Kornjače, zmije, žabe i ostali delikatesi

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Re: Kornjače, zmije, žabe i ostali delikatesi

Postod t03a » Pet Maj 11, 2012 10:30 am

druid napisao:Tozo, hvala za info u vezi jazavca. Ima li neka posebna mera opreza pri dranju i pripremi, zbog mirisa, žlezda i slično?

Hm, nisam ga sredjivao ni pripremao pa tacno ni ne znam sta ide i kako. Ono sto znam je da ako se ne odradi dobro zna da vonja samo tako. Mast jazavca je lekovita i od nje se mogu spravljati raznorazni melemi za opekotine i zaceljivanje rana. Sto se tice pripreme jazavca ono sto sam cuo/video je da se odstrani podkozna mast (koje zna da bude ohoho), znaci deres do mesa (ume da bude zajebancija) i da moraju pod obavezno da se odstrane zlezde na zadnjici, oko testisa i anusa jer u suprotnom nece moci da se jede (ja bi ceo taj deo jazavca odfikario za svaki slucaj. ) Takodje ima neke gadne zlezde na stopalima, pa se daj deo odbaci (na primeru buta odbacis sve od podkolenice nanize, i onako nema mnogo toga, a kerovi su super zadovoljni :) )

Na zalost nisam prisustvovao celom procesu dranja i pripreme pa je ovo sve parcijalno sto iznosim, bilo bi pametn raspitati se kod nekog starog lovca koji zna posao ili kuvara specijaliste za divljac.

Meso sam jeo u obliku gulasa, pola jazavac pola divlja svinja i kada se tako spremi mislim da nema razlike, ne moze se provaliti koje je parce sta. Drugi deo jazavca (butkice i ledjni misici, oni za krmenadle :)) je spremljen kao pecenje u saftu. Meso je stajalo 24h u pacu pa posle u pekac u sporet (bese neka varijacija smederevaca). Unutra je islo dosta belog luka, ruzmarina, crnog luka, 2 kasicice senfa + jedna kasika silnog nekog susenog bilja (ne znam sta je, recept nisam dobio (nisam poneo dovoljno rakije za mito i korupciju) posto je porodicna rostilj tajna :)) Dok se peklo gazda je ubacio 2x po 3dl piva. Meso se skoro raspalo, ukus prvoklasan ... Mljac! :D
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Ned Jun 03, 2012 11:16 am

Hobo napisao:... Tako veselo stvorenje ne bih ubio samo da saznam kakvog je ukusa. ....

Zavisi kako gledas na Ta Vesela Stvorenja :)
Veverica mu dodje outdoor glodar, pa se jos oblaci kod D&G
Puh - odlican, jeo sam ga vise puta, i opet bih. Kad bih znao da mu je rodjaka veverica slicnog ukusa, brzo bih nababio vazdusnu pusku :)
Puzevi- naaaaaaaaaaaaaaaaaaajbolji su na Kritu. Pet zvezdica
Zmije- probao nekoliko puta, i necu vise
Zabe- spremao, i opet cu :) (povrce, dinstanje....)
Ptice: od noja do guinea fowl. Mnooooooooogo doboro!!! Nojevo jaje- mnoooooooogo dobro :)
Krokodil- pet zvezdica
Mopane worms- cak sam i doneo kilo, ali niko nije bio odusevljen.
Skakavci - prezni, ko chips. Ne moram ponovo da ih doruckujem
Rakovi - bas dobro. Onomad sam krenuo uz Rzav, i napravio genocid !
Sve u svemu, ja verujem da je nesto dobro ako se spremi na pravi nacin. Ukoliko je namirnica provoklasna, a kuvar spremi lose - dodje mu na isto

ps
samo da pitam:
"A sta fali tchwarzima????"
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
goranns
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:10 pm

Postod goranns » Ned Jun 03, 2012 11:22 am

ako se dobro secam lov na jazavce u vojvodini je trajno zabranjen ili se ja varam.iskreno bilo bi me zao da ubijem tako lepo stvorenje samo da bih osetio kakvog je ukusa

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar

Postod odiseys » Ned Jun 03, 2012 5:48 pm

Eeeee, do .....
Svi bi da jedu koabasice, a niko nece da bude Ubica Lepih Stvorenja :)
Meni je i Soko divno stvorenje, a moj komsija ga ceka vec dve nedelje sa puskom. Navadio se momak na koke, pa raznosi !
Slonovi su divna stvorenja, a onomad 450000 opustosilo sever Botswane, pa lokalci ne misle da su bas divni :)
I tako se slozismo da necemo da budemo Ubice, i da hocemo da zastitimo Ta Divna Stvorenja od nas samih, zar ne :)
Isto tako smo slozni da sto cesce treba tamaniti surovo, ruzno, divlje, agresivno, otrovozubno, besnopogledno JAGNJE
Makra za svako vikend :)

Ma zezam se bre, mojne se primate :)

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Ned Jun 03, 2012 6:00 pm

Hmmm, pošto soko ručno lovi koke, a ne puškom, bilo bi fer da i komšija ručno lovi njega :P
Ajd nešto da napišem da ne bude OT.
E da. U davna pradavna vremena pročitao sam iz pouzdanih izvora, dakle strip "Ninđa", povremenu su posle epizode beletristike bila dopisana i neka poglavlja "kako biti ninđa", elem, kako je pokorica, odnosno kambium sloj na četinarima jestiv i lep izvor hrane u slučaju nužde. Daleko od delikatesa, a sve mi se čini da je i daleko od hranljivog, ali makar se otrovao nisam :)
Elem, pravi delikates za mene: izmrzo šipak. Kao mala marmeladica. Njamnjam.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Jun 03, 2012 6:03 pm

@odiseys
Hm, ja bih komsiju upozorio da pripazi kod odstrela sokola. Jes' da je stetocina ali ako ga neko prijavi za ubijanje 'tice bice mu jeftinije da kupi farmu pilica nego da plati kaznu.
A za "jaguara" se slazem, SVAKI weekend bi valjalo...
@path
kambijum kod bukve, tzv. "mezgra" je odlican izvor minerala i secera. A ukus je 'nako... Medjutim, i danas pamtim dane iz vojske kada smo u Novembru jednog maglovitog jutra pronasli izmrzlo belo grozdje na cokotu u siroj okolini Nisa.

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Ned Jun 03, 2012 6:38 pm

goranns napisao:ako se dobro secam lov na jazavce u vojvodini je trajno zabranjen....

Био трајно забрањен.... ове године је јазбец ловостајем заштићена врста и у Војводини.
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar

Postod odiseys » Ned Jun 03, 2012 7:53 pm

Hobo,
pa ti bar znas da se zayebawam, i pravim off i poso za modove.... na svakom mestu, i u svako vreme :banana-wrench:
Nek bar zarade platu !
Ali hajde da se vratimo na temu:
Biber, so, i beli lukac mogu da se nose na teren u kesicama. Majcine dusice, origana vec ima po livadama, i jos koje cega...
Devet od deset recepata za spremanje hrane pocinje sa:
proprziti crni lukac,....
Samo Born Shit Eateri jedu bljutavu hranu bez case vina :)
Mnogo je veca mudrost i znanje kad se sta jede, koji deo, i kako se sprema.
Vidi moje licno iskustvo sa zverinjem:
ja sam se nalovio divljaci po celoj SFRJ, a zakacio sam i skoro sve jestivo u Africi. Nikad do sad, ali bas NIKAD, nisam drzao divljac u "pacu", marinadi .... whatever. Ako se ne "ohladi", ne izvadi iznutrica, onda i srnetina, i divlja svinjchetina mogu da budu nejestivi.
Ouuups, rekodh Wild Boar, i sad ako cuje Zeks, ima da jurne ko pit :)
Odoh da otvorim slicnu Survival temu :)

Korisnikov avatar
sumarvl
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 3:06 pm

Postod sumarvl » Uto Jun 05, 2012 11:08 pm

Ja sam probao skoljke iz Velike Morave, zilaviju stvar nisam jeo i pored toga sto su kuvane 3 sata, mada corbica je bila super, ma ko klin corba!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Jun 06, 2012 2:03 am

Od toplokrvnih životinjica na našim prostorima jedino što nije za jelo je - LISICA !
Kisela i žilava.
Ako neko ima drugačije iskustvo voleo bih da čujem.

Povratak na “Kuhinja”