Proteini i kako ih naci

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Re: Proteini i kako ih naci

Postod mbole » Ned Maj 24, 2015 5:59 pm

Cela tema obradjuje postupke koji su u suprotnosti sa zakonom, sto je napomenuto na samom pocetku.
Upravo pricamo o ekstremnim situacijama.
99% postupaka o kojima ovde pricamo su zabranjeni zakonom u "normalnim" situacijama.
Medved je zasticena vrsta, al ako dodje situacija da cu krepati od gladi il da mi je zivot, noga, ruka... ugorozeno, ne da cu da ga odstrelim... samo ako mi uspe.
I covek je zasticena vrsta, pa kad ti upadne razbojnik u spavacu sobu... ko zeca.
Sto rekose "sa Bara se niko ne vraca" iz Zabele su se mnogi vratili :)

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Maj 24, 2015 7:26 pm

@Jones: odista nisam znao za ovaj metod konzumacije mravlje kiseline. Sam metod je odlično opisan, lako izvodljiv sa realnim šansama za uspeh :text-bravo:
Jedino ne znam (odista) šta će mom organizmu mravlja kiselina?

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Ned Maj 24, 2015 7:29 pm

Птице је релативно лако уловити и на следећи начин:
На најлон за пецање (не превише танак,а не ни превише дебео),дужине 10ак метара наниже се одређена количина зрневља,не баш једно до другог већ у неким размацима. на једном крају се веже чвор да зрневље не спада,а други крај се веже за кочић забијен у земљу. Принцип је да птица почне да једе,и са зрневљем увлачи и најлон у себе,а пошто им је теже да поврате остају заробљене.

Што се рибе тиче,бар овде код нас у равници је лако,на реци која нема стрму обалу,каналу бари,језеру може се од мпролећа до јесени релативно лако доћи до ње хватањем рукама,не очекујте неке капиталне примерке,ал се увек може наћи за присојан оброк,а понекад и више од тога,мало је зајебано ако налетиш на корњачу,ако јој баш уста напипаш,зна момачки да угризе. сама метода је врло једноставна,скупите обе руке да наслоните шаку на шаку,затим шаке отворите,и тако препипавате муљевито дно,кад наиђете на рибу стиснете је у муљ,зграбите са обе шаке,и онда у кошару,врећу или шта већ окачено на појасу.
на корњачу нисам тако налетео,ал знам ко јесте,веома непријатно.Ја сам на бендара био налетео,ни то нимало није било пријатно,кад су му онае леђне бодље завршиле у мојој шаци.

Mala Vrana
Pridružio se: Uto Maj 19, 2015 9:47 pm

Postod Mala Vrana » Ned Maj 24, 2015 7:42 pm

Realno gledano dok ima zmija bice i mesa u prirodi. Ja sam u sustini gadljiv na meso pa jedem iskljucivo osnovne tipove mesa na ciji ukus i miris sam navikao , pile, jaga, tele, riba i po neko prase. Patke, curke, fazani i razna divljac mi ne odgovaraju i miris njihovog mesa izaziva mi nagon na povracanje. U stvari mogu ga jesti iskljucivo ako je prepeceno pa bih na takav nacin mogao da jedem i zmije ako nuzda natera. Zmije su siroko rasprostranjene kod nas a lako se hvataju tako da mislim da mogu predstavljati osnovni i nepresusni izvor proteina u ekstremnim uslovima..

Zaboravljamo pecurke koje nisu zivotinjskog porekla ali su veliki izvor proteina pa ih svakako treba spomenuti..

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Ned Maj 24, 2015 8:02 pm

StepenWolf napisao:@Jones: odista nisam znao za ovaj metod konzumacije mravlje kiseline. Sam metod je odlično opisan, lako izvodljiv sa realnim šansama za uspeh :text-bravo:
Jedino ne znam (odista) šta će mom organizmu mravlja kiselina?

Pa zapravo ne znam ni ja, ono što znam je da se koristi u prehrambenoj industriji, kao konzervans ako se ne varam, ali u ovom slučaju je to neka vrsta začina koja u prirodi neke stvari čini podnošljivijim. Ni sirće nije potrebno organizmu, pa su salate bljutave bez njega. Bar mislim da nije potrebno... ne znam, možda i jeste ???
:think:
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
simex333
Pridružio se: Pon Jan 19, 2015 1:36 pm

Postod simex333 » Sre Jun 10, 2015 10:26 pm

KAd si kod salate tu je bukovo lisce :D To me deda naucio da je 'odlicno' :)
Zaboravili ste racice, kod mene u kraju kad sam bio klinac bilo ih je dosta po potocima. Postoji knjiga Ishrana u prirodi. Vojno izdavastvo. Borivoj Vracaric je jedan od pisaca. Verovatno znate za knjigu i da nisam izmislio toplu vodu, al cisto da posetim na nju :) Moze da se skine sa neta

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Čet Jun 11, 2015 11:31 am

KOliko ja znam, mravlja kiselina cisti krvi i poboljsva cirkulaciju. Zato se ljudi koji imaju reumatske probleme cesto zare koprivama.
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Čet Jun 11, 2015 4:51 pm

Код Баралића у Мрчајевцима,а пре тога има једна печењара у Балугама...

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Ned Jul 19, 2015 11:43 am

A ptičja jaja?
I do njih je lako doći,kao mali sam se penjao do njihovih gnjezda,čisto iz radoznalosti.
Nema ih u svako doba godine,al kad ih ima to je kao kupovina u prodavnici :-)
Možda ću malo skrenuti sa teme,al ako govorimo o nekom dužem boravku van civilizacije,o preživljavanju,so je našem organizmu neophodna za normalo funkcionisanje kao i proteini,kako do nje doći,sem ako nismo zaglavili na nekoj morskoj obali?

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Jul 19, 2015 12:06 pm

Vecina namirnica zivotinjskog porekla (meso i iznutrice, jaja, mleko...) sadrze dovoljnu kolicinu elektrolita za normalno funkcionisanje naseg organizma bez potrebe za dodatnim soljenjem. Veca kolicina soli je potrebna samo za konzervisanje (iako tu posao zavrsava i secer) ali i kao zacin za popravljanje ukusa.

Povratak na “"Into the primitive"”