Gljive

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Re: Gljive

Postod Nietzsche » Pon Mar 05, 2018 10:48 pm

Nije od gljiva... u tom slucaju ne bih mogao reci da sam od njega nesto naucio. Prije ce biti da je zahvaljujuci gljivama i zdravoj ishrani zivio 87 godina.

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator
Pridružio se: Pet Dec 21, 2012 10:45 am

Postod ОХОТНИК » Pon Jul 09, 2018 7:41 pm

Ако постоји још неко ко не верује у виле ево доказа из прве руке.

Slika
Виле су играле коло у мојој авлији

Slika
Стварно нисам очекивао тако близу бесплатан ручак

Slika
Рудњаче (Agaricus campester)
Е сад нећу ни како ја хоћу!

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator

Postod ОХОТНИК » Čet Sep 20, 2018 1:34 pm

Са кулинарског становишта ова гљива је на самом врху ексклузиве, чак ни најбогатији поједици нису успели да два пута поједу оброк у чијем саставу се налазила.
Зелена пупавка (Amanita phalloides), једна од најотровнијих печурака веома је честа у нашим листопадним и зимзеленим шумама. Расте од раног лета до позне јесени. Поседује Alfa-amanitin (α-amanitin) један од најсмртоноснијих токсина од свих аматоксина који изазива оштећење јетре и престанак рада бубрега. Смртоносна доза налази се у свега 30 грама печурке, против отров као ни ефикасан лек не постоје, ретким преживелим конзументима морала је бити извршена трансплантација јетре.
Slika
Симптоми тровања, повраћање, јак пролив, слабост, јављају се између 8-12 сати након конзумирања гљива, понекад након два дана. Отрованог треба хитно превести у болницу. Пацијенту се морају дати велике дозе пеницилина и хипербаричног кисеоника.
Slika
Ретки који су имали среће да је пробају и чудом су остали живи кажу да је пријатног укуса. Ако сте ипак неодољиво носталгични за прохујалим временима, ако вас не занимају модерне врсте смрти, од птичјег грипа, вируса западног Нила, зрачњем мобилним телефоном, можете се придружити многобројним познатим историјским личностима које су скончале од зелене пупавке. Међу онима који су отегли папке је и римски папа Клемент VII као и римски цар Клаудије. (Још један доказ да су италијани дар за квалитетну технику наследили од предака, мора да им је оружје било квалитетно када су морали да се трују печуркама).
Slika
Назив "зелена" не треба узимати здраво за готово, веома често зеленкаста боја прелази у светло смеђу или тамнију браон.

Ово сам написао да вас подсетим да убица вреба, у последњих месец дана сам у више наврата налазио Зелену пупавку, она не прашта, изгледа да је ово њена година,
ПАЗИТЕ ДА НЕ БУДЕ ВАША ПОСЛЕДЊА! :character-oldtimer:

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Čet Sep 20, 2018 6:04 pm

Da li je to najotrovnija gljiva sa ovih naših balkanskih prostora?
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
ОХОТНИК
moderator

Postod ОХОТНИК » Pet Sep 21, 2018 9:07 am

Не само на нашим просторима, стављају је на место број један за најотровнију на планети, мада постоји још доста врста гљива које поседују аматоксине који спадају у најотровније супстанце уопште.

Povratak na “Kuhinja”