Preživljavanje

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

Miljkan
Pridružio se: Ned Mar 16, 2014 6:10 pm

Preživljavanje

Postod Miljkan » Sre Nov 19, 2014 2:35 pm

Pošto svi na ovom forumu volimo prirodu, rekoh da otvorim novu temu. Imam iskustva u preživljavanju i želim da ih podelim sa drugima, da nekom pomognem ukoliko mogu, kao i da ja naučim nešto novo. Kao prvo želim da naglasim da se ne ložim na preživljavanje na način kako to čini poznati lik na Discovery kanalu, koji je od svega toga napravio marketing. Predstaviću vam način na koji sam ja uvežbavao tehnike potrebne za preživljavanje u prirodi. Namerno ne želim da kažem da idem na preživljavanje. Na preživljavanje se ne ide! Ono se dešava neplanirano. Planski se ide u prirodu. Želja mi je da što više ljudi iskusi čari prirode, da to učini bezbedno i da ukoliko se nađe u neplaniranim okolnostima, nauči da ih prevaziđe. Izvinjavam se iskusnim članovima foruma, ukoliko im moje izlaganje bude dosadno, jer to već znaju. Smatram da treba obraditi temu detaljno zbog onih koji nemaju iskustva.
Kao prvo želim da ukažem na pogrešan pristup preživljavanju i tehnikama vezanim za isto, koje se najviše forsiraju na televiziji i internetu (da se razumemo, ima i dobrih emisija, ali su ređe, nego ove prve i obično su manje atraktivne ljudima koji su novi u ovoj oblasti, pa se ređe i gledaju):

1. Neracionalan utrošak energije, koji najčešće viđamo: Lik mlati ko blesav po nekom drvetu, cepa trupac od 30 cm u prečniku, iako ima mnogo manjih koji su mu dostupni, pravi zaklon kao da se utvrđuje protiv neprijatelja naoružanog teškom artiljerijom i sl.
2. U većini slučajeva preveliko oslanjanje na raznorazne survival kit-ove i sl. Kada pogledam, šta sve ima u pojedinima, prosto se zapitam kakvo je to preživljavanje, kada sve to imaš kod sebe. Meni to više liči na kampovanje, ili izlet u prirodi. Ne kažem da su isti loši, već da ih obično nemate kod sebe, kada vam trebaju, jer kao što rekoh, preživljavanje se ne planira. ŠTO ČOVEK VIŠE ZNA, MANJE OPREME MU TREBA :D
3. Loš način na koji se uvežbava viđeno. Najveći broj ljudi koji su zainteresovani za preživljavanje, tehnike vežba kada je punog stomaka, kada je napolju lepo vreme bez padavina, kada nema baš nikakvih činilaca koji utiču na moć rasuđivanja i fizičku spremnost.
4. Izlaganje prevelikom riziku, iako postoji lakše i manje opasno rešenje i sl.

Toliko za sada od mene. Želim da vidim ima li zainteresovanih za ovu diskusiju, pa ukoliko ima, sa zadovoljstvom ću predstaviti kako sam ja u praksi pristupio ovoj temi. Sve sugestije, predlozi i kritike su dobrodošli :chores-chopwood:

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Re: Preživljavanje

Postod veselibajker » Sre Nov 19, 2014 2:51 pm

Kad si dobre volje da pišeš, verovatno ćeš biti dobre volje da to vežbamo u prirodi - ako bude zainteresovanih za realizaciju, ne samo za dogovaranje.
Više puta su rasprave na ovu temu otišle u kanal pored puta, a niko nije došao na uviđaj. Trebalo bi barem da se složimo u kojim geografskim okvirima se odvija teoretsko preživljavanje da ne bismo učili odbranu od tropske zmije, jestivost korena čučuvanga biljke ili obaranje sekvoje radi izrade zubne čačkalice.
Ne mogu pronaći na forumu, ali čini mi se da je Pathfinder izneo suštinski bitne elemente preživljavanja u našem bliskom okruženju. Svodi se na sposobnost kretanja ili privlačenja pažnje.
Живи и пусти друге да живе!

Miljkan

Postod Miljkan » Sre Nov 19, 2014 3:09 pm

Naravno da sam zainteresovan za praktičnu realizaciju ideje. Takođe sam svestan da je vrlo teško skupiti neko veće društvo za to, ali ukoliko se skupi nas 4-5 za prvi susret, biće to uspeh. Nemam nameru da pišem o preživljavanju po raznim delovima sveta, jer to nisam isprobao i bilo bi to prenošenje tuđih iskustava, a ne lično mog. Želim da se baziram na tehnikama preživljavanja na području naše zemlje. Iste su primenjive i severnije od nas, sve do polarnog kruga.
Spomenuo si mogućnost kretanja i privlačenja pažnje. U prirodi često nije lako ostvariti ni jedno ni drugo, čak ni na ovim našim geografskim širinama, koje se smatraju "pitomim". Broj "1" stavka kada nema mogućnosti kretanja i privlačenja pažnje je izrada zaklona. 2002. godine sam na Kopaoniku sa dva prijatelja, zbog kvara na vozilu bio prinuđen da noćim napolju na -23 stepena Celziusa. Sve se dobro završillo, zahvaljujući dobroj proceni situacije i izradi zaklona :ladno:

Korisnikov avatar
ludibes
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 10:05 pm
Kontakt:

Postod ludibes » Sre Nov 19, 2014 3:23 pm

prezivljavanje je izvikan pojam... jos grdji od njega je vezba za isti. ili ides u prirodu i snalazis se ili ne ides.

ako nekog zanima dobra knjiga na tu temu, http://manastir-lepavina.org/vijest.php?id=5779 od monahinje Atanasije ;) kakav grils kakvi bakraci.
i don't know half of you half as well as i should like, and i like less than half of you half as well as you deserve.

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Sre Nov 19, 2014 3:25 pm

Ovako, ako je u pitanju urban survival onda ti treba clanska karta i malo vestine da se uvalis u neki upravni odbor. Ako pak hoces da sidjes sa asfalta, pistaljka, svajcarac i 100e resavaju vecinu problema :mrgreen:
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Sre Nov 19, 2014 3:27 pm

Bas i ja htedoh da kazem da smo puno puta pricali o ovome. MEdjutim, pretraga mi javlja da su mi reci "survival" i "prezivljavanje" previse uobicajene da bi se radila pretraga :-/. Cak sam bio ubedjen da vec imamo ovakvu temu.
Imamo "survival kit", "tracking" i slicno. Pa treba sve to objediniti ovde, makar linkovima. JA sam isto hteo da otvorim temu o postavljanju zamki, ali i to mozemo ovde. U svakom slucaju odlicna tema i valja to primeniti u praksi. Evo @ludibes je nedavno preziveo :-). Prvo da se dobro informisemo, onda da veci deo toga upamtimo i onda da odemo u prirodu sa nekim iskusnim i da to malo probamo.
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Miljkan

Postod Miljkan » Sre Nov 19, 2014 3:33 pm

Nije mi namera da pametujem, a i ogradio sam se od "Medveda". Sve treba vežbati, pa i preživljavanje. Možda jeste otrcano, ali ne znam kako drugačije da ga nazovem. Ajde da kažem ovako: "Kako bezbedno otići u prirodu i bezbedno se vratiti kući". Pod ovim ne mislim na šetnju po parku, već na odlazak u pravu prirodu. Snalaženje, veoma bitna stvar. Međutim nije se lako snalaziti ako nemaš neko prethodno znanje. Želim da ukažem na neke stvari koje se podcenjuju prilikom boravka u prirodi, a čije zanemarivanje može biti opasno, jer se olako shvataju. Knjiga koju si pomenuo izgleda veoma zanimljivo. Potrudiću se da dođe u moj posed :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
ludibes
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 10:05 pm
Kontakt:

Postod ludibes » Sre Nov 19, 2014 4:05 pm

iako engleski, bushcraft je mnogo bolji naziv za sve tehnike koje koristimo u prirodi, mada je meni drazi woodlore
i don't know half of you half as well as i should like, and i like less than half of you half as well as you deserve.

Miljkan

Postod Miljkan » Sre Nov 19, 2014 5:15 pm

Ajde da onda pričam o bushcraftu. Počeću sa važnošću skloništa. Prilikom boravka u prirodi, naprimer u vremenskim uslovima kakvi su trenutno napolju, jedna od najopasnijih stvari koja može da se desi je hipotermija. Često se opasnost od hipotermije podcenjuje, pošto ljudi smatraju da je hipotermija moguća samo na temperaturama ispod nule. To je apsolutno netačno. Hipotermija može da nastupi na temperaturama daleko iznad nule, ukoliko je čovek mokar i nema gde da se osuši. Za sušenje je potrebna vatra, a istu je skoro nemoguće zapaliti ako nemate gde da zaklonite pripremljeni materijal za potpalu. Najveći problem kod izrade zaklona je postići vodonepropusnost istog. Stoga toplo preporučujem da se prilikom odlaska u prirodu sa sobom nosi bilo kakav materijal koji ne propušta vodu, dovoljne veličine da se od istog napravi zaklon. Ako se nema ništa drugo i običan najlon je super. Kada se nema nepromočivog materijala, isto može i sa prirodnim, ali mnogo teže i uz mnogo više potrošenog vremena, te sa izradom zaklona treba krenuti mnogo ranije, ukoliko pada noć, ili se približava nevreme. Druga bitna stavka koja se često zanemaruje je napraviti ležaj odignut od podloge. Najbolje je da je isti odignut od podloge oko 10-15 cm i da je otvorena strana okrenuta prema izvoru toplote - vatre. Na temperaturama iznad nule, ovo ne pravi neku razliku, ali kada je napolju dobar minus itekako se oseti razlika. Više puta sam ovo probao i razlika je da se na ovaj način udobno spava na -10 stepeni bez vreće za spavanje, dok bez ovog načina je MNOGO manje udobno. Kada ste umorni i promrzli, svaka prednost na vašoj strani je dobrodošla. Ima dosta video klipova na You tube, tako da sve ovo može da se vidi, a mogu da postavim i neki link ako ste zainteresovani. Ako vas ova tema bude interesovala, potrudiću se kada mi obaveze dozvole da i ja uradim neki video, pa da okačim.

VeljkoAS
Pridružio se: Pet Jan 11, 2013 6:23 pm

Postod VeljkoAS » Sre Nov 19, 2014 5:52 pm

Mene zanima da li je neko od clanova forma cuo za neki slucaj da neko na ovim nasim prostorima nije uspeo da prezivi u prirodi u poslednjih 15-ak godina, odnosno od kada su mobilni telefoni postali dostupni svima?
Naravno ako izuzmemo alpinizam, speleologiju i ostale ekstreme.

Povratak na “"Into the primitive"”