovog Trangia resoa I onda to koristiti, koristiti, koristiti dok ne predje u rutinu. To mi je I namera. Bas sam se primio na ovo :D
Eto, to mu je to. Ako neko ima neke ideje, iskustva ili predloge neka kaze. Spreman sam da saslusam. Ovo je moje prvo iskustvo sa ovakvom vrstom opreme I licno mi se dopalo. Skinuo sam sa neta neke outdoors kuvare sa receptima prilagodjenim bas za ovu vrstu opreme za kuvanje pa cu se malo usavrsavati. Po meni ovo je sasvim dobar reso za pripremanje hrane za jednu osobu.

Hvala svima na izgubljenom vremenu u citanju ovog mog posta.….nastavak sledi uskoro :D

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Re: Mini Trangia alkoholni rešo

Postod Jones » Ned Okt 27, 2013 6:44 pm

:merakcraft: Obozavam ove tvoje prikaze, sve je toliko jasno da ovog trenutka nema nista sto mi ne bi bilo jasno... jedino sto sam primetio da mi ovog trenutka upravo krce creva i da moram nesto na brzaka da pojedem, a ujutro za dorucak...zna se, jaja na oko
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Ned Okt 27, 2013 6:55 pm

He-he, tata se igra, a dete misli suprotno.
Da li postoji mogućnost da se ono što preliva iz posude slije do gorionika?
Живи и пусти друге да живе!

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Ned Okt 27, 2013 7:18 pm

Друже,желим ти пуно лепих,масних и сласних залогаја да спремиш на овој машинерији!

П.С.
Ако буде прилике,при набавци М40 рачунај на +1!

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Ned Okt 27, 2013 7:22 pm

veselibajker napisao:He-he, tata se igra, a dete misli suprotno. Da li postoji mogućnost da se ono što preliva iz posude slije do gorionika?

Hehe....bas to. A bas sam se lepo zabavio. A i cerka je imala svoj deo zadatka. Imala je kod sebe svesku i ja sam joj diktirao prolazna vremena i zapazanja. Ludo smo se proveli.
Da li moze da se slije do gorionika.....pa verovatno da moze ali to bi moralo bas da se zestoko prelije. Zato sam i naveo da je pola litre optimum i onda nema brige.

Jones napisao::merakcraft: Obozavam ove tvoje prikaze, sve je toliko jasno da ovog trenutka nema nista sto mi ne bi bilo jasno... jedino sto sam primetio da mi ovog trenutka upravo krce creva i da moram nesto na brzaka da pojedem, a ujutro za dorucak...zna se, jaja na oko

Fala Jones....a za ujutro.....spremi tiganj pa polako ;)

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Ned Okt 27, 2013 7:24 pm

vukovsin napisao:Друже,желим ти пуно лепих,масних и сласних залогаја да спремиш на овој машинерији!

Zdravo Vukovsine. Hvala na lepim zeljama. Planiram da se bas pozabavim ovim outdoor kuvanjem. Sad kad sam probao ovo....doslo mi da je mnogo lepse spremiti nesto na brzaka nego nositi sendvice.

Korisnikov avatar
To3a
Pridružio se: Sub Feb 04, 2012 12:20 am
Kontakt:

Postod To3a » Pon Okt 28, 2013 2:08 pm

Stvarno lepo izgleda, u pravu si da su trebali da porade na sistemu zastite od vetra, mozda je moglo umesto kartonske kutije da se napravi od nekog polimera koja moze da se rasklopi i savije u neki polu valjak polozaj koji bi redukovao uticaj vetra.
Jedno me zanima, pomenuo si regulator jacine plamena. Gde se on nalazi tj kako se regulise plamen jel to meni izgleda kao otvoren sistem poprilicno i ne vidim mesto za isti. Ako moze koja slika za regulatorom i kako izgleda plamen kad je na max i kad je umanjen. Takodje kolika je potrosnja alkohola bila prilikom kuvanja supe? To pitam jel me zanima kalkulacija koliko bi alkohola bilo potrebno poneti za neko ozbiljnije krckanje i vecu posudu npr pasulja il slicno.

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pon Okt 28, 2013 4:59 pm

@ Toza

Bice sve u detalje. Planiram da se malo pozabavim potrosnjom goriva i regulacijom jacine plamena. Inace po kazivanju proizvodjaca jedno punjenje gorionika gori 25 minuta, ali po meni to mora da je neki prosek. Pitanje je i goriva. Videcemo kako se ponasa ovaj nas alkohol. Uradicu detaljna merenja po principu, izmerim prazan gorionik, izmerim napunjen alkoholom, skuvam nesto pa vidim razliku. Sto se podataka na netu tice, tamo kazu da je pola litre alkohola dovoljno za nedelju dana kuvanja, ali o tom po tom. Videcemo sta kazu moji testovi. Cim izvedem merenja objavim ovde.

Regulator....pa to ti je onaj dodatak sa pomicnim poklopcem...imas na slici gore. Kad se gorionik upali, ako neces punu snagu podesis ta vratanca na pola recimo i bacis odozgo na otvor gorionika i takoreci ga "pridavis". Kako to radi ne znam, nisam jos probao sa tom prigusnicom ali probacu. Iskreno to mi bas ne deluje nesto ozbiljno al' ko zna....mozda je bas suprotno.

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Pon Okt 28, 2013 6:43 pm

Što pročita ovo sad moram da večeram nešto. :teasing-tease:
Jako lepo si opisao ovu spravicu :text-bravo:
How long will an edge last?
Depends on the user, what he is cutting, how the blade is
ground and sharpened, the hardness and the steel grade.
Pretty much in that order I think.
Phil

Korisnikov avatar
Radiobunker

Postod Radiobunker » Pon Okt 28, 2013 6:47 pm

Hvala sAx. Drago mi je da ti se svideo opis.

Povratak na “Kuhinja”