Zivot van grada...

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Zivot van grada...

Postod Nietzsche » Uto Feb 28, 2017 3:51 am

Vec par dana razmisljam i prikupljam slike. Necu citirati Memedovica i reci ono sto svi vec znamo, nego cu u par rijeci pokusati da docaram moje iskustvo. Kao sto sam negdje na forumu vec i spomenuo, rijec je o obroncima Majevice... moja djedovina, tacnije zemlja mog pradjeda s oceve strane. Lijep je to osjecaj vratiti se svojim korijenima i ne zaboraviti, samo je prethodno trebalo sve to raskrciti i pocupati panjeve... :D Moja loza pocinje negdje u okolini Cetinja gdje je izvjesni Pajo Lazarevic morao da napusti to podrucje zbog krvne osvete nad nekom meni jos nepoznatom porodicom, kada je i pobjegao (sklonio se kako bi tada rekli) na podnozje danasnje Majevice i promijenio ime i prezime u Lazar Pajic. I dan danas u selu u kome se nalazi ovaj vinograd na grobu Lazara Pajica stoji kamena ploca isklesana na glagoljici. Elem, lijepi li su mostarski ducani... dosta je bilo o Lazaru i porijeklu. Najezim se svaki put kad pricam o tome, a ni ovo vecras nije izuzetak.
Da bi se neko vratio na selo ili po prvi put napustio grad potrebno je razmisliti bar sto puta i jos toliko puta sebi postaviti pitanje: "Zasto?" Medjutim, tek kada covjek na svojoj kozi osjeti tako nesto moze dati odgovor na to pitanje. Ja sam se rodio u gradu, ali sam imao tu nesrecu da je 1992. izbio rat u BiH kada je vecina skola bila zatvorena, tako da su djeca iz gradova svaki dan autobusima putovala u skole po selima gdje nisu padale granate. To je s druge strane bila i sreca u nesreci s obzirom da sam, pored toga sto sam jednom mjesecno u skolu kao i svi ostali djaci nosio "naramak drva" za grijanje (islo je po dnevniku :lol: ), naucio veliku vecinu seoskih poslova. Na vec pomenutu djedovinu se tada nije moglo ici, ali su tu bili djed i baba (pcelar od 1956.) s majcine strane od kojih sam naucio sve sto danas znam, s obzirom da su zivjeli odmah pored skole u koju sam isao dvije i po godine. Stari hirurg - non-stop u operacionoj sali, mati biohemicar - stalno u laboratoriji... bas nezgodna vremena. Nebitno... tada sam se zaljubio u selo i "posjecivao" sam ih svaki vikend do kraja gimnazije (raspuste da ne spominjem).
Vinograd je danas na brdu na kome je za vrijeme Austro-ugarske monarhije takodje postojao jedan, i to isto brdo je davne 1879. dobilo naziv "Vinogradi". Regija nije bas poznata po uzgoju vinove loze, ali kad se neko zainati i kad zna sta hoce... mislim da bi nikla i iz kamena, kamoli ilovace. :lol: Za tako nesto je potreban ogroman trud, ali i strucnjaci poput profesora Zunica i tehnologa Panajotovica... bez mog oca i njih dvojice danas ne bi bilo ni vinograda ni vina. O koristi svega toga, uzitku, toj sreci... sada necu pisati, niti cu mudrovati jer slike govore vise od milion rijeci. Reci cu samo da cijeli stan zamirise kada se paradajz iz baste presijece, a ni vino nije lose za prvu berbu. ;) :D :P
Ne bih vas vise zadrzavao. :D Evo slika vezanih za vinograd, alat i sl. Par dana sam sakupljao slike sa laptopa, kompa, tableta, telefona... ovo je summa summarum. Slika ima bas mnogo tako da sam odlucio da ih stavim na online disk i da s vama podijelim linkove... ne bih da zagusim forum. ;) Siguran sam da ce svako koga ova tema interesuje otvoriti linkove i pogledati slike.

P.S. Mangulice, Buse, kokoske... su u pripremi, i za njih se takodje krci djedovina... :D

Vinograd, vocnjak i basta: https://yadi.sk/d/T9qr78ZJ3EkiSa

Slika

Alat (bar ono sto sam nasao na slikama): https://yadi.sk/d/RFBem3jM3Ekinr

Slika

Plodovi zemlje (nije Knut Hamsun u pitanju) :D : https://yadi.sk/d/pjWRikGs3Ekis3

Slika

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Re: Zivot van grada...

Postod Pathfinder » Uto Feb 28, 2017 2:18 pm

Lepo je kad čovek otkrije šta želi i šta mu godi.
Kada god sam mozgao o nekom izdvojenom životu u skladu sa prirodom imao sam utisak da mi nešto nedostaje.
Shvatih konačno da ne bih mogao da živim srećno a da u blizini ne lepršaju suknje na mladim ženama.
Ne mora to ništa da bude u moju korist...samo nek su tu.
Ne znam što sam ovo napisao, al' ne škodi.
Aj uzdravlje ;)
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Uto Feb 28, 2017 3:55 pm

Veliki zalogaj, ogroman trud, detaljno planirano, profesionalno uradjeno!
Ovako iskrena kolicina pozitivne energija i stvaralckog naboja, sigurno ima mocnu gravitaciju, i izvesno je da ce privuci jos mnogo lepih stvari!
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Feb 28, 2017 6:54 pm

Pathfinder napisao:Shvatih konačno da ne bih mogao da živim srećno a da u blizini ne lepršaju suknje na mladim ženama.
Ne mora to ništa da bude u moju korist...samo nek su tu.

Vidiš li ti prijatelju da je ovde vinograd sa ozbiljnom logistikom za dobar vinski podrum.
Pa ovde će lepršave suknje same da dolaze za koju godinu, i ne samo da dolaze već i da spadaju :teasing-poke:

Niče, da zoveš mene i ovog gore nevernog brata kad bude muljanje grožđa stopalima, ja da potvrdim da sam u pravu a on da shvati koliko je grešan :mrgreen:

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Uto Feb 28, 2017 7:16 pm

odiseys napisao:Veliki zalogaj, ogroman trud, detaljno planirano, profesionalno uradjeno!
Ovako iskrena kolicina pozitivne energija i stvaralckog naboja, sigurno ima mocnu gravitaciju, i izvesno je da ce privuci jos mnogo lepih stvari!

Hvala, hvala odiseys... uvijek moze bolje, ali sam trenutno prezadovoljan. Inace ima 6000 cokota (Sauvignon Blanc i Chardonnay) i posadjeno je jos 2000 novih prosle godine.
Te lijepe stvari su na nekih 500m vazdusne linije od vinograda gdje na proljece krcimo jos 2 hektara za domace zivotinje, biolosko meso, mlijeko, jaja, pcelinjak, pravu bastu... Vec sam stupio u kontakt sa Hercegovcima koji uzgajaju krave Buse i sa ljudima iz Bijeljine koji imaju cistokrvne Mangulice... rase jesu primitivne i od njih nema neke velike koristi, ali za licne i potrebe moje porodice i prijatelja je i vise nego dovoljno. Kararacanska ovca ili Pramenka i Balkanska koza su takodje u planu.
Sjeme za paradajz, papriku, patlidzan, kupus, bundevu, krastavac... sam nabavio od ovog covjeka u slucaju da nekoga interesuje (zivi u Pancevu):

http://www.manus.rs/biljke/index.htm

Vrhunski kvalitet, stare sorte i sjeme se ostavlja svake godine tako da sam miran. Proklijalo je sigurno 80% onoga sto je poslao. Pcele su vec kod babe u drugom selu, a poklonila mi je 6 drustava za vocnjak sto uopste nije lose. ;) Svih 6 su prezivjela zimu.

@Pathfinder Ako ti ne smetaju opanci i pleteni dzemper umjesto suknjice... i na selu ima zena. Ne sminkaju se tako cesto, ne idu po kafanama i nemaju silikone, a umiju da skuvaju i porade oko kuce. :teasing-tease:

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Uto Feb 28, 2017 7:23 pm

StepenWolf napisao:Niče, da zoveš mene i ovog gore nevernog brata kad bude muljanje grožđa stopalima, ja da potvrdim da sam u pravu a on da shvati koliko je grešan :mrgreen:

To se podrazumijeva... ove godine cu sigurno organizovati neko druzenje ako Bog da zdravlja i srece. Nista egzoticno, ali ce biti dovoljno hrane i vina... :D Evo i jedan klip iz novembra 2016. da vidis kako je to izgledalo u reziji mog oca... :D

https://youtu.be/5zkJTW9EyCA

Jedini problem je taj sto samo zene muljaju grozdje... ;)

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Čet Mar 02, 2017 4:16 pm

Svasta ponesto... :character-oldtimer:

https://yadi.sk/d/t2oTSle23EuAuJ

Bec, Zlatibor, Morovic (lov), Majevica, pcele... i naravno baba u inspekciji. :D

Slika

Korisnikov avatar
Nietzsche

Postod Nietzsche » Pon Apr 24, 2017 11:51 pm

24.04. - sve odradjeno prema protokolu. Vinograd zasticen mrezama zbog niskih temperatura i snijega, pcele prezivjele zimu samo treba biti spreman za bagremovu pasu i rojenje... a ni vocnjaku nista ne fali, osim sto je na tom podrucju vec par godina zabranjen lov te su se zecevi namnozili samo tako. Gdje je sad slowhand da me lisi ove muke... :violence-snipersmiley: 8-)
Bez ograde i mreze se nista ne moze posaditi i ocuvati.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Povratak na “"Into the primitive"”