Ribolov

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Ribolov

Postod StepenWolf » Čet Feb 02, 2017 12:15 am

Dugo sam želeo da otvorim jednu ovakvu temu ali uvek nekako zaboravim...
O ovome odista ne znam puno a sve mislim da ako krenem na specijalizovane forume da tome neće biti kraja.

Dakle ribolov u smislu snabdevanja hranom u outdoor scenarijima, da li za opstanak, da li za dopunu resursa potpuno svejedno.

Dubinski, varaličarski, mušičarski, sa plovkom... sve ide u ovu temu.
Za početak bih voleo da vidim neki ribolovački "survival kit" nekog ko zna o čemu priča. A znam da takvih ima ovde.

Pa raspalite!!!

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Re: Ribolov

Postod odiseys » Čet Feb 02, 2017 6:55 am

StepenWolf napisao:.... ribolov u smislu snabdevanja hranom u outdoor scenarijima, da li za opstanak, da li za dopunu resursa .....

Odlicna tema!
Odavno sam hteo da pitam za pomoc!
Probao sam nebrojeno puta da navatam ribu za: bbq, iz zezanja, kao ekseriment, da probam, ajde bas da probam, hajde ponovo da probam,.... 'aj jos jednom da probam, .....
i skoro uvek: Cvetko !
Sve u svemu godinama isprobavam na raznim mestima, i u raznim delovima godine.
Evo moje diskusije, a na kraju ide zakljucak:

Prvo i najvaznije: ako ima ribe - ima i sanse da se ufati!
Velike i poribljene vode, i najosnovniji pecaroski kit. Ovde ne pricam o masinicama i komplikovanoj opremi, nego samo o mom kontinentalnom MerakCraft udica-struna tehnologiji
Prednost: lako i brzo se nadje prut i zabaci u vodu
Mane: cekanje, pecanje, cekanje......VREME!

Planinski potoci: ako vidis pastrmku - ima sanse i da je ufatis!
Ovde sam imao vise srece: prvo pregradis potok na zgodnom mestu, sateras ribe, pa onda vatanje, rukom, improvizovani alati, osti, motke, pletare.....
Prednosti: dobro zezanje i aktivnost, dobra pastrmka, izvesno je da ce nesto da se dimi :)
Mane: mokar si skroz, ladne noge, a treba i vremena
Rizik: cuvari sa dugim cevima, i priznanicama sa kaznu! (Sale, ovo vazi i za Staru Planinu.... mnogo su zayebani!!!!!)

Jezera: veliki Cvetko! ... ja nisam imao srece ni sa jednom metodom!
(.... ziveo sam pored divnih planinskih jezera, ali ondasnji Pametnjkovici od prirucnog alata su koristili dinamit, i struju....... siguran sam da je BasCelik cuo poneku pricu sa Kokinog Broda)

More i okeani: kao na pocetku - ako ima ribe = najveci merak!
Sve radi: od stapa, do zamke!
Ipak, na kraju dana rakovi i skoljke povade stvar!
Trenutno sam u relativno toplom moru, i od riba sam za godinu i po dana, opet ulovio Cvetka, ali rakovima pravim genocid!

Leto: idealno za sve aktivnosti
Zima: zaboravi!!!! Osim sto rizikujes da uvatis Cvetka, cupkanje na ladnoci nije zanimljivo
Oprema: ja nisam pecaros, i nosio sam strunu i udice, i uglavnom sam vatao Cvetka. ... vise i ne pokusavam
Zamke od plasticnih bidona i flasa su mi radile bolje. Vrskare sam pravio mnogo puta, par puta uspesno, a kranji skor je: suspektan Cvetko

Zakljucak:
ako nisi pecaros kao ja, bolje je da fatanje ribe ostane kao dodatna aktivnost za zezanje, zayebanciju, isprobavanje i merak, i ne racunaj na ozbiljnu dopunu resursa
Drugim recima: pecaj, pecaj, i vadi slaninu iz ranca!
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
duler
Pridružio se: Pet Okt 28, 2011 7:47 am

Postod duler » Čet Feb 02, 2017 7:46 am

Jedan mali off.
Moj stariji kolega, pred penzijom, stalno pominje doticnog Cvetka. Cuje to jedna mlada koleginica pa ga pita ko je uopste taj Cvetko. Stariji kolega joj rece: "Cvetko je 22cm bez glavucku, a glavucka ko zvonce od poniku!" Mlada koleginica nije imala potpitanja :SAK:

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Feb 02, 2017 7:52 am

stajaće vode, tekuće vode, brzo, sporo, more, reka?

Na sporijim tekućim vodama, plitkim, kao što su ovi moji lokalni kanali, nešto na temu čerenca bi donelo lude i brze rezultate.

Na onim somangela velikim rekama tipa Dunav čini mi se da je bilo kakva improvizacija skoro pa garantovana mrka kapa.

Off na off: u pričama i internetima nema kurtza ispod 20cm :shhh:
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Feb 02, 2017 11:03 am

odiseys napisao:Prvo i najvaznije: ako ima ribe - ima i sanse da se ufati!
Velike i poribljene vode, i najosnovniji pecaroski kit. Ovde ne pricam o masinicama i komplikovanoj opremi, nego samo o mom kontinentalnom MerakCraft udica-struna tehnologiji
Prednost: lako i brzo se nadje prut i zabaci u vodu
Mane: cekanje, pecanje, cekanje......VREME!

U slucaju da se kampuje pored velike otvorene vode (reka, jezero) onda ni vreme nije bas tako veliki problem. Njaveca fora je imati sto vise udica u vodi, tako povecate verovatnocu da se nesto upeca. Kada nije primarni cilj pecanje onda je najbolja cekajuca metoda, struk sa plovkom, frlji u vodu i zaboravi. Probao sam par puta kod nas na jezeru i stvarno radi, samo sto se najbolje ribe upecaju preko noci (valjda je to neko generalno pravilo) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Za ovakav setup u principu ne treba nista posebno od opreme, udice, struna i eventualno malo kanapa. Manja plasticna flasa moze da posluzi kao plovak za dubinu ili kao vaser kugla (mada pored jezera/reke uvek mozes da nadjes zgodan komad stiropora da napravis plovak), umesto olova moze kamen, sta nadjes...

Druga varijanta je kampovanje pored reke (to smo praktikovali kao klinci, po 30 dana na Moravi na potezu izmedju Trstenika i Stopanje). Uvek imas strukove u mirnijoj vodi i obilazis na 2-3h. Aktivno vestacka musica i spartaj po sprudovima, nema sanse da ne upecas bar 2-3 kila ribe dnevno.
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Čet Feb 02, 2017 11:24 am

t03a napisao:.... Njaveca fora je imati sto vise udica u vodi, .....
....samo sto se najbolje ribe upecaju preko noci....

to planiram da probam ovde, i to ima smisla. Ipak, ja nisam ribolovac, a sa tim nocnim vatanjem, secam se sta mi je rekao Ortak Makedonac na jednom kongresu u Spaniji sa savrsenim akvarijumom!!

".... kod nas u Skopje se kaze: ko ponese jede, ko povede y..."
:banana-wrench: :banana-wrench: :banana-wrench:
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Čet Feb 02, 2017 12:42 pm

Pathfinder napisao:stajaće vode, tekuće vode, brzo, sporo, more, reka?

Aj za početak da se ograničimo na planinske rečice i manja jezera.
Veličina udice, debljina strune, plovak ili dubinac?

Kao mali sam sa ćaletom punio tiganje krkušicama i klenićima po Gledićkom potoku i oću to opet da probam. A sve sam zaboravio :mrgreen:

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Čet Feb 02, 2017 12:47 pm

Sa onim trafikantskim setom - nešto metara relativno debelog najlona (0.30-0.40), generički plovak i udica skroz prevelika (recimo 7-8) veličina, sve staje u džep na pantalonama ili bolje u ranac - bez štapa, svojevremeno sam na hleb vrlo mnogo upecavao haublere, crvenperke, babuške...ravničarska rečica aka kanal :)
S obzirom da se štap najlakše improvizuje, sasvim je dovoljno, s tim što bih izabrao tanji najlon i manju udicu.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
Pan
Pridružio se: Uto Mar 01, 2011 12:29 am

Postod Pan » Čet Feb 02, 2017 2:34 pm

Ako govorimo o nasem klimatskom pojasu, i pecanju prehrambenog karaktera, tj da se baci nesto preko zuba i premosti do civilizacije, jedino sto moze da se upeca bez znanja i pribora su sitne ribice u jatima (kederi).

Dovoljno su neoprezne, ima ih na povrsini u jatima, moguce ih je privuci nekom povrsinskom hranom i mrvicama.
Udica 16 ili manja, najlon sto tanji. 10tak komada = jedan obrok za prezivljavanje.

Plovak od stabljike kukuruza, parce suvog drveta ili sl.
otezanje - improvizujte (kuglica tvrdo zamesane gline oko cvora, recimo). 20-30cm iznad udice.
Osnovni najlon moze 0.16 - 0,20 ali predvez sto tanji (0.10 - 0.12) inace nema ribe.
Ako bas nema najlonskog konca, moze i tanak sivaci konac ili sl. Fora je u krutosti materijala. Sto mekse i labavije, to je manje sumljivo ribama.

Najlon namotate oko konzerve piva, konzervu drzis u levoj ruci, zavitlas slobodan kraj desnom i bacas. Kad povlacis ponovo motas na konzervu.

Na udicu - sta god. Kuglica raskvasenog i umesenog hleba, testa, parce slaninice da imitira crvica, insekt bez tvrdih delova, larva... zanoktica :mrgreen:
Zlobnici bi rekli - da imam slannnu ne bih ni pecao da prezivim :mrgreen:

Ako ciljate grabljivice u hladnijem delu godine, treba da imate nekoliko trokrakih udica, veci plovak i vece otezanje, a bogami i sajlu kao predvez, jer stuku necete izvuci ni sa najlonom od 0.30. Ima zube kao zilet. A treba vam i mamac, tj onaj keder sa pocetka price.

...i tako.

Sva ostala mastanja o porcijasima na pecanje iz ruke, u po frke, u nedodjiji...okaciti macku o rep.
Mora bas da vas kenja. A da imate srece ne bi ste se nasli u doticnoj situaciji, jelte :D
Velike ribe su velike zato sto su bile dovoljno oprezne da ih niko ne uhvati.

Hvatanje pastrmke rukama u brzom potoku?? Voleo bih da vidim tog junaka nindzu hrapavijeh dlanova ;)
To moze samo Bear - Shit Eater

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Čet Feb 02, 2017 2:45 pm

Pan napisao:...Ako bas nema najlonskog konca, moze i tanak sivaci konac ili sl. Fora je u krutosti materijala. Sto mekse i labavije, to je manje sumljivo ribama...

Konac za zube je prihvatljiva zamena a moj stav je da ga treba imati u "survival kit"-u jer je prilicno univerzalna stvarcica.
Inace, kada je rec o hvatanju hrane (ribe, rakova, zaba, puzeva, skakavaca, puhova...) sa stanovista ekonomisanja energijom mnogo je pogodnije baviti se zamkarenjem nego direktnim lovom. Moze vrska, mreza, parangal ili pregradjen potocic, kojekakve improvizacije od (nazalost) svuda prisutne PET ambalaze i najlonskih kesa. Kako se ko snadje. Uostalom, kada je o pukom prezivljavanju rec, vec i volja da se pokusa sa lovom je mala pobeda sama po sebi. Za nas, kojima je merakcraft blize opredeljenje, pribavljanje hrane na ovaj nacin je uglavnom zabava, qrcenje i zanimljiv ogled.

Povratak na “"Into the primitive"”