Mini Trangia alkoholni rešo

(Sakupljanje, Priprema, Recepti i Posuđe)
Korisnikov avatar
Vrabac
Nožar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:29 pm

Re: Mini Trangia alkoholni rešo

Postod Vrabac » Pon Okt 28, 2013 7:06 pm

Super spravica :handgestures-thumbupleft: merkam da ga nabavim već neko vreme.. mislim da nije baš za neke ozbiljnije kulinarske poduhvate. Špagete, pirinač, viršle i sl. Regulator plamena radi na principu da uguši onaj jači plamen iz malih rupica, i propušta samo plamen iz središnje komore. Može da se smanji na veličinu plamena sveće. Čini mi se da sam negde pročitao da u tom režimu može da gori oko sat vremena, ali nisam 100 % siguran. Treba proveriti. U svakom slučaju vrlo praktičan rešoić za određene aplikacije. Može da se napravi i malo prostija (a bogami i komplikovanija) verzija od limenki piva ili čak i od limenke od nareska ili paštete. Najbolje radi kada se napravi od limenki piva :mrgreen:

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Pon Okt 28, 2013 7:16 pm

Zdravo Vrabac i hvala ti na ovim informacijama.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Pon Okt 28, 2013 11:13 pm

Dobra tema i odličan opis.
Ja imam nešto slično iz Esbit produkcije:
Slika

Zaštita od vetra je ubačena u komplet kao i postolje za tablete čvrstog goriva.

Sad moram i ja da napravim recenziju :D

Korisnikov avatar
Radiobunker
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 1:36 pm

Postod Radiobunker » Uto Okt 29, 2013 5:11 am

Hvala Stpeski. Poznat mi je Esbit, najpre iz istorije jer je za Svabe tkom WWII odradjivao opremu za kuvanje. Par puta u zivotu sam i video te stare gorionike kod nekih ljudi u kolekcijama. Ovo tvoje izgleda ozbiljniji sistem, a ne ultralaki kao ova moja mala Trangia? Kad jednom budes kuvao nesto kuvao islikaj pa prikazi i jelo i kako radi :-)

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pet Okt 13, 2017 12:15 pm

Citao sam ovaj opis prije skoro dvije godine; bas steta sto su i ovdje nestale slike. :handgestures-thumbdown: Zaista je sve objasnjeno do najsitnijih detalja. Ne znam koliko ljudi na forumu koristi Trangia reso, ali nece skoditi ako dodam jos par zanimljivih cinjenica.

Koristio sam iskljucivo etil alkohol, ali u EU vjerovatno postoji neka regulativa koja nalaze da mora biti ofarban kojekakvim aditivima kako ne bi bio podoban za "dezinfekciju iznutra". Dolazi u roze, plavoj, zelenoj... svakakvim bojama i to je ono sto stvara problem. Sve posude su strasno garave nakon upotrebe. Kasnije sam uspio da pronadjem 94% industrijski, bezbojni etanol koji cisto sagorijeva i sada se drzim samo njega. Malo je skuplji, ali je 1l vise nego dovoljan za desetak izleta tako da to nije nikakav problem.
Druga stvar, koju je Radiobunker vec spomenuo, odnosi se na paljenje resoa. Firesteel funkcionise samo ljeti i na malo visim temperaturama kada alkohol nije hladan, medjutim zimi nema nikakve sanse da se na taj nacin upali. Sibice su zakon, ali postoji jos jedan trik koji sam pronasao na youtube-u i koji odlicno funkcionise na niskim temperaturama:

https://youtu.be/y2hwvVTiIZM

Set koji imam je prvelik za dvije osobe, ali bolje i to nego da mi prilikom kuvanja kipi i curi na sve strane. Nije toliko lagan, a ako se uzme u obzir da u ruksaku uvijek nosim 2-3l vode i spremam hranu kao da ima pet osoba, onda mu mogu progledati kroz prste.

Slika

Dva kratka klipa za kraj. Mozda se tako jos neko predomisli i nabavi ovo svedsko cudo tehnike. ;) Bez dileme najprakticniji nacin kuvanja u prirodi, narocito na mjestima gdje je zabranjeno paljenje vatre.

https://youtu.be/-RPTX1oH77E
https://youtu.be/cbVTM7qe4UY

Povratak na “Kuhinja”