Izrada stapova za hodanje i samoodbranu

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
vukzec
Pridružio se: Čet Jul 20, 2017 9:47 am

Re: Izrada stapova za hodanje i samoodbranu

Postod vukzec » Čet Sep 07, 2017 7:25 pm

Slika

ovaj je bio debo i kvrgav bas kao sto treba, danas ga pomalo ogulim i odem po pivo a ono kad se vratim nema mi scapa, sumnjam da ga je dete uzelo jer je imao skoro 2 m, pa ko danas krade komad drveta, anyway, shvatio sam to kao kompliment. . .
being healthy is basically just dying as slowly as possible. . .

Korisnikov avatar
zorpetus
Pridružio se: Uto Avg 16, 2011 12:39 pm

Postod zorpetus » Čet Sep 07, 2017 11:39 pm

Podseća me na štapove za šetnju po šumi kakve sam ja pravio kad sam imao 7-8 godina.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Čet Sep 07, 2017 11:58 pm

Zavisi sta hoces sa tim stapom.
Ako hoces da mlatnes nekog/nesto po glavi, treba ti podeblji.
Ako hoces da se njime ispomazes u hodanju, treba ti sto tanji donji kraj, to jest da ti raspored mase bude takav da vrh stapa moze lagano da se seta iz zgloba.
Nije isto dal je stap dugacak metar ili metar i po. Sto je duzi, treba ti da bude vitkiji (tanji).

Od susenja neces videti neko osbiljno smanjenje debljine, racunaj na nesto reda par procenata.
Koliko je debela kora, zavisi od stapa do stapa, al to vidis kad ga uzmes u ruku.
Konacna obrada ciklingom, ako hoces da ispratis prirodne konture stapa, ne mora da skine vise od par desetih delova milimetra. Ako hoces da bude bas okrugao, to zavisi od svakog konkretnog primerka i nema univerzalnog recepta.

Generalno, ako je stap koji drzis u zatvorenoj saci ko skijaski (sto znaci da je reda 1.2 -1.5m), gornji deo gde ti je hvat bi trebalo da bude precnika reda 20-25mm da bi bio udoban za drzanje. Ili odgovarajuce tanji ako ces ga obmotavati necim.
Vrh reda 15-tak, no zavisi dal ces na vrh da stavljas i neku gumenu kapicu ili neki siljak ili...

Ovaj sa slike je po meni malo podebeo, ali glavna mu je mana kako je kriv. Nije problem da stap bude krivudav, ali bi trebalo da ti deo koji drzis u ruci i sam vrh a pozeljno i deo koji je otprilike 10-tak cm do vrha budu u liniji.

Korisnikov avatar
vukzec

Postod vukzec » Pet Sep 08, 2017 6:16 pm

hvala mbole na svemu, inace cilj mi je izroditi ovako nesto, pa ja mislim da to sad nije neka teska nauka:

Slika

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Pet Sep 08, 2017 7:46 pm

Ne znam šta da kažem , ali mi se čini da se nešto dešava još od prvog vagona. Ovakve štapove ubereš negde uz put , a ona otpala grana iz parka što netragom nestade možda kad se prosuši može biti za potpalu.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Pet Sep 08, 2017 10:33 pm

DakiNS napisao:Ne znam šta da kažem , ali mi se čini da se nešto dešava još od prvog vagona.

Ниси једини,мени делује кaо оно четвртину вијaгре,пa подј..aвa :sad-roulette:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Pet Sep 08, 2017 11:07 pm

Za to se koristi pola tablete. Cetvrtina je taman da ne popisas dasku...

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Sub Sep 09, 2017 10:52 am

Zgodan je ovakav stap kad se nadjes u sumi, kao sto rece i zorpetus (stavise je i obavezan ako ima vukova i sakala :mrgreen: )... Jedini problem je sto se na svakih 10m moze naci jedan, tako da nisam siguran da bi to neko kupio na etsy-ju.

Evo onog sto je nestao iz parka... ;)

Slika

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Sub Sep 09, 2017 2:08 pm

Ne reče da li je prijavio krađu ? A inače sam čuo da čopori vukova i šakala sačekuju planinare i šetače, možda bi trebalo ugraditi na vrh neku metalnu kuglu sa šiljcima.

Korisnikov avatar
vukzec

Postod vukzec » Sub Sep 09, 2017 7:45 pm

ne kapiram to sa vijagrom i slicno podjebavanje, pa ima tu posla ko u prici da se od klipa sto ga nadjes u sumu napravi lep stap, pre tom ne mislim na one fensi stapove, takodje citajuci malo o istoriji tih stapova kad su gospoda hodala okolo s njima, uvek je postoja i opcija da njime mozes nekog i mlatnuti, dakle i medicinsko pomagalo i eventualno oruzje, meni zanimljivo. . .

p.s. ova malo ga sigurno nije uzela, jer je bio prevelik za nju u svakom pogledu.

Povratak na “"Into the primitive"”