Staro Brdo, od svega pomalo....

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Staro Brdo, od svega pomalo....

Postod druid » Pon Jan 30, 2017 5:55 pm

Dodje vreme da I ovde ispisem neke stvari. Neki znaju a neki ne kako I sta se sve desavalo u vezi Starog Brda, celu genezu. Prvo je bila jedna mala koliba sa nesto alata za lukarenje. Posle dodasmo jos neke elemente pa otvorismo I azil za konje. Tako , mic po mic trud i sizifovski napor se isplatio i dodjosmo do tacke gde nam se otvaraju nove mogucnosti. Pre mesec dana smo uvrsteni u razvojnu strategiju Lapova za sledecih par godina, uz punu podrsku regionalne kancelarije u Kragujevcu za odrzivi razvoj. Otvorila su nam se vrata nekih novih, velikih projekata na evropskom nivou. Otisnuli smo se u nepoznato, bice valjda sve kako treba. Ovde sam nabrojao nesto od sadasnjih I buducih sadrzaja I planova. Koga ne mrzi da procita sve videce na kraju teksta koja je poenta ovolikog eseja. Elem…..

STARO BRDO RASPOLAŽE SOPSTVENIM RESURSIMA NA PET LOKACIJA UKUPNE POVRŠINE 11.5 HA, OD KOJIH SU ČETIRI NA TERITORIJI OPŠTINE LAPOVO I JEDNA NA TERITORIJI OPŠTINE KRAGUJEVAC.

1. Sedište 0,5 ha, smešteno u samom Lapovu

Lokacija na kojoj je smešten veći deo azilskih konja, kao i lukarska radionica “Staro Brdo”, budući zatvoreni manjež (trenutno je otvoren) za potrebe redovnih jahača i za potrebe dece sa posebnim potrebama kada se steknu zakonski uslovi aktiviranja terapijskog jahanja sa azilskim konjima.
Na proleće 2017. će biti izgrađena i trpezarija/sala površine 35 m2 za namene posluživanja obroka gostima/turistima, kao i za potrebe održavanja tematskih skupova i seminara, kada vremenske prilike ne dozvoljavaju aktivnosti napolju.
U planu je izgradnja više zabavnih elemenata, igračaka i zanimljivosti kako za odrasle tako i za decu, sa ciljem da im približi prirodu I životinje i stimuliše aktivan pozitivan odnos prema njima, a nasuprot sve većem problemu neaktivnosti i usmerenosti na virtuelni svet, što direktno uzrokuje brojne negativne posledice, kako individualne tako i društvene.
Lokacija se nalazi na Carigradskom drumu i prilazna je maksimalno, laka za nalazenje, prilaz je dobar.

2. Vidikovac , 1 ha na Starom brdu, sa potencijalom za izgradnju smeštajnih kapaciteta

Prelep, blago nagnut teren koji gleda na jug-jugoistok, osunčan preko celog dana, sa koga se pruža pogled na moravsku dolinu, Homoljske planine i sve okolne planinske masive.
Vidikovac će biti od drveta, visine 5 metara, na 200mnv, povrsine 25 m2, osposobljen za prihvatanja grupe posetilaca, kraci odmor i osveženje ili ručak na platformi. Uz teleskop koji ce omoguciti gostima da uzivaju u lepotama bližeg krajolika kao i udaljenih planina.
U sklopu iste lokacije planirana je tokom 2017-2018. i izgradnja 10 smeštajnih bungalova ukupne iskoristive površine 90-100 m2, od drveta, sa tehničkom vodom i strujom kao i veće grupne prostorije/paviljona.

3. Strelište, 0.5 ha u potesu Lipar

Udaljeno od svih naselja i naseljenih mesta tako da ispunjava zakonske norme u bezbednosti, ali dovoljno blizu da bude dostupno kolima za manje od 10 minuta od centra Lapova ili naplatne rampe. Ovo strelište je planirano kao buduće mesto okupljanja strelaca cele Srbije. Lokacija Lapova odgovara svima iz svih krajeva zemlje, kako bi manje-više podjednako putovali do mesta gađanja, te nema podele na sever i jug, kao sto je do sada bilo.
Strelište sa dužinom paljbe do 300m će moći da se koristi za sva konvencionalna pešadijska naoružanja kao i za snajperske puške kako lovne tako i sportske. Snajpersko pucanje okuplja veliki broj ljubitelja koji prilično oskudevaju sa strelištima ove dužine jer su u Srbiji najčešća stometarska strelišta.
Na njemu će moći da se vrši obuka koja prethodi dobijanju naoružanja od strane MUP-a, organizuju lovačka i sportska takmičenja, iznajmljuje uz ugovor službama vojske i policije.
Upravljanje strelištem će se poveriti iskusnim i dugogodišnjim strelcima, šampionima u tim disciplinama i međunarodnim instruktorima.
Radovi na strelištu su u fazi zemljanih radova, elaborat za strelište je gotov, sledi izlazak veštaka na teren.

4. Jezera, 1 + 4 ha na potesu Ostrvo , sa kapacitetima za organizaciju brojnih sportsko-rekreativnih aktivnosti

Dva spojena jezera ukupne površine vodenog ogledala 1 ha + 4 ha terena uz njih pružaju neiscrpne mogućnosti za sport i rekreaciju. Od kurseva ronjenja, plivanja, veslanja, montaže zip line-a i vestačke stene iznad vode, u saradnji sa Draganom Rajblovic, istaknutom alpinistkinjom i prvom ženom sa Balkana koja je osvojila Maunt Everest, kao i sa drugim bratskim klubovima različitih tipova koji nam daju podršku i stručnu pomoć.
Takođe je u planu na jezerima postavka stalnog poligona sa pešadijskim preprekama gde bi se mladi, željni da osete kako izgleda vojno-pešadijska obuka mogli okušati na pravim preprekama po vojnim standardima, pod budnim okom aktivnih vojnih starešina koje su nam ponudile saradnju na tom projektu, kao i savlađivanje fortifikacija svih tipova, po uzoru na americke kampove tog tipa (takozvane boot-campove). Kondiciono sportski deo tog projekta ce biti poverene Ginisovom rekorderu Srđanu Ristiću iz Kragujevca, aktivnom vojnom licu, inače velikom prijatelju, pomagaču i podršci “Starog brda”. Sve aktivnosti ce voditi strucno osoblje. Volonteri će biti samo ispomoć. Želimo da izbegnemo sva moguća neslaganja sa Zakonom i trudićemo se da ispoštujemo sve propise u oblastima svojih delovanja.
U planu je poribljavanje jezera, ograđivanje i postavljanje kamera za video nadzor.

5. Šuma na planini Bešnjaja 4.5 ha , na teritoriji opštine Kragujevac, sa kapacitetima za osnivanje skautskog/izviđačkog kampa (sopstveni izvor vode, dobar prilaz)

Lokacija sa sopstvenim izvorom pijaće vode, kao i potokom koji protiče kroz nju, delimično pod šumom, a delimično bez rastinja, pogodna za stalni kamp sa stalnim objektima bungalovskog tipa, za sve vrste aktivnosti u šumi i prirodi- od laganih dnevnih izleta za decu, preko pešačkih tura za odrasle, vikend-seminara snalaženja u prirodi, orijentacije, boravka, učenja jestivog/nejestivog, lekovitog i otrovnog bilja pa sve do pravih seminara preživljavanja u svim uslovima.
Lokacija se nalazi u neposrednoj blizini radarskog centra Bešnjaja. Od centra Kragujevca je deli 20 min. vožnje autom. Od Lapova je udaljena vazdušnom linijom 22 km. Nalazi se uz aktivnu planinarsku stazu Žeželj-Bešnjaja i ima optičku vidljivost sa teritorijom Lapova, kao i lokacijama Vidikovac i zona jezera.

Sledeci korak ove ideje je formiranje outdoors akademije sa kompletnim sadrzajem koga se ne bi postideli ni ozbiljniji svetski centri. Realno, sta su oni bolji od nas koji djavo, sta imaju a da mi nemamo… pre ce biti da je obrnuto. Ovo je I glavni razlog mog objavljivanja ove gomile podataka ovde. Sve navedeno nije nikako kurcenje vec naprotiv: poziv svima koji sebe prepoznaju u nekom od segmenata ove ideje da mi se jave I da se ukljuce u desavanja I planove, ako nadjemo zajednicki interes I mogucnosti. Svestan sam da ovde ima gro sposobnih ljudi cije potencijale ne poznajem. Otvoren sam za svaki pregovor, dogovor I saradnju u svim navedenim oblastima kao I u onima koje nisam naveo a otvore se spontano. Dosta znanja o prirodi I sumi sam ovde nakupio, bas sa ljudima ovog foruma, deceniju u nazad. BR, Hobo, Odiseys, Vlay, Steppenwolf, Benz, Rista, … okrenusmo desetogodisnjicu, cini mi se. Vreme leti. Smatram da bi bilo korektno da na ovaj nacin vratim dug ovoj nasoj maloj komuni, ukljucivsi sada I druge u ovu pricu. Ko voli- nek izvoli. Da Srbija dobije konacno nesto sto joj je preko potrebno- mesto gde ce svi moci da nauce da vole prirodu, snalaze se u njoj I koriste njene blagodeti bez destrukcije iste. Nikome ne trebaju pare da bi uzeo udela u ovoj prici. Samo znanje i veste ruke i eto nam puta kojim treba da se krene. Sve ostalo je vec pripremljeno uz pomoc ljudi iz senke. ;)

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Re: Staro Brdo, od svega pomalo....

Postod BlackPanther » Pon Jan 30, 2017 6:02 pm

SVe sto ja mogu da kazem je jedno veliko BRAVO!
Ukoliko saznam za nekog adekvatnog, usmericu ga ka vama.
Odlicna prica i zelim joj ogromno prosirenje :-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Jan 30, 2017 6:04 pm

A bansek ? :teasing-poke:

Cestitam, i zelim ti da prica proradi onako kako si zamislio.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pon Jan 30, 2017 7:57 pm

Brateeee...a ja ti zavideo jos na onoj prvoj kolibi!
Ti si jedan ozbiljan bolesnik i cast mi je sto smo ortaci! :text-bravo: :text-bravo:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Pon Jan 30, 2017 8:13 pm

ТОооооооо Брале,

Свака част, нек' је са срећом!
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Pon Jan 30, 2017 8:33 pm

Fala ljudi, fala... :D Svi ste vi zaslužni, kao sto rekoh, pasivno ali zasluzni.
Bansek samo sto ne jurne, sve namontirano samo da se makne sneg. I 20 m3 čamovih trupaca čeka.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Jan 30, 2017 11:30 pm

Opa, eto prilike da se spava u snegu za pocetak... :)
:text-bravo:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Macan
Pridružio se: Ned Mar 23, 2014 10:56 am

Postod Macan » Pon Jan 30, 2017 11:41 pm

Za ovo je bas trebalo ozbiljno da se radi . Svaka cast ne sumnjam da ce biti kako treba ! Sve najbolje zelim!

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Jan 31, 2017 12:23 am

Da, svoju neiscrpnu energiju si pretvorio u ozbiljan potencijal.
Vidimo se uskoro, mislim da će ovo biti jedno produktivno proleće i leto.

Mark
Pridružio se: Uto Jan 10, 2017 11:13 pm

Postod Mark » Uto Jan 31, 2017 1:15 am

Ja sam raspolozan za volontiranje, ako bude trebala pomoc.. Mogu da odvojim 10-tak dana.. Prolece Leto.
Na zalost drugacije ne mogu pomoci.

Bas sam pricao sa drugom kako u drugim zemljama pre svega klinci za vreme raspusta idu u kampovima.. A ovde te ljudi cudno gledaju kad te vide van naselja..

Povratak na “"Into the primitive"”