Gljive

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Re: Gljive

Postod Hobo » Uto Avg 14, 2012 2:19 pm

Koliko znam, postoji i tzv. "Lazna Lisicarka" koja nije jestiva (nisam siguran dali je otrovna)

Astarot
Pridružio se: Pet Avg 12, 2011 12:24 am

Postod Astarot » Uto Avg 14, 2012 2:29 pm

Eno napisao sam kod lisicarke, lazna lisicarka je nejestiva posto je neki autori smatraju nejestivom.

Odyseys, sto se tice vrganja, napisacu o njma nesto vise kasnije. Uglavnom postuj sledece pravilo...izbegavaj vrganje koji imaju bordo boju cevcica (oni umesto listica sa donje strane imaju cevcice) Tako ces sigurno izbeci ludaru i vatreni vrganj, a i neke vrste vrganja koje su uslovno jestive (zahtevaju dobru termicku obradu). Postujuci ovo pravilo moze da ti se desi da naletis na neke vrste vrganja koji su gorki, ali nisu otrovni. Ovo sve sto pisem vazi za gljive sa nasih prostora.
Pozdrav

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Avg 14, 2012 2:41 pm

Koje su ono beše podmukle sorte čije se posledice osećaju tek posle par nedelja?
What is steel compared to the hand that wields it?

Astarot

Postod Astarot » Uto Avg 14, 2012 2:55 pm

Path...koliko znam kod nas je to planinska koprenka ili crvenjaca (cortinarius orellanus). Smrtno je otrovna. Kazu da moze da potraje i vise od mesec dana do znakova trovanja. U srbiji je nadjena u reonu Divcibara i na planini Gucevo po podacima Mirjane Davidovic. U crnoj gori je cesca. Uglavnom moze da se zameni sa nekim takodje otrovnim vrstama.
Pozdrav

Dule
Pridružio se: Pet Sep 14, 2012 8:16 pm

Postod Dule » Čet Sep 27, 2012 1:17 pm

Ja skupljam dosta vrganje,bele pecurke a samo za informaciju.ko nije 100% siguran neka ne bere ili nek povede nekog ko se bolje razume u pecurke.Dosta jestivih pecuraka ima svoje srodnike koji su izuzetno otrovne a tesko ih je razlikovati.Prema tome oprez.Dacu primer.Kod nas,lik koji je brao pecurke od malena je otrovaol zenu i decu.Zavrsilo se tako sto su svi preminuli a on ostao ziv.Evo ga sad covek poludeo,ne izlazi iz kuce i prica sam sa sobom.Zato kazem oprez.I pecurke koje nadjete na nekom mestu bice tu i sledece godine jer im odgovara zemlja ili nesto slicno.Obratite paznju i na vrganje koje rastu u razlicitim sumama jer nisu iste boje.Najsigurnije je gajiti sampinjone ili neke druge ili kupiti u prodavnici ko nije 100% siguran.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Sep 27, 2012 10:48 pm

Dule, hvala na savetu.
Ali da li to znači da ne treba učiti o gljivama već se oslanjati na sigurnost prodavnice ?
Svako učenje nosi svoj rizik, znam kolegu kome je žena pala sa skija jer joj nije dobro podesio vezove (popio čovek malo ljute, lako je za svoje) pa posle toga sad oće to da uradi svakoj koja mu donese skije :mrgreen:
Ovaj forum ne opominje, on EDUKUJE.
Prema tome, ako ne umemo reći kako da se ne nađemo u blizini prozora kroz koji možemo pasti, ne treba tvrditi kako nije zdravo prilaziti blizu prozoru.

Dule
Pridružio se: Pet Sep 14, 2012 8:16 pm

Postod Dule » Čet Sep 27, 2012 11:03 pm

Samo kazem da ako nisi 100% siguran nemoj ih brati ili vodi par puta,dok ne naucis nekog ko zna dobro.Ima dosta knjiga na ovu temu ali jedno je priroda a drugo sedenje pored kompa i monitora i uverenje da nesto poznajes a u stvari nemas pojma o tome ili znas ali nedovoljno.Poznavanje gljiva znaci poznavanje i pecurkarskih puteva po sumi.Slike pomazu ali nista dok to ne vidis u prirodi.Treba znati i pripremiti pojedine vrste.Ne razumem zasto bi neko ubrao nesto sto nije dobro i rizikovao zivot.Po meni je to vrhunska glupost,igrati se sa necijim zivotom.Opet kazem to je moje misljenje i ne mora biti tacno.

Astarot

Postod Astarot » Ned Okt 07, 2012 6:24 pm

Ovo sa Dulom se slazem, ako nisi 100% siguran...preskoci je...ima toliko drugih.
Sto se tice tih gljivara koji beru gljive od malih nogu pa potruju narod...ja samo mogu da kazem....njih je jedino bog cuvao sve te godine...daleko su oni od pravih gljivara. Kao npr pre 2 godine kad su se oni valjevci trovali zelenom pupavkom, pomesali je kazu sa zekom a beru gljive 14 godina???? Pomesati te dve gljive je kao pomesati vrapca i rodu.
Sto se tice onih kupovnih....ajd neces se otrovati zato sto su nejestive...ali....kad uberes sampinjon u sumi...pocne da tamni posle sat-dva, a ovi kupovni snezno beli po nedelju dana....kanda je to prskano svim i svacim :)

Inace i jestivim gljivama se moze otrovati...isto kao pokvarenim mesom. Pune su belancevina i ako krenu da trule...eto belaja...zato ne treba brati prematorele gljive.

Za ucenje najbolje je poznavati nekog ko zna da te uputi. Dalje..literatura, internet....i uvek...oprez oprez i samo oprez. Ne treba se oslanjati samo na fotografije, tu se obicno biraju karakteristicni primerci vrste, ali boje mogu da budu razlicite iz mnogo razloga. Najbanalniji...nepodesena fotografija...lose boje u stampi....a plus sto gljiva moze da primi razlicite nijanse boja u zavisnosti od mesta gde raste. I prilikom koriscenja literature...proveravati od vise autora. Nazalost gljive su jos uvek relativno nepoznata stvorenja i saznanja o njima se cesto menjaju. Npr neke vrste koje su smatrane za jestive proglasene su nejestivima. Svaku gljivu treba posebno nauciti...vreme kad raste, mesta gde raste, velicinu, oblik sesira, velicinu i oblik drske, oblik i boju listica, nacin kako listici prilaze drsci, boju spora, itd. I kad se to nauci...opet oprez oprez i samo oprez...gljive se ne beru kao kad se kosi trava...svaku treba pogledati prilikom branja.

I kao sto rece Ibrahim Hadzic u jednoj od svojih knjiga...cuvajte se saveta nepoznatih gljivara :)

Pozdrav

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Okt 07, 2012 8:14 pm

Ma sve su gljive jestive.. Tu nema diskusije, Mozemo samo da diskutujemo oko toga koja je jestiva samo jednom, a koja vise puta..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Astarot

Postod Astarot » Ned Okt 07, 2012 8:24 pm

Evo i nove lepotice

Macrolepiota procera

Narodno ime: suncanica, srndac, u Makedeoniji je zovu cadorasta pecurka

Staniste: Sumski proplanci i livade
Velicina: Sesir precnika do 35cm, drska visine do 40cm
Listici: slobodni ne dodiruju drsku, bele boje
Vreme rasta: septembar-novembar, mada se pojavljuje vec u i junu na mestima gde obicno raste, ali ne u velikim kolicinama

Ovo je jedna od nasih najvecih gljiva, a oblikom podseca na suncobran. Kada je mlada sesir je jajolik pa cela gljiva izgledom podseca na bubnjarsku palicu. Boja sesira je bela ili smedjkastosiva a po njemu se nalaze cehe, ima i braon varijanta, koju ja cesce nalazim po sumi. Listici su odvojeni od drske i u mladosti su beli, kasnije postanu malo tamniji. Meso je belo ima prijatan miris, a ukus mu je bademast. Kada je suva meni licno miris najvise lici na miris mokrace. Spore u masi su bele. Drska je tvrda vlaknasta i suplja. Obicno ima smedje sare. Za suncanicu je karakteristican prsten na drsci. On je bogat i uvek pomican (zapamtiti ovaj detalj).

Ovo je ukusna i kvalitetna gljiva, moze da se pohuje, pece na zaru, susi. Ako se nadje osusena a da je nisu napali crvi moze da se ubere. Drska nije jestiva posto je tvrda.
U rodu lepiota postoje i otrovne gljive, medjutim one nikad ne dostizu ove dimenzije sesira i drske. Kada je susno vreme suncanica zna da bude i manjih dimenzija, tada treba biti oprezan da se ne ubere neka otrovna, mada je i tada ona jos uvek dosta veca nego otrovne vrste. Na prelomu suncanica nikad ne menja boju mesa.

Slika

Slika

Povratak na “Kuhinja”