Geometrija glave sekire

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Re: Geometrija glave sekire

Postod StepenWolf » Čet Sep 08, 2011 11:28 pm

Bravo Ivane na ovoj sjajnoj disertaciji.
Doktorski.
:clap: :handgestures-thumbupleft: :bow-yellow:

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Čet Sep 08, 2011 11:51 pm

Skor da nemam sta da dodam na ov zadnje. ;)

Ispolirana glava, oborene ostre ivice, nedostatak zadnje ivice itekako znace na bilo ko=oj sekiri.. No zahtevaju vezbuu da se vide razlike..

Sto se duzine drske tice, za ono sto nama treba, iz razloga bezbednosti sto duza drska to bolje.. A i iz razlogaefikasnosti. Drska od 75 cm, na glavi od 500-60 grama uopste nije preterivanje..

Sto se losa tice, moze.. No prvo da se resimo ruzicastih slonova, pa cemo lako..
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Pet Sep 09, 2011 12:00 am

@Benz, sedi 5!
Svaka cast na elokvenciji, disertaciji, komparativnim analizama i plasticnim primerima!
Imas jedno ladno od mene, sigurno si ozedneo pisuci ovaj esej! :text-bravo:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Pet Sep 09, 2011 9:52 am

Da da kad drvoseca objasni ...

Al da nisi sebi nabavio/napravio/ukro sekiru sa dobrom geometrijom nije mi jasno :teasing-tease:
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Kodžo

Postod Kodžo » Pet Sep 09, 2011 11:02 am

Knife napisao:hajde da se okrenemo malo našoj srpskoj sekiri i razmotrimo njene mane.

U osnovnom obliku ona jeste loše geometrije sečiva gledano odozgo ono što bih ja pitao je ako je istanjimo napred, tj. njenu geometriju dovedemo da izgleda kao ova druga na drugoj slici, da li bi njen G profil bio loš i zašto.

Već nekoliko puta sam govorio o tome da u mom kraju niko ne koristi fabričke sekire. Ili su to sekire koje od početka do kraja kuju lokalni majstori ili su to fabričke sekire koje isti prerađuju. Sekira u osnovi ostaje ista samo što je sečivo tanje i šire. Prednosti ovakve sekire su to što po potrebi može da se nasadi i na kolac bitno je samo da strana koja se drži u rukama bude tanja od one na kojoj je glava. Navuče se i posle okrati. Ovo može da izvede i neko ko ima dve leve a tako nasadjena sekira će jako teško da se sasadi. Takođe držalicu ovog tipa je veoma lako napraviti od dostupnog kvalitetnog drveta. Mane su baš ta držalica koja zahteva da oko sekire bude dosta široko i tako utiče na geometriju. Naravno i ovde treba uzeti u obzir koliko duboko sečivo sekire prodire u drvo pa ako je samo sečivo lepo prošireno i otanjeno ni debljina držalice nije problem. Drugi i možda naj važniji nedostatak je to što je veći deo držalice koji se nalazi iza sečiva sekire otvoren i izložen udarcima drveta koje se cepa i pri cepanju bez obzira koliko vodili računa držalica vrlo brzo strada. Ako je korisnik ne pažljiv ili manje vičan držalica se brzo ošteti i pri sečenju ili tesanju.

stefan napisao:Posto bi sire oko kod ovakve sekire bitno narusilo geometriju,ja bih ga maksimalno produzio cime bi stabilnost u radu bila bolja i bilo bi daleko teze glavi da se rasklima.

Slažem se na crtežu nisam vodio računa o takvim stvarima urađen je krajnje prosto da bi prikazao očiglednu stvar da tanje sečivo bolje prodire u material nego drblje

odiseys napisao:Tako je Stefane,

taj deo, kao i duzina i oblik rucke, i mene vise nervira od same geometrije sikircheta. Samo pogledaj koliko ima "razglavljenih" sekira po komsiluku, pa je ocigledno da su neupotrebljive pre zbog "oka" nego "geometrije"
I ja volim kad je okce "duze"
:)

Pogledaj koliko ima sekira po komšiluku sa kojima bi mogao da se posečeš. Motorna testera je odavno zamenila sekiru i odrađuje 95% poslova za koje je bila namenjena sekira. Ona se danas koristi samo u nuždi i nije ni čudo što ljudi nemaju pojma kako se sa njom radi i kako bi trebalo da izgleda. Pa stoga ovi argumenti tipa"sve moje komšije koriste ovakvu sekiru i ništa joj ne fali" ili "ja sa sekirom cepam sebi drva za ogrev" nemaju neku težinu. Sekira kao i nož su opstali zato što su univerzalni alati i još uvek nalaze primenu. Ovaj primer je mnogo drastičniji kod nekih drugih alata i veština. Pre pola veka svako seosko domaćinstvo je imalo kukasti nož, profilisano dleto, skoblu, keser... Sa njima su pravili posuđe, kašike , karlice i druge stvari koje su ima bile neophodne a nisu se mogle nigde kupiti. Industrijska proizvodnja je učinila da takvi alati i veštine izumru. Pa ,kao što rekoh, nije ni čudo što većina ne zna kako se alat koristi. Ovih dana sam se bacio na deljanje i dubljenje nekakvih kašika i posuda i svi me gledaju kao da igra mečka, "dal je moguće da neko može da napravi kašiku :roll: ".

E 'ajd sad da se vratimo na sekiru. Ako smo se već konačno složili oko debljine profila da ukažem na još jebnu bitnu stvar. U zavisnosti od dužine držalice i težine glave sekire kao i posla za koji je namenjena nije dovoljno samo maksimalno istanjiti sečivo ili ga konveksirati. Sečivo treba da bude istanjeno prema krajevima ali blago ispupčeno na sredini. Kao na slici

Slika

Ovo ispupčenje ima višestruku ulogu. Sprečava zaglavljivanje sečiva kada je drvo meko i sirovo, pomaže pri izbacivanju ivera kod sečenja i sprečava da vam se dogodi ovo

Slika

prilikom sečenja ili cepanja tvrdog i čvornovatog drveta(autor fotografije koju sam upotrebio tvrdi da je ovu sekiru našao u nekoj staroj radionici i da je to poseban tip sekire, ja lično mislim da se bivšem vlasniku dogodilo isto što i meni pre neku godina pa sam upotrebio ovu fotografiju). Zbog ovakvih situacija Nessmuk sekira ima smisla. Do sada nisam imao priliku da radim sa njom ali imam veliku želju da probam. Stvar koja me naj više zabrinjava je balans koji nije baš uobičajen za sekiru.

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Pet Sep 09, 2011 4:42 pm

Bravo Kodzo !!!
Posebno mi se svidja primedba o zaboravljenim alatim, i "univerzalnim" alatima.
Takodje mi se svidja i "ispupcenje" na sekiri. To sam ko klinac gledao u sumarskim knjigama mog bliskog rodjaka.
E ono sto mi se stvaaaaaaaaaaaarno ne svidja, to je da ti imas vremana za sesion sa Hobozavanim, pravis ecajg i deljes serviZ, muvas se dokon po forumu, sve znas, a meni ne zavrsavas Sikiru !
.... a evo ide i zima, pa ti vidi ko je kriv ako ti se mladjan preladim bez ogreva :)
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Kodžo

Postod Kodžo » Pet Sep 09, 2011 5:07 pm

Čim merakcraft materijal bude spreman postavljamo forum i ja počinjem sa sekirom ja sam tebi obećao da neće skoro a ti meni da će skoro i za sad se samo ja držim obećanja :mrgreen:

vasko
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 10:08 am

Postod vasko » Pet Sep 09, 2011 5:21 pm

evo nesto profila, s leva na desno: Talabot sekira koju sam kupio danas na buvljaku, francuska je i tu pada u vodu teorija da je to makedonska-srpska ili sta ja znam cija sekira, FRANCUSKA je! :teasing-tease:, sledeca je slicna ali made in slovenia, treca je isto sa buvljaka, ima neki zig i mislim da je made in YU.

Slika
Uploaded with ImageShack.us

na ovoj slici su dedin kamen za ostrenje, karesuando i maslina od Odyseja (nisam se nesto proslavio ovde :) i Talabot (proslavio se)
Slika

i evo ga trio u profilu, Talabot je skoro iste tezine ko i slovenacka, onako odokativno mereno:
Slika

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Pet Sep 09, 2011 5:43 pm

Upravo o tom Talabot profilu sam ja i pričao. Čini mi se da se kod njega ne prenose sile lepo na držalju, jer pri udaru centar sečiva je ispod oka sekire.

Što se tiče Nessmuk sekira kog GF ujede i Ne-ssmuka se plaši. Plašim se da mi se ne bi vralila po sred čela :D.

U šumi sekira o kojima se priča vidim da Roselli ispada jer je po geometriji jako sličan našoj sekiri http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9 ... pnAn7sxCma

Što se tiče deljana kašika i kojekakvih nam zanimacija imam utisak da bi nas neki deda koji je to radio iz nužde dobrano ispsovo kad bi video da to radimo iz z.... :teasing-poke:
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
canis lupus
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:11 pm

Postod canis lupus » Pet Sep 09, 2011 8:31 pm

Evo jednog bloga o sekirama

http://axeconnected.blogspot.com/
I'm gonna make him an offer he can't refuse

Povratak na “Sekire”