Kosara za hvatanje ribe

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Kosara za hvatanje ribe

Postod Pathfinder » Uto Avg 23, 2011 3:57 pm

Hvala Jonu ;)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
survival men
Pridružio se: Pon Apr 18, 2011 3:54 pm

Postod survival men » Uto Avg 23, 2011 11:14 pm

Na terenu je veoma važno da se oruđe napravi brzo, ali da bude efikasno, evo jednog primera kako brzo napraviti vršu za ribe i rakove!!!

Slika

Slika

Slika

Slika

Naravno, ovo je jedan od primera, naprimer poprečno peletenje ne mora da bude ovako često ili može da bude pleteno u vidu pojasa na određenim mestima!!!
Nadam se da sam malo pomogao, pozdrav za sve!!!
Indian makes small fire, sits close.
White man makes big fire, sits far away.
-- Stalking Wolf

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sre Avg 24, 2011 7:47 am

cool :)
thnx :)
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
vlado1988
Pridružio se: Pet Jan 27, 2012 12:59 am

Postod vlado1988 » Ned Mar 18, 2012 10:05 pm

Imam ja u selu jednu,kao ova sa slika samo je malo pljosnata,kao mali sam hvatao pastrmke u reci sa dedom,ona jos uvek stoji pa kao odem slikacu.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Pon Feb 03, 2014 6:35 pm

glacier
Pridružio se: Ned Mar 02, 2014 8:13 pm

Postod glacier » Ned Mar 02, 2014 9:17 pm

Samo da se razjasni, vrsa je vrsa a korpa je korpa (kao sto je neko pomenuo na prethodnoj stranici).
Korpom se lovi u plicacima. To je obicna pletena korpa kojoj se izbije dno. Kod mene na Dunavu kada dodje do poplave napuni se velika bara u pozadini vikend naselja, i cesto se napuni ribom. Kada se voda povuce riba ostaje zarobljena u plicaku i tada dolaze lokalni seljani i "korpavaju", tj setaju u plicaku sa tim korpama i kada naidju na ribu poklope je da ne moze da bezi i zatim je rukom samo izvade napolje. Ne moze biti jednostavnije, a zna tako da se uhvati i veca riba, ne samo sitnis..

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Ned Mar 02, 2014 10:06 pm

Dok sam bio mlađi, išao sam s ocem i njegovim drugarima u ribolov. Osnovna metoda je bila hvatanje ribe na potocima uz pomoć drvene košare (korpe). To je ona vrsta korpe koja ima oblik zaobljene kocke s jednostranom drškom koja se pruža punom visinom (oblik potkovice). Fotografija priča mnogo više: http://www.google.rs/imgres?sa=X&biw=16 ... =0&ndsp=27
Unutra se ubaci lišće kako bi unutrašnjost izgledala prirodnije, takav komplet se ugura u neki 'ćošak', a ribe se poteraju rukama pravo u košaru. Puna košara se polako izvadi iz vode, a ribe se presele u vršu (vršku) kako bi očuvale svežinu.
Najbolji deo je kad se unutra nađe zmija, a plašljivi drugari završe zaključani u automobilu do kraja ribolova. I ja se plašim zmija, samo reagujem prikladnije.
Na bržim vodama koristi se onaj model koji se sužava prema vrhu pa riba ostane parkirana u jednosmernoj ulici dok ne dođe 'spasilac' da je prebaci u tiganj.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Ned Mar 02, 2014 11:33 pm

Mene su uvek terali da "plasim" ribu,to jest da skacem i derem se kao magarac i na taj nacin je uteram u klopku :D
''Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија'' !
''Тко не воли штитнике,не воли ни човјека :D ''

Povratak na “"Into the primitive"”