Ribolov

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Re: Ribolov

Postod DakiNS » Sub Apr 29, 2017 4:16 pm

Pecam od neke sedme godine života, znači pola veka i još malo. Nekada smo se nadmudrivali sa ribom jer nije bilo opreme , štap od leske, ko je imao bambusov štap taj je majstor. Najlonska struna kupovana na metar , udice na komad. Sada bih se vrlo rado nadmudrivao sa ribom samo mi treba mnogo vremena (koje nemam) samo da je pronađem.Hemija, otpadne vode , krivolov , Tesle, Nobelovci i ostali iz njihove branše desetkovali su ribu u rekama. Ali ima li lepše od zore na Dunavu?

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Sub Apr 29, 2017 7:24 pm

Sta fali zori u kafani :)

Nietzsche, potpuno te kapiram. Identican stav.
Cerka mi je skoro poslala porukicu:

"Evo poslednji put dajem sansu ovom ribolovanju
Al majke mi moje poentu ne kapiram
Sedis i cekas"

Sve je na mene :)

Al slazem se, lepo je videti da neko voli.

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Sub Apr 29, 2017 8:12 pm

Hehehe , vidi se da nemaš iskustva sa Dunavom kolega . Nikada nisi bio na nekom splavu ili čardi ili brodu . Meni i vinska karta identični , ali okruženje , neuporedivo.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Sub Apr 29, 2017 8:37 pm

Sad... s brodovima se bas i nisam druzio.
Splavovi nisu bas moj tip kafane.
Al za carde... nemo da se vredjamo :) Ono fakat, vecina ih je bila na Tisi ili u njenoj okolini (predaleko Pesta... Segedin, Congrad... pa i Senta, Kanjiza... su mi nekako bili taman). Samo ko jos gleda u reku pored Madjarica :)

Opet... ja sam ti nekako vise tip za kafanu s kariranim stoljnjakom, plekanom pikslom i sljivarom iza. Sta da radim kad sam rastao pored Lepenice...

bogavac
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 1:15 pm

Postod bogavac » Sub Apr 29, 2017 8:56 pm

Reke kao i riblji fond prate trend svega sto se desava.ko ne voli pecanje potpuno razumem i ne pokusavam da ubedim u suprotno,svako uziva u onom sto voli.sta da pricamo kad se ribocuvari tale sa ribokradicama a pisu ljudima prijave sa dozvolom jer riba nije u meri.ja ih licno sve vratim u vodu jer ne zelim da ih pojedem,vise zelim da se nadmudrujem sa njima.gramaze i akcije stapova,duzine i tezine voblera gube smisao u srbiji kad vise nece moci nista na njih da se uhvati.ne znam kakvo je stanje na dunavu i savi ali ovde je tuzno.ove manje reke se i bore,tu se bacaju sporeti i skoljke od 128-ice ali to su mehanicke necistoce,nema predhodno pomenute hemije i ribe opstaju.sto se tice z.morave u koju se uliva svasta...e tu je vec horor.ja volim reku,prirodu,meni nije bitan ulov vec dan na vodi.spustim stap u travu kad ne radi riba,uzmem dvogled i gledam sokolove,jastrebove,patke,guske,ma sta stignem....pijem pivo i uzivam.ali kako stoje stvari mi smo poslednji svedoci svega nabrojenog,sve odumire i izumire.zao mi je ali tako je.

Korisnikov avatar
Pan
Pridružio se: Uto Mar 01, 2011 12:29 am

Postod Pan » Sub Apr 29, 2017 9:02 pm

Bez zelje da protivurecim ili osudjujem.
Ja recimo nikad nisam znao da uzivam u kafani. Ne pusim, reeeetko pijem. Jedna casa piva mi "rasklima" kolena.
Kad se tako banalizuje i ribolov svede na "cekanje" stvarno nema mnogo smisla. Kao ni zadimljavanje, ispijanje x-te flase piva, smejanje neduhovitim polupijanim forama, slusanju lose muzike i nadvikivanje uz istu...
Eto - ja sad kafanskim ljudima zvucim kao vanzemaljac. Upravo onako kako oni meni zvuce kad pricaju o ribolovu. U svako doba biram kaljanje na obali reke ili shumaranje umesto bilo koju klaberske varijante.

bogavac
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 1:15 pm

Postod bogavac » Sub Apr 29, 2017 9:55 pm

Pan@
Postujem sve tako i tvoje misljenje.svakom svoje ali ja sam znao i da ne zabacim posteno a da se napijem.najgore nam je kad nema hlada a "zapinje"se...uffff ne znam kako nadjemo put kuci.ziveo Zajecar i njihov produkt!!!

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Sub Apr 29, 2017 11:52 pm

Ja nisam neki ribolovac, ali volim ribolov. Savrseno me zabole da li cu nesto da upecam, ali volim boravak pored vode, sume... Cak i ne volim da dodirujem rukama ribu, osim kad je termicki obradjena i lepi se za prste, zato rado idem sa ribolovcima a i ne zabacim stap. Vise volim da se motam oko rostilja i kotlica, gadjam prackom panjeve, razapnem lezalju i izvalim se da citam knjigu... Volim i da se razvalim od alkohola pored reke/jezera, po cenu da upadnem u istu. Iz godine u godinu sve vise izbegavam urbana mesta, i uvek radije biram boravak u prirodi. Kafane posecujem retko, skoro nikako, jer i meni smeta ono sto je opisao kolega koji ne konzumira alkohol, i ako ga ja rado konzumiram u odgovarajucem drustvu. Ipak, u poslednje vreme izbegavam mesta koja posecuju ribolovci. Razlog su ribolovci koji svako mesto na kom zabace stap useru kesama i plasticnim flasama. Svako dobro mesto za ribolov je mini deponija. Ne razumem bolide kojima je tesko da svoje smece ponesu sa sobom, a deklarisu se kao ljubitelji prirode. Ne kapiram kako im nije gadno da gledaju smece koje su prethodni put ili prethodne sezone tu ostavili? Ili samo vide plovak i pola metra oko njega, i nista vise ne primecuju? Odvratni su mi i korumpirani ribocuvari, mrezari, dinamitasi, recni elektricari... Ali oni to rade iz interesa, i nisu (toliko) licemerni. Zao mi je sto u nasim rekama nema ribe. Sto su zapisane, zasrane, pune hemikalija... Ali to je cena "napretka" drustva i protiv toga ne mozemo da se borimo. Ono sto mozemo je da smece koje donesemo do tog parceta obale ponesemo sa sobom, a mnogi od nas to ne rade.

DeMM
Pridružio se: Pet Avg 28, 2015 8:48 pm

Postod DeMM » Ned Apr 30, 2017 12:23 am

Inace, moje aktivno bavljenje ribolovom je zavrseno sa vremenom bambusovih stapova, udica na komad i plovaka od stiropora. Sada imam mnogo bolju opremu, ali je slabo koristim, a za vecinu i ne znam gde je. To je bilo i vreme staklenih flasa koje smo cuvali kao oci u glavi da ne platimo kauciju, klope iz pletenih cegera koja je po difoltu bila organska, sve je bilo cisto i bilo je ribe ko salate. Jbg bilo pa proslo, a meni je drago da se bar secam.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Ned Apr 30, 2017 1:48 am

@pan Klabing i kafana... nidje veze.

Povratak na “"Into the primitive"”