Druidova kucica

(Bushcraft, Woodcraft, Trapping i ostale primitivne veštine)

Moderator: vlay

igi2
Pridružio se: Uto Sep 20, 2011 11:19 pm

Re: Druidova kucica

Postod igi2 » Pon Feb 27, 2012 12:10 pm

Nestrpljivo čekam ilustriranu knjigu gradnje step by step jer me ovakva kolibica odavno rajca :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
SashaM
Pridružio se: Sub Avg 20, 2011 3:31 pm

Postod SashaM » Pon Feb 27, 2012 12:49 pm

Ova priča postaje zanimljiva. Ima li slika u raznim fazama gradnje?

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Pon Feb 27, 2012 4:36 pm

Odlično, samo nastavi pisanije! Ne bi bilo loše da navedes bar količine utrosenog materijala (sami će računamo u pare) kao i neku dimenziju osnove u metrima a ostalo može u asovima!
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
SlobaBG
OOUR Održavanje
Pridružio se: Sre Sep 07, 2011 9:15 pm

Postod SlobaBG » Pon Feb 27, 2012 5:07 pm

A obim radova možeš da daš i u gajbama piva :)
Most powerful is he who has himself in his own power / Seneca

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Uto Feb 28, 2012 3:46 pm

Slobo, preveliki obim tog tipa bio, smatraće nas ljudi lokatorima.
Našao sam listu specifikacija. Za temelj (opsek) dimenzija 4 x 4m je bilo potrebno:
-8 šipki ČBR gvožđa fi 8
-15 kg žice šestice za uzengije
-15 džaka cementa
- 1 prikolica šljunka
-ljudstvo kakvo opisah gore.
Da okačim par slika pa da napišem par stvari o odabiru drveta za kolibicu. Sam temelj nismo detaljno slikali jer i nema šta poučno da se slika. :oops: Na ovih par slika se vidi gde sunce probija ispod sredine zida, to je velemajstorstvo o kojem pričah.

Slika
Slika
Slika
Slika

Kao što će kasnije da se i vidi, najveći deo kolibice čine drveni radovi. Za njih je zaslužan moj veliki i dugogodišnji prijatelj Nemanja, mladi momak ali vrstan stolar i drvodelja. Imao je dobrog učitelja, svog dedu drvodelju i kovača (čije ćemo radove možda da vidimo u skorije i ovde). Kada smo se odlučili za drvenu varijantu on je preuzeo veći deo tereta na sebe: da napravi skice, proračuna materijal, predloži vrstu drvetu i sve ostalo što se moglo tada i sa tim sredstvima. Kao što se vidi iz slika odlučili smo se za mladu čvornovatu borovinu. Smatrali smo da bi bilo previše monotono ako se na zidovima ne vide šare i čvorovi. Pošto je budžet za gradnju bio jaaaako ograničen bili smo prinuđeni da uzmemo taze rezanu borovu građu. Ovo je varijanta koju ne bih preporučio (sem ako niste prinuđeni) iz sledećih razloga: građa je jako teška, napojena vodom, nezgodna za manipulaciju. Na većim rasponima daska sama legne od težine i naknadno se suši ali taj nepravilni oblik ostaje. Šta još ne valja: mokro drvo se dosta vitoperi, radi: ima komada koji su se usukali i po 90 stepeni. Nužno zlo kada se radi sa mokrim drvetom. Daske smo provukli kroz diht kod mog dobrog drugara Rakovića. Vidljivo je da veći deo radova ide po drugarskoj osnovi.... Tu su im iskopali i falc u obliku slova T po kome se daske spajaju. Daske su dužine 4 x 4m ali zbog spoja (čerta) sa svake strane fali po 10 cm tako da je osnova šupljine 3,8 x 3,8 metara i daske stoje lepo na sredini temelja. Kada su došli izvođači, Sale i Nemanja, posle dosta psovki i kletvi na račun Onog Ko Je Pravio Ovakav Temelj- krenuli su radovi: Sale je ozidao zid i stopu na koju se postavlja kamin. Nažalost, te slike nemam jer on radi brzo a ja nisam sve vreme bio tu- majstori su pičili sami uz pomoć mog sestrića Crnje....

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Feb 28, 2012 5:20 pm

Pokusavam da ne komentarisem mnogo, da ne bih "zagadjivao" Druidovu pricu, al moram da kazem :text-bravo: za dosadasnje postove.Mnoge stvari bivaju mnooogo jasnije.A dovoljno samo par slika i reci. :handgestures-thumbupleft:
Izvinjavam se, nastavi...
...a ja mislio da je zivot reka!

MILAN
Pridružio se: Pon Feb 28, 2011 9:55 pm

Postod MILAN » Uto Feb 28, 2012 6:08 pm

Samo napred!
Baš nemam dara za recenzije!

Korisnikov avatar
zex66
Pridružio se: Sub Nov 19, 2011 8:28 am

Postod zex66 » Uto Feb 28, 2012 7:24 pm

Ajd sad... nastavi, nastavi :handgestures-thumbupleft:
Ploviti se mora

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Postod druid » Sre Feb 29, 2012 6:08 am

Ovako izgleda sklopljena kolibica u ovoj fazi. Nemanja testerom obrađuje višak materijala.

Slika

Otvaraju se privremena vrata da bi mogli da funkcionišemo dok se ne nastavi dalje sa vratima proces.

Slika

Slika

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Sre Feb 29, 2012 9:41 am

Baš sam se pitao gde su vrata :mrgreen:
Sada vidim da su i daske sa falcom...

Povratak na “"Into the primitive"”