Lov divlje svinje kopljem

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Lov divlje svinje kopljem

Postod Pathfinder » Sre Feb 06, 2019 8:12 am

Definitivno nije dobar izbor, ima odličan potencijal mučnog ranjavanja i gubljenja divljači. IMHO.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Feb 06, 2019 11:09 am

@Joco
Pilum je imao ojacan vrh za probijanje stitova ii relativno mek/savitljiv "vrat" kopja. Ideja koja je stajala (i radila) iza toga je da ukoliko uspes da se zastitis od napada, koplje koje ostane zabodeno u stit ne moze lako da se izvadi ali zato "sljone" tj savije se na dole i smeta u kretanju cineci stit neupotrebljivim pa je protivnik primoran da ga odbaci. Nakon bitke (ako nisu pobegli) legionari su prikupljali opremu pa je pilum koriscen daleko vise od 1x...
Nisam cuo da je koriscen u lovu. Koplje za gadjanje, javelin (ili dzilit) zahteva drugaciji pristup i naravno dosta vezbe. Mislim da se takvo oruzje najcesce koristi sa nekom vrstom bacaljke tj. atl-atla...

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Sre Feb 06, 2019 10:30 pm

Znam,loše sam se izrazio,pod tim jednokratnim kopljem sam mislio na to jedno bacanje,naravno da su ih kasnije kupili,šteta da se bace,al kao što me je Pathfinder dopunio,lose je zbog ranjavanja i otežanog vadjenja.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Feb 06, 2019 10:45 pm

Dobro ali nisam mislio da napravite baš pilum nego nešto slično od kudikamo kvalitetnijeg čelika i sa okaljenim vrhom. Poenta nije da se iskrivi, nego da dizajn bude osnova za razradu. E sad, ide i ovaj drugi deo priče i onda kad porazmislim malo i nije baš zgodno iz navedenih razloga.
:obscene-drinkingcheers:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Čet Feb 07, 2019 12:20 am

Pilum je prvenstveno namenjen da probije nesto (stit, oklop...). Svinjce jese debelokozo, al ne bas toliko.
Rana je uzana, ako nije slucajno pogodjen neki krupni krvni sud ili vitalni organ, sustinski je povreda mala.
Dodje ti otprilike ko prostrelna rana. Ako nije na bas pravom mestu... dzaba.

Sa druge strane, secivo sirokog koplja nanosi mnogo vecu povredu, kida mnogo vise krvnih sudova...

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Čet Feb 07, 2019 10:36 am

Hajde da i ja mlatnem malo po toj slami. Da li ste videli vrhove na lovačkim strelama ! Znam da jeste , Mislim da bi i vrh lovačkog koplja trebao imati sličnu funkciju , ili barem da liči na koplja afrikanaca , koja su namenjena i za lov i za rat.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Feb 07, 2019 3:13 pm

Gurman napisao:
Pathfinder napisao:Aх, то је већ проблем за отварача теме. Ја нисам ловац копљем, само копљаник.
А иначе, десило ми се да сам протрчао кроз крдо, у ниском курузу, само у шорцу, бос, трчао, тренирао, и ваљда због тога био тих, те ме нису растумачиле док их не нагазих, богуми за њих не знам,ал ја сам имао проблема са суздржавањем изненадних телесних потреба :)

Slika

Zato sam ja uvek "spreman" i nije me strah. Nije los ni licni alarm ako zagusti, jer covek nikad ne zna na koju ce zver da naleti. :auf: :srecica: :sad-roulette:

Prasad divlja su toliko luda bića, po meni, ovaj peper sprej bi im verovatno bio dobar začin :auf:
A dobra mi ova tabla za međede. Jer svi znamo da je njima zabranjeno da idu po stazi :D
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Čet Feb 07, 2019 4:44 pm

Pathfinder napisao:Prasad divlja su toliko luda bića, po meni, ovaj peper sprej bi im verovatno bio dobar začin :auf:

:laughing-rofl:
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Čet Feb 07, 2019 4:48 pm

gledao sam na youtube kako "love" crnog medveda kopljem. sede na drvetu oni podgojeni ameri, pobacaju hranu ispod i kad naidje bace koplje odozgo. nakon toga ga onako ranjenog traze.......

https://www.youtube.com/watch?v=C4_PoTehPTQ

UZNEMIRUJUCI SNIMAK !!
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
slowhand
Pridružio se: Sub Dec 08, 2012 12:25 pm

Postod slowhand » Pet Feb 08, 2019 10:53 am

https://www.youtube.com/watch?v=qOkalW6krEs
koplje cu da nabavim, znam gde ima svinja...nego monkeys...gde njih da nadjem?
odvojen od prirode
odvojen od sebe
https://www.youtube.com/watch?v=ju46hMpaU60

Povratak na “"Into the primitive"”