Lov divlje svinje kopljem

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Re: Lov divlje svinje kopljem

Postod poljo » Pet Dec 07, 2018 10:24 am

Ovo je post o ludoj ideji i "neizdržu" da se to uradi . Pa da ne zadjemo u politiku. Da , manjak sivih celija i glad za adrenalinom ali i prag postavljen da vidimo da li mozemo a i smemo. Nisam pristalica lova sem u svrhu cistog prezivljavanja.

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Pet Dec 07, 2018 1:52 pm

Kao ponajbolje upućen u to šta imate tu pri ruci rad sam da se upustim u teoretisanje o korišćenju, radije nego o politici.

Svi znamo a ko ne zna nek ide u ćošak, imam prvi verziju nečega sličnog, odavno nasađenu na kopljište, odavno korišćenu u vežbi, treningu, simulaciji, te tvrdim i demantujem što bi rekao onaj južnjak, da su, poznajući težinu ovih konkretnih sa slike, opako preteška za namenu, SEM u lovu sa psima, koji koliko toliko mogu da za trenutak imobilišu divljač.
Ovo koplje je sve nego okretno. I praznih ruku čovjek nije "meč" refleksom i brzinom jednoj svinji, a kamoli ovo čudovište. Kao da autobusom na parkingu pokušavaš da nadmanevrišeš go-cart.
S obzirom da volim da imam a da radi, a nemam kerove za te stvari, preduzeo sam korake da olakšam mašineriju i već se vidi primetna razlika u brzini kojom možeš da dovedeš koplje "on point".
My five cents.
What is steel compared to the hand that wields it?

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Postod poljo » Pet Dec 07, 2018 4:50 pm

E ovo sad postavlja ozbiljnu temu za razmisljanje. Sledece sedmice brzinska provjera mojih mogucnosti u odnosu na dat komad pa onda prst na celo i ...

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Ned Jan 13, 2019 12:27 pm

Као и на сваку другу алатку, човек би требало да се привикне и навикне на оно што жели да користи, па била то свиња или аждаха. Ко оно кад изађеш на стрелиште и одмах препознаш разлику између оног ко оружје не испушта из руку, и оног ко једном годишње одува прашину са куфера да "проба да не заборави".
Slika
Зато ово чудо вуцарам са собом кад год је прилика.

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Ned Jan 13, 2019 7:20 pm

U prvom komentaru sam u obliku nedoumice u stvari postavljao pitanja. Kolega vucaranje "čuda" je dobro za kondiciju, ali za ovih skoro 40 godina lovačkog staža svega nekoliko puta sam bio na desetak m od divlje svinje i to kada sam bio na dočeku a lovački pogon ojačan sa kerovima naterao svinjče u moju blizinu. To ti je otprilike odgovor kada ćeš biti u prilici da ga upotrebiš.

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Ned Jan 13, 2019 7:37 pm

Aх, то је већ проблем за отварача теме. Ја нисам ловац копљем, само копљаник.
А иначе, десило ми се да сам протрчао кроз крдо, у ниском курузу, само у шорцу, бос, трчао, тренирао, и ваљда због тога био тих, те ме нису растумачиле док их не нагазих, богуми за њих не знам,ал ја сам имао проблема са суздржавањем изненадних телесних потреба :)

Korisnikov avatar
Pathfinder

Postod Pathfinder » Sub Feb 02, 2019 3:36 pm

Slika

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Ned Feb 03, 2019 11:51 am

Pathfinder napisao:Aх, то је већ проблем за отварача теме. Ја нисам ловац копљем, само копљаник.
А иначе, десило ми се да сам протрчао кроз крдо, у ниском курузу, само у шорцу, бос, трчао, тренирао, и ваљда због тога био тих, те ме нису растумачиле док их не нагазих, богуми за њих не знам,ал ја сам имао проблема са суздржавањем изненадних телесних потреба :)

Slika

Zato sam ja uvek "spreman" i nije me strah. Nije los ni licni alarm ako zagusti, jer covek nikad ne zna na koju ce zver da naleti. :auf: :srecica: :sad-roulette:
Let There Be Rock!

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Ned Feb 03, 2019 1:12 pm

Nisam bas upucen u tematiku ali mi se cini da bi rimski pilum bio savrsen protivu divljih svinja :) Mislim, kada je vec vekovima oproban portiv raznih armija svinjce nema sta tu da trazi. Ne kazem da je to tako ali meni tako izgleda, e sad verovatno postoje neke mudrosti iza cele price ...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Uto Feb 05, 2019 6:18 pm

Nekada sam u nekoj emisiji o rimskom oruzju pokupio podatak da je izgled rimskog piluma ( koplje sa dugačkim tankim vrhom,od 50 do 70 cm) napravljen najviše zbog toga što se pri udaru krivilo i bilo beskorisno za neprijatelje,nešto kao jednokratno koplje.
Sad je pitanje tehnike lova,ako je namjera držati koplje u ruci i čekati svinju,nije dobar izbor,a u slučaju bacanja valjalo bi imati 10-15kom.

Povratak na “"Into the primitive"”