Lagano "koplje" za lov na ribu

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
ultramegaxterra
Pridružio se: Ned Jul 20, 2014 9:46 am

Re: Lagano "koplje" za lov na ribu

Postod ultramegaxterra » Pon Feb 16, 2015 2:44 pm

da li moguce nesto improvizovati od trske i onog lastisa za prtljag? Kako napraviti osti, od nekog naseg drveta...to su pitanja koja ili razmisljas na licu mesta, ili to neko da ideju dok sedis pred kompom.....

Zasto je luk zabranjen? Pre neki dan setam se sa kerom u okolini BGD, prilaze mi dva lovca i kazu, ne smes da pustis kera u lovise....tako ceka lovocuvar.....Odes u sumu da moze ker da se istrci, i opet te zajebavaju...

Uvek se setim Robina Huda, i kako je isto i danas za raju...savo neka idiotska pravila, koja te teraju da krsis zakon....U Americi je velika kamapnja da se noz, proglasi kao alat....a ovde kod razorazali populaciju, ne mozes ni peper sprej da nosis, ali zato krimosi naoruzani do zuba...pa se cude zasto raja ima neprijavljano oruzuje...

Ko donosi te zakone, koje hteo ne hteo moras da krsis?

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Feb 16, 2015 6:55 pm

Lov Lukom u Srbiji nije zabranjen zakonom. Stavise, eksplicitno je dozvoljen, u zatvorenim tj ogradjenim lovistima, ako je definisan kao vsta lova koja ce se organizovati u datom lovistu, u dokumentu koji se zove lovna osnova.

Clan 76 stav 6 zakona o Divljaci i Lovstvu.

Naravno onaj ko hoce da lovi lukom, mora da ima lovnu kartu, a samim tim i polozen ispit za rukovanje vatrenim oruzjem.

No da se mi vretimo na temu ove alatke. Ona se zove Havajsko koplje, i koristi se vec poprilicno dugo. U sustini, relativno lak i potpuno prav stap, sa gumom na kraju. U nasim danasnjim uslovima najbolje je uzeti gumu za vezbanje, koje ima u svakoj sportskoj radnji.

No, po zakonu, ova naprava je izicito zabranjna. Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda izricito u clanu 22 paragraf 3 kaze:

3) loviti ribu eksplozivom i drugim rasprskavajućim sredstvima, harpunom, ostima, podvodnom puškom i drugim zabranjenim ili nedozvoljenim sredstvima i alatima, vatrenim oružjem, strujom, veštačkim izvorom svetlosti ili hemijskim i drugim sredstvima koja ubijaju, truju ili omamljuju ribu;

Jos lepse, nevezano za ovu napavu postoji i clan 2

2) loviti ribu neposredno rukom;

Pa ko hoce, moze, ali protiv zakona.

Inace, sto se tice psa u lovistu, lovocuvar je duzan da ga ubije, ako nije na povodcu, i nalazi se dalje od 200 metara od naseljenog objekta. Naravno, ako je pas u lovistu. No, ako je dobre volje, moze i da napise prijavu vlasniku, zbog uznemiravanja divljaci. Jedini izuzetak od ovog pravila su psi u danu kada je organizovan lov.

No siguran sam da o svmu tom nesto vise moze da napise Hogar, kada navrne ovamo.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Feb 16, 2015 7:12 pm

Van teme, ali je mozda mesto da se pomene. Pre nekih dvanaest godina, jedna grupa je iz svih snaga pokusavala da progura zakon po kome bi kretanje kroz prirodu peske, van naseljenih mesta, osim za lokalne stanovnike bilo zabranjeno, ako se u grupi ne nalazi ovlasceni vodic. Sve u cilju zastite prirode od slucajnih prolaznika, ili prodavanja magle, kroz obuku za te iste vodice.

No na srecu, prica nije prosla.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
ultramegaxterra

Postod ultramegaxterra » Pon Feb 16, 2015 8:04 pm

BR_ napisao:
Inace, sto se tice psa u lovistu, lovocuvar je duzan da ga ubije, ako nije na povodcu, i nalazi se dalje od 200 metara od naseljenog objekta. Naravno, ako je pas u lovistu. No, ako je dobre volje, moze i da napise prijavu vlasniku, zbog uznemiravanja divljaci. Jedini izuzetak od ovog pravila su psi u danu kada je organizovan lov.

No siguran sam da o svmu tom nesto vise moze da napise Hogar, kada navrne ovamo.

vidis kako su glupavi zakoni, koji su prepsani a nisu definisani u praksi. Sta je lovste? U prevodu sve je lovoste ,ako nej park ili naselje...A u naselju, psima se pomaze i daju sleteri...Da ne kosta metak 1 evro, kokali bi ih kao salatu...

Nije ni taj lovocuvar vrana, pa da ubije nekome pasa, ako nece da izaziva srecu. Nama treba neko udruzenje NRA, ili nesto slicno da se bori protiv ovakvih zakona, a jos vise uredbi, jer one donose kao dobar dan.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Feb 16, 2015 8:20 pm

Udruženje postoji, ali ono se uglavnom ne sluša. Mnogo ozbiljnije zakone smo usvojili metodom copy-paste-vote-adapt.
Kad bi bilo moguće (a neće biti), kritična masa bi trebala da traži promene zakona, javnu raspravu, analizu, donošenje i primenu zakona.

Ko ne može suzbiti poriv da lovi ribu neuobičajenom metodom, neka ode na jedno od mnogih pustih mesta u Srbiji ili okruženju i neka vežba. Ne verujem da će naneti više štete od prošlogodišnjih poplava, izlivanja jalovine u reke, kanalizacije, naftnih mrlja i sl.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
ultramegaxterra

Postod ultramegaxterra » Pon Feb 16, 2015 8:39 pm

na jugu Srbije, sela postaju bez populacije, a oni brinu za divljac..to je napravljeno da te kontrolisu, i da te jedan lovocuvar u selu moze "prcati" do mile volje..

Hajde da kazemo, zdravo civilozaciji, i da neko hoce da zivi od ulova? ne moze. Ides u zatvor. Sve se plasim da tamo na Goliji, lovocuvar prilazi nepoznatima, da kontorlise....Opet ponavljam, izuzetna glupost.

ali ade zakon, je Da li mozes da platis jedno 100 evra godisnje i da se hranis i zivis od divljci...Ted Nugent, samo jede divljec, sto ubije..A cinjenica je da skoro svi seljaci, nose puske u kolima, traktorima ,radi kao steticina, i roka kada hoce i sta hoce....

Ja kada krenem sa decom da kampujem ne znam da li treba da pitam cije je zemljiste, suma, sta da radim sa kerom, kako da se branim ako me neko napadne...neki put smatram da zivotinja ima vise prava nego ja..

Jednom sam se u Kokinom bordu spustio jednom putem do jezera, samo sto nisam sjebao karter,,, i pojavo se neki tip i kaze to je plac nekog drustva, da platim, neku sicu...Kada sam ga odjebao, pojavio se se nekim pandurem posle pola sata..kao sam i njih odejabao, bilo je i pretnji ito sve pred decom....I na krai odose, i 3 dana nisam nikoga video...a moglu su da se vrate..

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Feb 17, 2015 4:27 am

BR_ napisao:No, po zakonu, ova naprava je izicito zabranjna. Zakon o zaštiti i održivom korišćenju ribljeg fonda izricito u clanu 22 paragraf 3 kaze:

3) loviti ribu eksplozivom i drugim rasprskavajućim sredstvima, harpunom, ostima, podvodnom puškom i drugim zabranjenim ili nedozvoljenim sredstvima i alatima, vatrenim oružjem, strujom, veštačkim izvorom svetlosti ili hemijskim i drugim sredstvima koja ubijaju, truju ili omamljuju ribu;

Jos lepse, nevezano za ovu napavu postoji i clan 2

2) loviti ribu neposredno rukom;

Svidja mi se sto je ovaj boldovan deo jako definisan :)
Gde kako i cime su zabranjeni ili nedozvoljeni?

Sto se tice lova lukom... pre bih rekao da je implicitno dozvoljen, i to samo u tom specificnom slucaju, posto doticni clan glasi:
Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:
...
6) upotrebom luka i strele i samostrela u otvorenim lovištima, kao i u ograđenim lovištima u kojima takav način lova na krupnu divljač nije predviđen lovnom osnovom;

I malo je nejasno definisano, to jest mozes da ga tumacis kao da je u otvorenim lovistima apsolutno zabranjen lov lukom i strelom, a samo u ogradjeni dozvoljen ako je predvidjeno lovnom osnovom (sto mi vise deluje kao ispravno tumacenje), ili da je dozvoljenu u obe vrste lovista ako je predvidjeno lovnom osnovom.
No ovde se definise samo lov lovostajem zasticene divljaci, pa jos samo lov krupne divljaci. Sta je sa ostalom?

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Feb 17, 2015 8:19 am

BR_ napisao:Inace, sto se tice psa u lovistu, lovocuvar je duzan da ga ubije, ako nije na povodcu, i nalazi se dalje od 200 metara od naseljenog objekta. Naravno, ako je pas u lovistu. No, ako je dobre volje, moze i da napise prijavu vlasniku, zbog uznemiravanja divljaci. Jedini izuzetak od ovog pravila su psi u danu kada je organizovan lov.

Ovo sam licno doziveo, doduse nije se zavrsilo smrtnim ishodm (po bilo koga). I da, pas je bio na povodcu, pri tome nigde table da se ulazi u loviste, a lovocuvar i negov pajtos poprilicno pod gasom ...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Feb 17, 2015 9:43 am

t03a napisao:
BR_ napisao:Inace, sto se tice psa u lovistu, lovocuvar je duzan da ga ubije, ako nije na povodcu, i nalazi se dalje od 200 metara od naseljenog objekta. Naravno, ako je pas u lovistu. No, ako je dobre volje, moze i da napise prijavu vlasniku, zbog uznemiravanja divljaci. Jedini izuzetak od ovog pravila su psi u danu kada je organizovan lov.

Ovo sam licno doziveo, doduse nije se zavrsilo smrtnim ishodm (po bilo koga). I da, pas je bio na povodcu, pri tome nigde table da se ulazi u loviste, a lovocuvar i negov pajtos poprilicno pod gasom ...

Čestitam ti na suzdržanosti.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Uto Feb 17, 2015 11:07 am

Nisam rekao da sam bio suzdrazan, samo da niko nije stradao!
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “"Into the primitive"”