Ljute papričice

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Ljute papričice

Postod druid » Uto Jul 15, 2014 7:44 am

Ko je bio prisutan na onoj sedeljci u Lapovu onog leta mogao je da vidi kako izgleda kad ljakse navali na habanero sos (ja). :( A onda i klasicnu srpsku pojavu: ne-zna-on-to-daj-meni.... :D Kad ne crkoh za onim astalom... E jeste Hobo skuvao onaj sos, svaka mu dala... :D

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Uto Jul 15, 2014 8:23 am

Ja kupio na KupujemProdajem "Cepoguzac" :mrgreen:

Slika

Bogami, prilično je ljuto, moram da priznam :angry-extinguishflame:

http://www.juznasrbija.info/biznis/polj ... -sosa.html
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Uto Jul 15, 2014 10:37 am

Bas sam hteo da kupim to cudo da probam. Interesuje me da li stvarno stavlja jholokie unutra ili se samo tako reklamira a stavlja neke domace...
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Uto Jul 15, 2014 10:47 am

Teško je reći šta sve stavlja i u kom odnosu ali da je baš ljuto - jeste.
Ne sumnjam da stavlja i ove najljuće, nije toliko teško doći do semena, prodaje se i na Amazonu i nije nešto nedostižno skupo.
Npr: http://www.amazon.de/Trinidad-Scorpion- ... a+Scorpion
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
BlackPanther

Postod BlackPanther » Uto Jul 15, 2014 10:57 am

Ma kakav amazon - to je prevazidjeno. Imas po Srbiji prodavce semena kol'ko hoces. Ako cemo pricati o problemima, veci problem je sto je za jholokiu period klijanja 90 dana. A sve vreme temperatura treba da je iznad 25 stepeni. Ima tu posla.
NIsam ja ni mislio na nedostupnost paprika kod nas. Vise sam mislio na to da mnogi ljudi vole da reklamiraju proizvod ali ne i da ga naprave kvalitetnim. A sto se ljutine tice - "jako ljuto" je izuzetno sirok pojam. Nije ni bitno - uzivaj ;-). Gasi pozar mlekom ili jogurtom, nikako vodom i bice sve ok.
Evo dela arsenala koji mi je prosao kroz ruke (tj stomak)
Slika
Slika
Slika
Slika
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Uto Jul 22, 2014 12:34 am

Najlepši sos koji sam jeo je bio LolTun meksički habanero sos...ukus kao da jedeš svežu papriku. Mera je bila pola flašice po obroku (nekada i više) - bolesna doza ali se drugačije nije mogla obavljati velika nužda. Doneo sam iz Meksika seme jedne paprike koja je okrukla, prečnika oko 1,5cm. I dan danas je gajim ali se tokom godina izmešala sa domaćim vrstama pa nije toliko ljuta, a poneki rod dobije drugačiji oblik.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Jul 22, 2014 8:45 am

BlackPanther napisao:Gasi pozar mlekom ili jogurtom, nikako vodom i bice sve ok.

Malo nauke nije na odmet :) Naime, supstance koja se nalazi u ljutim paprikama, i ne samo tu, a koje daju osecaj ljutine su familija kapsaicinoida gde je najpoznatiji prestavnik 8-metil-N-vanilil-6-monenamid odnosno kapsaicin :) http://en.wikipedia.org/wiki/Capsaicin E sad ide zanimljivi deo price, ove supstance se ne rastvaraju u vodi tako da pijenjem vode nista ne postizete ali se zato rastvaraju u mastima tako da za prvu pomoc pomaze mleko, manje jogurt, maslac. Takodje ako se vec "ispirate", ne gutati sadrzaj iz usta, a ako se bas dobrano zaljutite kasiku maslaca u usta pa muljaj, pa pljuni pa ispiraj mlekom :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BlackPanther

Postod BlackPanther » Čet Sep 18, 2014 11:06 am

t03a napisao: E sad ide zanimljivi deo price, ove supstance se ne rastvaraju u vodi tako da pijenjem vode nista ne postizete ali se zato rastvaraju u mastima tako da za prvu pomoc pomaze mleko, manje jogurt, maslac. Takodje ako se vec "ispirate", ne gutati sadrzaj iz usta, a ako se bas dobrano zaljutite kasiku maslaca u usta pa muljaj, pa pljuni pa ispiraj mlekom :D

E svaka ti cast za ovaj maslac :-). Znao sam da pomaze hleb (iz nekog razloga) i mleko. Mleko mi je dve decenije zavrsavalo posao dok nisam postao "bolestan" po pitanju ljutine. Ali pre neko vece mi se oljutila supruga i mleko ne pomaze. JA se setih ovih tvojih reci i dam joj maslac - prestalo za minut. Odlicna fora :text-bravo: . Hvala za podeljeno znanje :-)

Korisnikov avatar
ludibes
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 10:05 pm
Kontakt:

Postod ludibes » Čet Sep 18, 2014 12:06 pm

volim ljuto, a ne gasim nicim k'o ni raikiju :D

medjutim, kad krene kroz "odvod" zna biti zaebato, dal pomaze maslac? xD
i don't know half of you half as well as i should like, and i like less than half of you half as well as you deserve.

Korisnikov avatar
rinos
Pridružio se: Sub Jan 15, 2011 1:42 pm

Postod rinos » Čet Sep 18, 2014 2:32 pm

Slika

lijeva je Habanero dok je desna Bhut Jolokia,u pozadini je peperoncino ciliega (Kalabrija)
Parce mihi, Domine, quia Dalmata sum

Povratak na “Kuhinja”