Proteini i kako ih naci

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Proteini i kako ih naci

Postod Hobo » Sub Maj 23, 2015 12:34 am

Na otvaranje ove teme podstakla me je diskusija u delu foruma koji se bavi oruzjem. Naime, nekako se uvek dodje do divljih svinja, medjeda i slicnog zverinja. Ja sam opredeljeni karnivor i mada sam svestan da vec milenijumima postoje citave civilizacije koje opstaju kao vegetarijanci moja malenkost nekako naginje konzumaciji zivotinjskih proteina. Ovo ima i svoje nutritivno opravdanje. Ishrana bogata mesom pruza najbolje uslove za brzu izgradnju ili obnovu misicne mase, zivotinjski proteini subjektivno daju duzi osecaj sitosti a buduci da su neodvojivi od visih masnih kiselina pomazu u funkcionisanju nervnog sistema. U prirodi je najlakse doci do ugljenih hidrata u kombinaciji sa vlaknima celuloze, proteini su daleko redji na meniju a masnoce predstavljaju pravi luksuz jer su "energetska bomba" i to na duge staze.
Ova tema ce neumitno da predje u "lovacke vode" pa molim ucesnike diskusije koji su bolji poznavaoci te materije da otvore zaseban topic. Ono sto je moja zamisao za ovu temu jeste ALTERNATIVA LOVU. kao sto je zamkarenje (trapping), ribolov na bilo koji nacin (mreza, vrska, trovanje divizmom, pregradjivanje toka...), sakupljanje insekata (napr. skakavaca ili mravljih jaja, crva potkornjaka), hvatanje zivotinja koje nisu uobicajena lovna divljac (ptice poput svrake, kornjace, puzevi i zabe, puhovi i veverice, jazavci i sakali...).
Podvukao bih da je vecina nabrojanih tehnika kao i lov na neke ovde pomente zivotinjske vrste protivzakonit. Zbog toga se ponemute aktivnosti izvode samo u situaciji kada je bukvalo pitanje zivota i smrti. Ali, za tako nesto treba imati adekvatno znanje pa da popricamo malo o tome.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Re: Proteini i kako ih naci

Postod Hobo » Sub Maj 23, 2015 2:41 pm

Hm, niko nista da napise je li? A za izbor municije i "svijetlog oruzja" ima nas koliko ti dusa iste...
Ovako, zasto traziti alternativu klasicnom lovu?
Iz vise rrazloga: nedostatak adekvatnog oruzja ili municije, nedostatak lovackog psa bez koga je lov znatno veci izazov, nedostatak znanja o vrstama i navikama divljaci na odredjenom terenu, situacija u kojoj je (iz razlictih razloga) bolje ostati neprimecen i da ne nabrajam dalje.
Cak i sa lovackom puskom mozete provesti dane cunjajuci po sumama i gorama a da pri tome cak i ne primetite divljac vrednu metka. Sa druge strane, u skoro svakom vodenom toku pa cak i osrednjoj bari postoji obilje zdravih zivuljki kao sto su ribe, rakovi, zabe, poneka slatkovdna skoljka. U blizini vode ali i nesto dalje od nje, sigurno se mogu naci puzevi pa neki manji (ili cak osrednji) sisari kao sto je jez, nutrija (ponegde poznata pod nazivom "bizamski pacov"), veverica a mozda i kornjaca. Tu su i zmije, gusteri, skakavci... Sve su ovo zivotinje koje se mogu uloviti uz pomoc prirucnih sredstava. Zabe je lako upecati udicom na koju postavite komad tkanine ili PVC kese. Par zabacaja na 20-ak cm od njenih usta i zaba ce bez problema donirati krake za ukusan obrok. Sa puzevima je jos lakse. Ako ne naletite na neki "turbo" model, nema jurnjave niti nadmudrivanja. Jednostavno ih pokupite, ocistite i spremite. Cak i mala kolicina, par puzeva ili dve zablje butkice obogatice obrok cineci ga ukusnijim i bioloski vrednijim. O ribama nema potrebe ni da pricam. Pritom, ovaj nacin snbdevanja mesom ne zahteva od vas da se krecete i gubite vreme i energju potrebnu za napr. uredjivanje sklonista, prikupljanje ogreva ili vode, odmor, signalizaciju i slicne aktivnosti.
Istina, potreban je minimium znanja o zivotnim navikama ovih stvorenja i mestima gde se mogu naci. Uz to vam treba "slika u glavi" za par najjednostavnijih zamki i vec ste na dobrom putu. Postavljene zamke dovoljno je obici ujutru i uvece (osim ako u blizini nema grabljivaca ili oportunista koji ce konzumirati lovinu pre vas). Uspeh nravno nije zagarantovan ali 5-6 zamki u krugu od 2 km daju vam dobre sanse uz minimum fizickog angazovanja. Malo, kanapa i zice, jedan noz, smotuljak najona za pecanje i par udica, sve to staje u okvirne dimenzije kutije za cigarete i lakse je od punog okvira municije za pistolj a moze da bude mnogo korisnije.
'Ajde sad malo vi :character-blues:

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Sub Maj 23, 2015 4:01 pm

Skakavci na raznjicu? :D Ni od njih ne bih bezao, cujem da su lepo hrskavi.
Sve si ti ovo lepo pobrojao i objasnio, pa si nam suzio manevarski prostor da budemo pametni. :handgestures-thumbupleft:
Imao sam bosonogo detinjstvo u Bosni i Baranji i kao sastavni deo odrastanja je bilo hvatanje raznoraznih ptica sa dva osnovna metoda: jedan je izrada nekoliko omci koje se zatezu od ribarskog najlona i posipanje zrnevlja.Ptica dok hoda i klopa turi nogu u omcu, zategne i gotovo.Drugi je bukvalno preuzet iz crtanih filmova- dublja kutija ili drvena gajba ciji je jedan kraj poduprt stapom.Na stap se veze konopac od desetak metara na cijem kraju ste vi.Kad potegnete , kutija padne i eto rucka.Zvuci glupavo, ali su oba nacina neobicno efikasna, nahvatao sam ih se ihaaaj.Prvi nacin je podesan i za raznorazne cetvoronozne zivotinje manjih gabarita, samo je caka da uhvatite stazice gde se krecu.
Da umirim sve ljubitelje zivotinja, sve je ovo bilo decje zezanje, sporta radi i sve su ptice nakon divljenja okolnih pajtasa bile pustane. :D
Uz jos jedan ili dva tipa zamki ovim uglavnom pokrivate maltene sve.
Sto se tice ribe, ako vec nemamo komad mreze :teasing-tease: , a pred nama je potok ili plitka recica u kojoj ima neke ribe, najlakse je napraviti neku vrsttu vrse, ali je potrebno od kamenja ili drugih prirucnih sredstava napraviti neku vrstu levkaste brane na cijem dnu se nalazi ta vrsa ili bilo koja vrsta zamke tog tipa.
Mozda sam malo zaguljeno objasnio, ali princip je vrlo jednostavan i lako izvediv, samo ako postoji adekvatno mesto za to.
Pada mi na pamet jos par ideja, ali 'ajde malo jos neko.
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Sub Maj 23, 2015 11:42 pm

Mislim da je po odnosu uloženi trud - količina kalorija ljudevina negde na vrhu :argh:
Ovo spada pod neki asteroidski scenarij.
What is steel compared to the hand that wields it?

Mala Vrana
Pridružio se: Uto Maj 19, 2015 9:47 pm

Postod Mala Vrana » Ned Maj 24, 2015 12:24 am

vlay napisao:Sto se tice ribe, ako vec nemamo komad mreze :teasing-tease: , a pred nama je potok ili plitka recica u kojoj ima neke ribe, najlakse je napraviti neku vrsttu vrse, ali je potrebno od kamenja ili drugih prirucnih sredstava napraviti neku vrstu levkaste brane na cijem dnu se nalazi ta vrsa ili bilo koja vrsta zamke tog tipa.
Mozda sam malo zaguljeno objasnio, ali princip je vrlo jednostavan i lako izvediv, samo ako postoji adekvatno mesto za to.
Pada mi na pamet jos par ideja, ali 'ajde malo jos neko.

Kao klinac u selu gde sam provodio raspuste pecao sam na potoku. U tom potoku je bilo neke ribe, ne znam koja je ali je bila velicine papalina, jako male. Plivale su u jatima a tehnika hvatanja je bila sledeca. Prvo smo ih pecali sa udicom sa crvicima a kada bi crvice potrosili pecali smo na malo morbidan nacin. Praznu udicu ubacimo u potok i cekamao da jato riba dopliva do udice, naglo smo vadili udicu trzanjem stapa i skoro svaki put neka od ribica bila bi probodena i i zajedno sa udicom izvadili bi smo je napolje. Sada mi je zao svih tih riba ali kao klinac nisam razmisljao o tome. Pri ovoj tehnici dobra strana je ta sto se ribice bas nesto i ne uplase i stalno se vracaju na isto mesto. Za vrlo kratko vreme izvuce se kolicina ribica za jedan dobar obrok..

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Ned Maj 24, 2015 12:35 am

Ta tehnika sa trzajem (najcesce trokrake udice) u mom kraju se naziva "cesanje" i efikasna je kod riba koje se krecu u jatu kao sto su skobalj ili deverika. Moze i kod drugih vrsta u vreme mrescenja ili u plicaku. A te sitne ribice su "povruse"?
@Path
Problem sa "ljudetinom" je inteigencija lovine pa je lako moguca zamena uloga. Pritom, ulov zenki prihvatljive starosti za konzumaciju (barem kod mene) budi neke sasvim druge nagone pa glad prestaje da bude primarni problem ;)

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Ned Maj 24, 2015 4:55 pm

Kao što znate mravi mogu da se koriste u ishrani, ali je bolje i ukusnije koristiti njihova jaja. Nemam fotke za ceo proces ali ću ga opisati, pa kada imate priliku, probajte. Kada pronađete mravinjak, a najčešće se nalaze u četinarskim šumama, uz neko stablo, sa južne strane, ušuškani i okrenuti suncu. Jaja se najbolje sakupe tako što ubedite mrave da to urade za vas. Najpre na nekom zaravnjenom delu uz mravinjak raširite veći komad platne, cirade, najlona ili slično. Potom, lopatom, ašovčićem ili bilo kakvom inprovizovanom kopalicom zarite duboko u sam mravinjak i tu zemlju prospite po raširenom prostiraču. Bitno je da sve to lepo raširite po centralnom delu prostirke i da cela bude osunčana jakim suncem. Rubove prostirke sa svih strana presavijte prema unutra nekih 15, 20 cm, da bi stvorili hlad ispod njih. Mravi će sami iz zemlje izneti sva jajasca i odneti ih u hlad, a vi to samo posle pokupite kada oni završe posao. Ukus je dobar, a ako imate soli pri ruci još je bolji. Ovo naravno možete uraditi ili probe radi, da vidite da li funkcioniše ili ako vam stvarno zatreba. Nije, međutim, poželjno raditi ovo iz čistog hira. Za probu dovoljno je nabacati količinu jedne veće lopate, ne više, a kada završite posao, zemlju bacite nazad na mravinjak, jer će je oni brzo upotrebiti za popravku svog grada. Mravinjak bi trebao da bude što veći, kao ovaj npr.
Slika

Drugi način da imate koristi od mrava je da iskoristite njihovu kiselinu za neki čaj u prirodi, ukus je sličan limunu. Na sam mravinjak postavite mladu grančicu, mi smo koristili od breze. Grančica se oguli od kore i nekoliko puta se provuče kroz usta da na njoj ostanu tragovi pljuvačke. Čim je stavite na mravinjak mravi je napadnu ko ludi i izgrizu je a grančica apsorbuje kiselinu. Posle par minuta je uzmete, namotate u kolutic i ubacite u čaj. Ukus je isti kao da ste nacedili limun...
Slika
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
mr.no
Pridružio se: Ned Nov 25, 2012 2:19 pm

Postod mr.no » Ned Maj 24, 2015 5:25 pm

Не бих да кварим али мислим да су код нас мрави као врста заштићени законом и могу се конзумирати само у случају крајње нижде.

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Ned Maj 24, 2015 5:31 pm

Pa dobro jel si ti pročitao celi tekst...? Rekao sam u krajnjoj nuzdi i eksperimenta radi, za ne daj Boze. Ako sam dobro shvatio Hobov koncept, navodimo mogucnosti i principe... tti si u pravu, i ja sam negde cuo da su sumski mravi zasticeni, ali nije u tome poenta, samo princip, sta i kako raditi da se dodje do nekih proteina.
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin

Postod Hobo » Ned Maj 24, 2015 5:49 pm

Tacno je, sumski mravi su zasticena vrsta ali nasa prica ovde se odnosi na ekstremne, nepredvidjene situacije.Jednom sam imao prilicu da probam ta mravlja jaja, sakupljeno par kasicica na obuci po metodu vrlo slicnom Jonesovom, stim da su kao zaklon od sunca korisceni prevrnut limeni tanjir i plitak kanalic prkriven liscem postavljeni na 30-ak cm od mravinjaka. Ukus podseca na cvarke

Povratak na “"Into the primitive"”