Gljive

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Re: Gljive

Postod BlackPanther » Uto Okt 27, 2015 1:19 pm

Super. Hvala :-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
slowhand
Pridružio se: Sub Dec 08, 2012 12:25 pm

Postod slowhand » Sub Maj 28, 2016 2:35 pm

Slika
Slika
odvojen od prirode
odvojen od sebe
https://www.youtube.com/watch?v=ju46hMpaU60

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Sub Maj 28, 2016 7:58 pm

Deluje kao jestiva. I to više puta :)
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sub Maj 28, 2016 11:44 pm

Vrganj k'o panj

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pon Mar 05, 2018 12:46 pm

Sinoc sam malo cunjao po youtube-u i naletjeh na kanal o gljivama. Za divno cudo nas covjek, sve je na srpskom. Evo i linka za one koji su takodje zainteresovani. Ima dosta zanimljivih i edukativnih klipova:

https://www.youtube.com/channel/UCG5ckX ... rAzPwP7iig

Ne bi bilo lose da se malo ozive teme ovog tipa, pored silnih nozeva, sjekira, pusaka... :mrgreen: Uskoro ce proljece, bice izlazaka u prirodu, plodova, gljiva... mozda se jos neko odluci da nesto ubere i ponese kuci.

Licno izbjegavam da berem gljive s obzirom da smatram da nisam dovoljno iskusan. S pokojnim djedom sam nebrojeno puta isao u "gljivarenje" (on bere, ja bih samo gledao i nosio korpu) i naucio sam da identifikujem neke "osnovne vrste". Danas su nam na raspolaganju internet, forumi, strucna literatura... ali nema nista bez iskusnog covjeka koji se razumije u te stvari. Sam se ne bih usudio da uberem nesto sto nije bukovaca, lisicarka, suncanica, vrganj ili bascara (neki je zovu sljivovaca)... sve ostalo mi izaziva sumnju. S druge strane jednostavnije je kupiti i pojesti gljivu nego razmisljati da li ces se sutra probuditi ili u najboljem slucaju zivjeti sa ostecenom jetrom i bubrezima... ali to nije to. Ako moze da se nauci i ako priroda vec nudi nesto sto je bar deset puta bolje od proizvoda iz rafova supermarketa... zasto se malo ne potruditi.

Evo nekoliko fotografija koje sam uspio da pronadjem i objedinim u ovom folderu. Pretezno ih samo fotografisem i ostavim... rijetko kad uberem. Da sam 100% siguran u sebe, sigurno bih ponio korpu i nabrao za jos jedan besplatan rucak. :obscene-drinkingcheers:

https://yadi.sk/d/7UDjr4FT3T22Nw

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Pon Mar 05, 2018 5:25 pm

Uh druže malo ti je obeshrabrujuć upis.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Pon Mar 05, 2018 6:48 pm

Са печуркама (гљивама) је слично као и са свим осталим вештинама, кад знаш шта и како онда није проблем. Мора да се учи постепено од некога ко зна, за почетак најчешће врсте и наравно њихове двојнице. Од две три врсте које сам научио као клинац постепено сам напредовао до пар десетина јестивих и оно што je битније, трудим се да још боље познајем отровне, али и даље се не залећем за нешто што препознајем само из литературе, нарочито се не треба ослањати на фотографије или графике из само једног извора, увек се треба консултовати са више примера. Пре пар година описах један занимљив догађај баш у овој теми.
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Mar 05, 2018 8:17 pm

Pre neki dan mi se neko cudio sto ne berem pecurke po sumi jer je to lako i te fore. Kao argument sam ispricao ovaj dogadjaj sa "lisicarkama" :-).
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pon Mar 05, 2018 9:14 pm

DakiNS napisao:Uh druže malo ti je obeshrabrujuć upis.
:D :lol: Da znas da si u pravu.

Ne bih da se nadjem u Bucinoj kozi iz Ohotnikove price, zato se i trudim da nesto naucim. Nazalost, nemam od koga.
Postoje neki kursevi gdje grupe ljudi vodr po sumama i gorama, zatim drze predavanja na ovu temu i slicno... ali nemam ja vremena za to.
Znam samo da mi se sad jedu bascare sa stare, zagorjele platine na smederevcu... onako malo posoljene, bez icega. Nikakav tartuf i vrganj to ne mogu da zamijene.
Samo treba biti krajnje oprezan kao sto rece Ohotnik i imati strpljenja. Nista bez nekoga ko sa sigurnoscu moze da potvrdi da li je gljiva jestiva ili nije. Ima dana... nauci se covjek. Bitna je samo dobra volja. ;)

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Pon Mar 05, 2018 10:12 pm

Najviše me obeshrabrilo ovo :
S pokojnim djedom sam nebrojeno puta isao u "gljivarenje" (on bere, ja bih samo gledao i nosio korpu) i naucio sam da identifikujem neke "osnovne vrste".
Pokoj mu duši nadam se da nije od gljiva.

Povratak na “Kuhinja”