Lagano "koplje" za lov na ribu

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Korisnikov avatar
ultramegaxterra
Pridružio se: Ned Jul 20, 2014 9:46 am

Lagano "koplje" za lov na ribu

Postod ultramegaxterra » Sub Feb 14, 2015 4:02 pm

Pre izvesnog vremena, na jutubu, sam video nekog naseg kako sa nekim ala tankim plasticnim kopljem ( ako mogu tako da nazovem), potamni svu ribu po nekim sevarima...To je neki sistem, gde iz dlana ima neki lastis, koji kada ispruziz dlan, to lagano koplje katapultira kao metak i precizano pogadja ribu.

Ne mogu sada da nadjem, pa da pitam kako se to zove ako neko zna, alo mnogo dobra stvar.

evo nasao sam

https://www.youtube.com/watch?v=qJ0jGLb8YGk

jer neko ima iskustva sa tim?

Korisnikov avatar
Pan
Pridružio se: Uto Mar 01, 2011 12:29 am

Re: Lagano "koplje" za lov na ribu

Postod Pan » Sub Feb 14, 2015 8:13 pm

Posto sam pecaros, samo da ti kazem da u koliko te neko na vodi vidi da sa tim peglas ribe, zavrsices u vodi sa tim kopljem u hladovini (tamo gde sunce nikad ne sija).
Na stranu tehnika, sanse da time uhvatis rubu su ravne nuli, jer je u vecini slucajeva ne vidis, pa cak i ako je na pola metra dubine ispred tebe.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Sub Feb 14, 2015 8:31 pm

Па није баш да су шансе равне нули.Ово је једна од варијанти остију,имам још увек у селу,остало ми од деде,само мало другачије. Метални четверозубац да се тако изразим. Као деца смо успешно ловили зими штуку по каналима.
Нешто као ово на слици,само моје имају четити "зуба",метално,имају на себи ознаку "1938" шта значи не знам:
http://www.google.rs/imgres?imgurl=http ... H0QMyhXMFc
Користили смо их насађене на танак,а дугачак дрвени штап,тако што се крећеш бајером,кад угледаш рибу дејствујеш,колико ме сећање служи,гађа се мало испред мете. Виђао сам у селу прошле зиме клинце који су одлазили на канал,да на овај начин лове,били су мање-више успешни.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sub Feb 14, 2015 9:27 pm

U Grckoj cak i klinci na ovaj nacin love ribu i hobotnice isod vode. Uglavnom koriste relativno ktratak srednji (tanji) deo stapa za pecanje sa sirokim ostima i sitnim zupcima (najcesce Mares sa 11 siljaka) a guma... kako se ko snadje. Cesto je u putanju traka tamno crvene boje.

Korisnikov avatar
Pan

Postod Pan » Sub Feb 14, 2015 10:29 pm

da...
za trenutak zaboravih na kom sam forumu.

Korisnikov avatar
ultramegaxterra
Pridružio se: Ned Jul 20, 2014 9:46 am

Postod ultramegaxterra » Sub Feb 14, 2015 11:38 pm

kao mladji bavio sam se pro ronjenjem, i dobro sam verziran u puskama, harpunima i ostima..

Medjutim kao sto je neko napomenuo ovo izgleda kao neka igracka, ali vrlo efikasna. Jos ako moze sta da se korisiti kao pecaski stap, sto da ne?

Ovde ne pricamo o pecanju, ili lovnjenju ribe dinamitom, vec alatkom koji mozes da upotrebis u nekim situacijama...kada si sam u bespucu itd

Ovak nas tip iz valjda Amerike, je kao divlji bil hikok, pogadja u centar....

Pa mi se pitanje vise odnosilo na to da li ste videli tako nesto...Jer osti na ovoj igracci i prave metalne osti koje idu na pusku 3 ili 5 kraka, mi ne izgledaju isto..vec vise kao neke tanke i lagane.......isto tako sistem je opasan po zivot, jer ako tako lako probusi ribu, sta sko pogresno nacijlja?

Nadao sam se da sam ja samo propustio nesto sto je aktuleno na trzistu, a koliko vidim, i nije uspeo gimik..! Mada priznajem, igleda lako....

A americi, Carp ili Saran nije na ceni..neki moji prijatleji su odlazili u Arizonu na neku branu o donosili po 100 kila ribe..kako bace mamac ona se hvata....pa smo imali problem sta da radimo sa ribom, jer je niko nije hteo....Tako da ako je taj tip to lovio po americi, onda nije ni cudo da ima sarana kao sase.

Mada ponovo kazem izgleda lako!

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Feb 15, 2015 12:23 am

Najpre, ne vidim sto bi se neki pecaros osecao ugrozenim ako neko na ovaj nacin lovi ribu.
To je ko da kazes da se momci iz lokalnog lovackog drustva, naoruzani 12-cama, karabinima itd, osecaju ugrozenim zato sto je neko dosao da lovi lukom.

Sansa da ovako ulovis nesto je uopsteno gledano daleko manja nego da lovis stapom i udicom.
Najpre treba pronaci mesto gde uopste mozes da lovis ovime. Samim tim, sanse za stap/udicu su daleko vece.
Da se vratim na analogiju sa lovackim drustvom: ovaj pobi 10 zeceva, zato sto je uspeo da im pridje na 2 metra a da ga ne primete, i jos je bio dovoljno tih da se ne razbeze kad je koknuo prvog :) Treba mu zabraniti da lovi (posto svi mi ostali ispadosmo papani).

Nadalje, voda uvek laze, zbog prelamanja svetlosti, i treba prilicno iskustva da bi nesto pogodio kada iz vazduha gadjas pod vodu.

Sam sistem je krajnje jednostavan i jako lepo radi.

No, riba i sisar nisu isto. Rastojanje je minimalno (reda metar). Sisari tipicno imaju daleko cvrscu muskulaturu od ribe (ako ne idemo u ekstreme na obe strane). Riblja koza/krljust je mnogo tanja i laksa za probijanje od koze recimo jelena, pa cak i coveka (koji je jedna od najneznijih zivuljki).

Korisnikov avatar
Pan

Postod Pan » Ned Feb 15, 2015 12:58 pm

mbole napisao:Najpre, ne vidim sto bi se neki pecaros osecao ugrozenim ako neko na ovaj nacin lovi ribu....

Iz istog razloga je zakonom propisana i velicina sacme/kalibra za odredjenu divljac. Ne mozes bilo cime loviti bilo sta.
To da je covek najmocnija zivotinja na planeti smo apsolvirali. U frekventnim ili komercijalnim lovistima je stoga bilo potrebno propisati viteska pravila, ili ti sportska pravila. Isto postoji u ribolovu. Velike su sanse da, vecinom, dodje do povredjivanja ribe, nego do cistog ulova. I pricam o nasem podneblju ne o Crvenom moru ili nekom koralnom grebenu gde je vidljivost 10+metara u dubinu.

Isti je slucaj sa, popularno nazvanim - "grabuljasima". Jak stap, velika trokraka na kraju strune, zabacis u pretpostavljenom smeru gde mislis da je jato, i energicno povlacis. Isti je motiv ali razlicit alat. U isto vreme, vobler ima 2 i 3 trokrake udice ali nije zabranjen za ribolov grabljivica, jer je drugacija tehnika.

Zamisli sad, Druid vaspostavi ono svoje loviste i naseli raznom divljaci, i nadje se junak koji, eto bas hoce da lovi vilama, ili surikenima , eto bas hoce. I sto bi se neko osecao ugrozenim, neka lovi svako svojom tehnikom pa ko vise ulovi. Garantujem ti da ce svako ko pokusa da lovi nestandardnom metodom u Druidovom lovistu, zavrsiti vezan za drvo sa "jabukom na glavi".

Postoji sijaset pravila u sportskom ribolovu, kao i u lovu divljaci i sluze, teoretski, da bi se odrzao riblji fond. Da nije tako vrlo brzo bi ostali bez, u najmanju ruku, hobija.
Udicom mozete vise uhvatiti, ali mnimalno povredjujete ribu, spustite je u pletenu cuvarku koja ne ostecuje krljust i posle vratite u vodu ili ponesete kuci ako je dozvoljeno ali samo dozvoljenu kolicinu.

I nikoga nisam nazvao "papan". Nemojte menjati teze. A ponajmanje Lakorukog, bez koga bi ovaj forum velikim delom bio siromasan za ono "outdoor"

@ultramegaxterra
U Americi i Australiji saran nije autohtona vrsta ribe, pa je cak zabranjeno vracati ih u vodu, kao sto je kod nas zabranjeno vracati babusku i cverglana (amerikanac ili patuljasti somic), ili basa - koji je atraktivna sportska riba. Postoji i novcana kazna propisana za prekrsioca ovog zakona. I oprosti sto tvoj posto odmah nisam shvatio na nivou teorije. pomislih da to je stvarno namera da odes na Kolubaru i lovis skobalje ovim cudom, pa da te upozorim :D
'Ladna je kolubara

Ovo je pisano u tonu bez ljutnje i revolta. Molim da se tako i cita. ;)
Eto - diskutujemo :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Ned Feb 15, 2015 6:35 pm

Mislim da je zanimljivo za razmatranje (barem koliko pracka, pana ili atatl...). Tzv. "primitivne" tehnike vredi usvojiti i isprobati iz barem dva razloga - ocuvati drevno znanje i vestinu kao i imati potencijalno resenje za improvizaciju u nekoj ekstremnoj situaciji. A onda se ne gleda na viteski pristup i legalisticke norme.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Feb 15, 2015 7:30 pm

Naravno da je ton bez ljutnje i revolta.

Ko sto napisa, glavni cilj je odrzanje fonda (ribnog, zivotinjskog... ).
Nisam pecaros (zadnji put kad su me nagovorili da podjem, "pecao" sam Berettom :)), al nekako mi deluje da je ovim tesko prorediti riblji fond, za razliku od grabuljanja, dinamita...
Jednostavno, nije lako pogoditi ribu. Upravo zato mi se ribolov ovim, ili recimo lukom i strelom, ili podvodnom puskom, cini sasvim isto "sportskim" kao stap i udica. Drugaciji, naravno, mozda neuobicajen za nase podrucje, ali to neznaci da je los.

Zakonske odredbe su tu da bi se menjale ako ne valjaju.
Po nasem zakonu je lov lukom zabranjen, pa se svi slazemo da je to besmisleno.

Povratak na “"Into the primitive"”