Geometrija glave sekire

Moderator: canis lupus

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Re: Geometrija glave sekire

Postod benz » Pet Sep 09, 2011 9:14 pm

@Kodzo Slazem se za ispupcenje po sredini sekire, to je i logicno, i npr. i ova slika mi ilustruje prednosti ispupcenja:Slika

A sad ako smo se vec slozili oko profila i ispupcenja, da predjemo malo i na druge dimenzije:

Slika

2.slika pretpostavljam da neposredno iza ostrice ide konveks celim ovim obelezenim pojasom a posle ka drsci konkavno brusenje, i to mi je jasno.

3.slika i banana zona, tu mi nije jasno sta i kako i u kom pravcu treba da se brusi?

4.slika Supergrind tu imamo konveksiranu ostricu i odmah iza opet banana zonu. Pretpostavljam da u ovoj zoni treba konkavno da se brusi inace se ne bi zvala Slightly hollow ali jer se brusi u pravcu strelica ili u pravcu normalnom na njih pa se dodje do otprilike ovakvog nekog efekta:
Slika

Dobro ovo jeste iskarikirana slika, ali jasno pokazuje deo na koji sam mislio, deo gde prolazi svetlost, ovo je mozda ipak primerenija slika:

Slika

Ja sam hteo da kupim jedno 2-3 iste sekire pa da probam ova razlicita brusenja, ali posto za to nemam ni vremena ni para, interesuje me jer se neko bakcao sa brusilicom i banana zonom? Koje bi bile prednosti a koje mane? Jel ima neko neko razmisljanje na ovu temu ili razumno objasnjenje kako i zasto to treba da radi?

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Pet Sep 09, 2011 9:33 pm

benz napisao:@Kodzo Slazem se za ispupcenje po sredini sekire,

evo ovde se lepo vidi

Slika
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Uto Dec 10, 2013 11:29 pm

U zadnje vreme sam dosta koristio jednu sekiricu koju sam malo reprofilisao i sad je otpriike glava neki 400gr i drzalja negde oko 40cm (to sam na ovom forumu procito tu tezu da tezina glave u kilogramma tipa o,5 kg tolka duzina drzalje u metrima,znaci za navedeni primer o,5m,i to stvarno lepo funkcionise i ima dobar balans). Ali stalno mi se cini da mi treba nesto malo teze i duze i mota mi se ideja o nekoj malo tezoj a opet ne prevelikoj,vec osrednjoj sekiri tipa glava nekih cirka 600-700gr i duzina drske 60-70ak cm. E sad,citajuci sve ove teme o sekirama naisao sam na puno korisnih stvari,ali radi se o sledecem naleteo sam na nesto sto mi se dopalo na prvi poled,a to je ovo sto je@BR_ postavio na jednoj drugoj temi:
BR_ napisao:
Evo za pocetak, meni treba nesto ovako.. Malo cudno, ali sigurno radi.

http://img245.imageshack.us/img245/8464/004da.jpg

Glave treba da izgleda ovako

http://img696.imageshack.us/img696/6714/005fn.jpg

Hocu relativno malu glavu, 600-700 grama maksimum. A drzalja treba da bude dugacka, 65 cm..

A opet to,se malo kosi sa onim sto je vecina ovde pisala da treba da sto vise naginje na ovo:
[img=http://s12.postimg.cc/rz489mq0p/111111111.jpg]
Ovo o cemu je BR_ pisao naspram ovog drugog mi deluje klinasto (nije klinasto kao one za cepanje,ali naspram ovog drugog mi je klinasto),ali da tako kazem,klinasto je,ali "usko klinasto" i meni deluje kao sasvim ok za neku prosecnu upotrebu,sad moje dileme su koje su prednosti i mane ova dva profila?

Eto pitao sam,pa koliko god glup ispao :sad-roulette:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Dec 11, 2013 1:49 pm

Moje misljenje je da klinast profil ima opravdanje kod sekire za cepanje dok alatka za secenje treba da bude sto tanja. Problem je kada zelite da dobijete sekiru koja ce oba posla raditi (relativno) dobro. Onda ipak mora da se napravi izbor sta joj je primarni zadatak pa da se na osnovu toga profilise.

benz
moderator

Postod benz » Sre Dec 11, 2013 7:41 pm

To sa analogijom tezina u kg-duzina u metrima nije losa osnova za "outdoorsovanje"(kada nosis sekiru na ledjima par dana) ali ipak sve se svodi na namenu i licne afinitete. Meni su sekire sa duzinom od 50cm do 70cm totalno beskorisne, jer ove ispod pola metra se koriste jednom rukom i pokretom uglavnom iz lakta, a kada drzis sekiru za kraj drske na nekih 40-50cm jednostavno jednom rukom nemas dovoljno preciznosti i onda hvatas za saku blize glavi na nekih 30-40cm, ne bi li lakse kontrolisao sekiru. Tako da ono Ray Mears sekirce meni ne pije vodu, mislim na ono vlay-evo Gransfors Bruks Small Forest Axe, sa duzom drskom to je vec druga pesma.

Zamislimo sada svi da mi je vlay pozajmio sekiru, za neki test
:mrgreen:

Posle dekapitacije vlay-eve sekire ;) dobijamo glavu od nekih 700-800g odlicnog oblika ali bez drske. Kako odrediti duzinu drske, jednostavno vecu sekiru cemo koristi i dvorucno, tako da samo dodamo duzinu dve sake na postojecu drsku(50cm) ili na duzinu sekirceta(40cm) znaci nekih 20cm i dobijemo drsku od nekih 60-70cm. Stari traperi pominju Hudson Bay sekire tezine 1 3/4 funte i duzina 24-26inca koje su nosili po kanuima, sto i predstavlja najveci odnos sekire
(u performansama) i mase. Ali traperi su bili, i generalno ljudi sa takvih podneblja, manji (nizi) i meni duzina od 60cm(24") nikako ne odgovara, druidima verovatno pase :violence-bowandarrow: jer u uspravnom polozaju meni secivo direktno gadja u cevanicu i dvorucni zamah mi je kratak. Tako da ispod 70cm ne bih isao, jer ako vec pakujem vecu sekiru tih 10cm moze da viri iz ranca, a u skucenim prostorima-kolibama gde god stanem ja, u cucnju ili klececem polozaju stace i sekira pored ili ispod mene. Imamo naravno i drugu krajnost ove nove hand axe-hatchet ili sekire sa ukupnom duzinom oko 20cm, to jedino moze da radi za neke pipave stvari iz lakta da se polako kljuca neko drvo, kao detlic, ili za neke kosti. Nikako sa necim takvim ne bih rizikovao da odsecem granu sa debla u punom zamahu iz ramena, previse volim svoje prste.

Da rezimiram sekirce ima drzalju od 30-40cm, eventualno 45cm sa nekom besnom pecurkom-jabukom na kraju, sve posle toga 70+. Taman sam spremio i sliku da pocnem o profilima, ali brat dao poslednji ispit tako da nastavak sledi najverovatnije tek za vikend, nemojte da se sekirate bez mene, odoh da se iscepam :chores-chopwood:

Evo necega i za vas, za pocetak:
Slika
duzine, s leva na desno, 90cm, 70cm, 40cm, 00, tezine 1,5kg, 800g, 700g, 1kg, i mislim da sam trenutno na 750g :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
gray_wolf

Postod gray_wolf » Sre Dec 11, 2013 9:14 pm

Danas malo esperimentisao u vezi toga sto sam rekao o 60-70cm duzine drzalje,i dosao do sledeceg zakljucka: 60cm nikako! Dvorucni hvat ne pije puno vode na tu duzinu,a opet jednom rukom hvatam na neke 2.5sirine sake od kraja drske,tako da imam ustvari samo beskorisnog viska,tako da je ni tamo ni vamo. 70cm nekako podnosljivo ali opet nije to kako bi trebalo biti,dok mi 80cm pase ko budali samar,dorucni hvat mi lepo lezi,a za jednorucni jednostavno uhvatim na pola i to je to. E sad ovo sa profilom sam dilemi jasno mi je sta dobijas sa kojim profilom,a da idealan kompromis ne postoji i to mi je jasno,al opet ja bi nekako da budem postena k..va da se ...em,a da m ne udje,mada to ne moze,tako da cu morati birati izmedju cepanj i secenja. U principu primarni zadatak mi je secenje,mada ponekad i precepim stogog... Tako da cu sa dimenzijama profila ostrice,i glave kompletno jos eksperimentisati,i cekati da vidim kakvi ce jos pisanija na ovu temu biti...

A ti Ivane posto se sad oduzimas :obscene-drinkingdrunk: ,kad se saberes nastavi sa pisanjem :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
gray_wolf

Postod gray_wolf » Pon Dec 16, 2013 10:54 pm

Dodatak-posto sad ne mogu edit:
U vezi ovog sto sam napisao da mi 80cm duzina drzalje za sekiru idealno odgovara,to dobio sajednom starom sekirom,i jednim drzaljem od 1m,koje sam nasadio,a zatim obelezio skalu od po 5 cm,i i probao hvatove prvo po duzinma,a onda uzeo sekiru u ruke,pa ne gledajuci uhvatio kako mi najvise odgovara,zatim skratio na tu duzinu (80cm),pa se onda igrao sa sekirom,a kasnije radio sve sto uobicajeno radim sa njom,a onda sam iz dosade izmerio duzinu ruke pruzenu uz telo,opruzeni prsti (od vrha ramena,a do vrha prstiju) i videh 79cm,e sad mozda to nema nikakve veze,a ja umisljam,a mozda ima i to veze duzina drske sekire-duzina ruke,a mozda je to opet puka slucanost,ne znam,koga interesuje moze da proba...

Korisnikov avatar
gray_wolf

Postod gray_wolf » Uto Mar 03, 2015 9:43 pm

Давно сам преправљао геометрије неких и дошао до неких закључака,и решио да то применим кад нађем неку која ће материјалом испуњавати услове (да није сувише мека,као што је већина куповних/фабричких) сад сам дошао до таквог комада,и почео мало да се играм,па реко ај да опет бацим мало око по форуму,да освежим памћење,и ону преписку са нашим другаром будућим министром саобраћаја.

Налетех и на ово:
BR_ napisao:Ispolirana glava, oborene ostre ivice, nedostatak zadnje ivice itekako znace na bilo ko=oj sekiri.. No zahtevaju vezbuu da se vide razlike..

Јел може појашњење (најбоље сликовито) за ово болдовано? Не контам шта је "задња ивица" и како изгледа недостатак исте.

Неко моје размишљање је да му то дође нешто као ово заокружено на Michigan pattern:
Slika
free image host

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Mar 04, 2015 7:20 am

To, i na gornjoj i na donjoj strani. A onda sve ivice zaobljene, sa relativno velikim radijusom.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

benz
moderator

Postod benz » Sre Mar 04, 2015 10:56 pm

Trenutno na oko 650g!

Slika

I idemo dole, generalno koliko god da skines ne mozes da pogresis.

Povratak na “Sekire”