Preživljavanje

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

VeljkoAS
Pridružio se: Pet Jan 11, 2013 6:23 pm

Re: Preživljavanje

Postod VeljkoAS » Sre Nov 19, 2014 8:00 pm

Da, to je ta osoba.

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Nov 19, 2014 8:28 pm

Triangulacija pomocu mobilnog telefona je laka, brza i RADI se kod nas (doduse, ne nuzno zbog spasavanja) a preciznost varira od 50 do 200 metaara i ne zavisi od pokrivenosti vec od drugih faktora. MUP Srbije ima (ili je imao) 4 helikoptera sa FLIR uredjajima ali SAMO JEDAN sa spasilackim cekrkom. Vojska je imala vise ovakvih platformi ali uglavnom na modelima Ka-28 koji su ostali u CG kao protivpodmornicki helikopteri. Po jedan Mi-14 i Gama koji su u STS imaju ovu opremu (ako su moje informacije ispravne).
Pojam "prezivljavanje" se olako koristi tako da sada bilo kakvu vanrednu situaciju ili incident posmatramo kao prezivljavanje. U mojoj glavi, prezivljavanje vezujem za duzi boravak u prirodi. Pritom, taj "duzi boravak" iz moje perspektive podrazumeva neophodnost pronalazenja ili izrade adekvatnog sklonista, pripremu pijace vode i/ili hrane, eventualnu signalizaciju i savladavanje/obilaazenje neke prepreke. Grupa zalutalih turista koji su promasili autobusko stajaliste pa zabasali u planinu ili odeljenje srednjoskolaca koji su pocetkom Juna prenocili na obroncima Ovcara nikako nije "prezivljavanje" onako kako ga ja posmatram.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Nov 19, 2014 9:26 pm

Isti slucaj i kod mene, meni prezivljavanje ima znacenje dugotrajnog boravka u prirodi.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

VeljkoAS
Pridružio se: Pet Jan 11, 2013 6:23 pm

Postod VeljkoAS » Sre Nov 19, 2014 9:29 pm

Za mene je to kampovanje van uredjenog kampa.

Miljkan
Pridružio se: Ned Mar 16, 2014 6:10 pm

Postod Miljkan » Sre Nov 19, 2014 10:14 pm

Vidim da se pojam preživljavanje na ovom forumu nikom ne dopada, pa ajde da diskutujemo o boravku u prirodi. Volim da se krećem po prirodi, sa što je moguće manje opreme, pa ajde da diskutujemo o tome šta je po vama minimum opreme. Hobo, u pravu si da za lociranje mobilnog triangulacijom nije potrebno da područje bude pokriveno signalom mobilne telefonije, ali je potrebno izvršiti merenje signala sa tri tačke, ili sa tri uređaja koji su razmaknuti jedan od drugog. Može i sa dva, ali je veća mogućnost greške. Veruj mi da bi se pre spasao sam iz bilo koje vukoj.... nego što bi te pronašli pomoću triangulacije mobilnog u Srbiji.

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Sre Nov 19, 2014 10:28 pm

Hobo, hvala za link.
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Sre Nov 19, 2014 10:32 pm

Super, napredujemo. Sad se ne možemo složiti šta je preživljavanje.
Npr. to je situacija u kojoj nam je ugrožen život pa koristimo znanje i sredstva kako bismo ga sačuvali.
Trajanje je nebitno.
Minimum opreme je kad smo goli i bosi (ne šalim se).
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Nov 19, 2014 11:22 pm

Miljkane, pre oki dve godine uz lociranje mobilnog (mreza 064) pronadjen je i spasen covek sa suprugom na obroncima Ravne Gore ciji je automobil bukvalno visio nad provalijom. Cela akcija trajala je manje od sat vremena a preciznosz ke bila ispod 100 metara. Samo lociranje zavrseno je za par minuta.
Prosle nedelje lociran je automobil u koritu Z. Morave u blizini Jelen Dola sa tesko povredjenim vozacem, jednim mrtvim i jednim ugruvanim putnikom. Izvlacenje vozila trajalo je duze od kociranja. Takvih primera ima dosta...

Miljkan
Pridružio se: Ned Mar 16, 2014 6:10 pm

Postod Miljkan » Sre Nov 19, 2014 11:47 pm

Hobo, nisu mi bili poznati podaci koje navodis. Drago mi je da i kod nas nesto ide na bolje. Hvala na informacijama.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Čet Nov 20, 2014 10:09 am

Miljkan napisao:To da niko na našim prostorima nije nastradao u zadnjih 15 godina prilikom boravka u prirodi nije tačno. 2004. godine na Kopaoniku je nastradao Artur Takač.

Ne znam kako bih drugacije okarakterisao taj slucaj nego samoubistvo. Doticni zasao u ozbiljne godine (80+), pored najave oluje i loseg vremena doticni insistira da ode na Pancicev vrh na skijanje!!!

Miljkan napisao:2000-te ili 2001. godine sam učestvovao u potrazi za izgubljenim skijašem. Isti se izgubio u magli i proveo 26 časova napolju. Nije imao čime da zapali vatru, niti se snašao da napravi bilo kakav zaklon.

Ovo je primer nesposobnog lika bez trunke planiranja unapred. Zbog svoje gluposti vas je iscimao najstrasnije, nadam ste da ste mu ispostavili barem racun za akciju.

VeljkoAS napisao:Za mene je to kampovanje van uredjenog kampa.

:handgestures-thumbupleft:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Povratak na “"Into the primitive"”