Geometrija glave sekire

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
druid
moderator
Pridružio se: Sre Dec 22, 2010 4:05 pm

Re: Geometrija glave sekire

Postod druid » Sre Sep 07, 2011 6:07 am

@ Hobo- amin! Ništa za dodati.... :bow-yellow:
Jel' sam samo ja "nejaki Uros" pa ne mogu u jednom zamahu da prosecem kroz stablo?
Izgleda. Moraćeš da malo poradiš na snazi.....
:mrgreen: :chores-chopwood:

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Sre Sep 07, 2011 8:08 am

Hobo napisao:Pre neki dan @Kodzo i ja dokonasmo uz piv. ovaj kafu o svemu i svacemu.....

Aha, sad znam zasto se moje sekirce ne zavrsava !!!!
Ja sam vec pisao o dedici i njegovoj Sekrici Ciganchici i opancima pirtjanima. Bilo smo na shooting raly-u, sa svom mogucom opremom, a deda od 80 godina tera ovce, i celi svoj vek koristi V profilom :)
Ipak, smisleno pitanje je koliko bi tek Deda bio efikasan sa bolje isprofilisanom sekirom?!
Ono sto meni smeta mnogo vise je drzalja kod sekire!!!!!
Uvek mi je mnogo krivo kako se bas niko na Balkanu nije setio da "kozju nogu", ili da drzalju kod kose zakrivi, kao i kod lopate, itd.....
Sto se tice nosenja,.....
Suomi narod vekovima nosi nozeve oko moodiju, i uvek ima neko ko ce im reci da je zgodnije da ih prebace oko goozitze.
Ja licno ne volim nista oko pasa sto je duze od noza, a i to mi ponekad smeta.
Verovatno mi je ostalo iz vojske dok sam nosio RB, opticki nisan, asovce, i gas masku, i jos kojesta...
Jos se secam lupkanja opreme dok hodam:
tup, tup, dum, strug,
tup, tup, dum, strug,
tup, tup, dum, strug,.....
pa kad jos moram da cucnem, pa me se nesto pobode pod rebra,......
Sve u svemu, zato postoji Testeraaaaaaaaaaa :)
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Sep 07, 2011 12:54 pm

Ne govorimo o sekirama koje se koriste u drvno prerađivačkoj industriji :mrgreen: već o adekvatnom alatu koji bi nosili sa sobom u šumu. Znači o univerzalnoj sekiri koja je laka za transport i završava sav posao u i oko kampa. Ja do sada svoj odmor u prirodi nisam zamišljao kao cepanje bukovih kladica pa mi je ovaj argument krajnje neubedljiv. Ako pričamo o efikasnosti (nazovimo je kamp sekira) onda je situacija jasna i mislim da ne treba neka velika matematika da bi se zaključilo koji tip sekire će uobičajene poslove da obavi efikasnije(ne uobičajeni poslovi nisu cepanje kladica).

Slika

Na slici se vide profili sekire sa lošom ,dobrom geometrijom i tradicionalna sekira sa ovih prostora. Sve su istih dimenzija i imaju oštrice pod istim uglom i debljina neposredno iza oštrice je ista. Mislim da uopšte nije teško pogoditi koja od ovih sekira svoj posao obavlja znatno bolje od ostalih. Pored ovoga u obzir treba uzeti i to da sekira u sredini može da bude i do 40%lakša od ove druge dve. Ovo se više puta dokazalo u praksi. Što je jako značajna razlika i pri transportu i upotrebi. Ako uzmemo da obe glave budu istih težina situacija izgleda otprilike ovako

Slika

Pa onda imamo dve sekire sa glavama od po 600gr od kojih je ova lepo profilisana ozbiljan alat sa držalicom od 60-70cm (donekle vredan divljenja :D ) a ovo drugo... :roll: .

E sad pravo pitanje. Ako sekira može da bude efikasnija, lakša, udobnija za transport i upotrebu , pa na kraju krajeva i lepša na oko zašto ne praviti i kupovati takvu?

Mislim da je Rambo Amadeus jedina osoba koja može da da odgovor na ovo pitanje :text-bravo:

http://www.youtube.com/watch?v=rLjV_vaVdB0

Korisnikov avatar
Knife
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:10 pm

Postod Knife » Sre Sep 07, 2011 2:18 pm

Kodžo ja bih reko pare :)
Šalim se, hajde da se okrenemo malo našoj srpskoj sekiri i razmotrimo njene mane.

U osnovnom obliku ona jeste loše geometrije sečiva gledano odozgo ono što bih ja pitao je ako je istanjimo napred, tj. njenu geometriju dovedemo da izgleda kao ova druga na drugoj slici, da li bi njen G profil bio loš i zašto.

Drugo Roselli pravi sekire slične našoj tradicionalnoj
http://www.knife-heaven-shop.com/media/ ... ed_axe.jpg

šta tu ne valja ili je samo stvar navike ili potreba.
Ova navedena sekirica je kratka da bi bila za cepanje.

Ja nisam poznavaoc profila sekira iako ih volim.
Znam samo da sam naljutio Vlayovu sekiru pa me je opomenula da budem dobar :D
:angelic-blueglow:
Fly on your way like an eagle

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar

Postod odiseys » Sre Sep 07, 2011 6:15 pm

Kodzo Majstore !!!!!
Volim sto mislimo isto, a najvise volim sto najbolje znas kako da dovrsisi onu Moju :)
Pusti se ti ovdasnjih dokonih mangupa koji bi samo da kuckaju, i mani se onog tvog Hobozavanog drugara za pivce,... mislim kafu!!!!
Ti imas posla u radionici, uz hardware :)
he he he :)

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Sep 07, 2011 8:17 pm

Gorane druže ako se dobro sećaš jedino obećanje koje sam dao kada sam preuzeo posao bilo je da neće da bude gotovo skoro. A ti znaš da kad ja nešto obećam to je sigurno k'o gravitacija. Znači nemaš brige sve teče po planu i nema šanse da te iznenadim i prekršim obećanje :mrgreen: .

odiseys napisao: mani se onog tvog Hobozavanog drugara za pivce,... mislim kafu!!!!
Ti imas posla u radionici, uz hardware :)
he he he :)

E vidiš ovde grdno grešiš. To su jako ozbiljne diskusije uz kafu gde se raspravlja o raznim geometrijama i geometrijskim telima često i o tome dali je Staljingradska bitka stvarno bila prekretnica u drugom svetskom ratu i koliku je ulogu Žukov stvarno imao u odbrani Staljingrada :teasing-poke: :obscene-drinkingcheers: i na kraju dođemo do zajedničke konstatacije da nam uopšte nije jasno zašto neko uopšte pravi pištolj ako Makarov već postoji. Iz takvih ozbiljnih diskusija se rađaju velike ideje :character-oldtimer:

Knife napisao:Šalim se, hajde da se okrenemo malo našoj srpskoj sekiri i razmotrimo njene mane.

Ovde bih imao da kažem reč dve ali bi to valjalo ispratiti fotografijama pa sutra ako stignem :mrgreen:

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Sre Sep 07, 2011 10:00 pm

Kodzo napisao:....to valjalo ispratiti fotografijama pa sutra ako stignem :mrgreen:

Ojoj, samo nemoj obećavati fotografije i to još sa vremenskom odrednicom "sutra".
Ja to "sutra" čekam od nedelje iako mi je "gravitacija" rekla da će da ih pošalja po hitnom postupku kao nadoknadu za nedrugarsko pravljenje zazubica. ;)

No dobro, valjda mi tako i treba jer od kako sam prešao na "Goranijanski kalendar" ni ja se ne pridržavam zadatih rokova.... ili bar ne po uobičajenim, ovozemaljskim merama vremena. :ugeek:

Što se tiče teme, nemam ništa pametno za dodati.... sve ste već rekli. :chores-chopwood:
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Postod stefan » Čet Sep 08, 2011 1:57 pm

Prtimetio sam da svi raspravljate o tankom rezu kao boljem resenju za secenje a niko ne pominje oko sekire.Posto je meni i to dosta bitno,posluzio sam se Kodzinim nacrtom da docaram sta bih ja to dodao.
Slika
Posto bi sire oko kod ovakve sekire bitno narusilo geometriju,ja bih ga maksimalno produzio cime bi stabilnost u radu bila bolja i bilo bi daleko teze glavi da se rasklima.Po nekoj mojoj proprorciji,oko sekire bi trebalo da bude priblizno 1/3 do 3/7 duzine glave.
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar

Postod odiseys » Čet Sep 08, 2011 3:25 pm

Tako je Stefane,

taj deo, kao i duzina i oblik rucke, i mene vise nervira od same geometrije sikircheta. Samo pogledaj koliko ima "razglavljenih" sekira po komsiluku, pa je ocigledno da su neupotrebljive pre zbog "oka" nego "geometrije"
I ja volim kad je okce "duze"
:)

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Čet Sep 08, 2011 9:18 pm

Nasekirali ste me sa ovo temom, pa da kazem i ja koju posto nisam ni ja bezbrizan. Daleko od toga da je sekira sa V profilom kao parce cigle, i sa takvim istim sekircetom se sluzim bez nekih esencijalnih po zivot bitnih zamerki. Napomena sekircetom od oko pola kile-600grama a ne gluvarom. Evo i zasto, sa malim sekirama=sekircicima seku se uglavnom grane precnika 5-7cm i to ta ista sekira uradi u 3-4 udarca u proseku. Ali kada stvari pomerimo na drugu stranu, stranu velikih sekira od oko 1-2kg tezine glave situacija se menja. Da naravno da niko nece da vucara sa sobom sekiru od 2,5kg ali upravo u ovo kategoriji pocinju da se vide razlike, jos bolje osecaju se razlike. To vam je kao sa izborom drveta za drzalju za malu i veliku sekiru, za malu moze jos malo pa bilo koje drvo skoro sigurno necete je polomiti. Ali kod velikih sekira sile koje trpi to isto drvo skoro eksponencijalno rastu pa se odabiru drveta i polozaju godova mora pristupiti sa posebnom paznjom.

Ostavimo se za sada po strani cepanja i secenja trupaca. Po meni najbitnija kategorija secenja sa sekirom je kresanje grana. Zato sto je to usko specijalizovano secenje cvorova i rezovi moraju da zadovoljavaju odredjene kriterijume. Najbitnije je da se sece do samog debla, kao da grana tu nikada nije ni postojala, sme da ostane samo beleg gde je bila grana a ne da vam trupac posle lici na prerasli civiluk. Ne pricam ja o kresanju zive ograde i sitnijih grancica, to moze da se radi sa bilo kojim sekircetom i cak i tada to leti koliko brzo ide i prsti na sve strane. Nego kresanje grana debelih kao ruka i debljih koje su cesto pod pritiskom sopstvene tezine ili pod nekim drugim naponom. E tu se vidi sta valja a sta ne valja, i ovakav test daje mnogostruko kvalitetnije rezultate nego presecanje debla na pola. Jer kada presecate deblo na pola koliko god da vam je kratka glava sekire vi pravite toliko veci usek u deblu i na kraju uvek dodjete na istu tacku, tacku preseka debla. Jos jedna bitna stvar kod sece debla tu profil glave sekire nema neku bitnu ulogu jer koliko kod da je debeo profil jednu stranu "vozite" po isecenom delu debla a druga ide u prazan prostor izmedju rezova gde je iver vec izbacen. Tako da sanse da zaglavite sekiru su minimalne, dok sa druge strane kada secete napregnutu veliku granu postoje velike sanse da ce drvo da vam "ustipne" sekiru. I tada ako ste u rukama imali opste narodno popularnu gluvaru sa V profilom imate dve velike ravne povrsine koje kao da ste stegli u stegi i zavrnuli koliko ste mogli. Ali ako ste imali sekiru sa profilom pocev od ostrice konveksno-konkavno-konveksno(oko oka sekire tj. drske) brusenim onda imate dve male povrsine( ispupcenja jer povrsina sad nije ravna kao ploca) samim tim imamo i manju silu koja pritiska glavu sekire i drzi je zaglavljenu u drvetu. I samo malim udarcem sakom po drsci vi razglavljujete i izvlacite sekiru i lagano nastavljate sa radom, nema cimanja, izvijanja, iscukavanja sekire iz drveta uglavnom drugom sekirom. I Jos jedna vrlo bitna stvar masa, sa najobicnijom glavom, ustvari samo sa okom sekire, od neke stare gluvare, koje je raseceno i ubacena je i zavarena feder platna vi dobijate sekiru tezine oko kilogram koja ce biti jedno pet puta ugodnija i produktivnija za rad od gluvare iste duzine drske i jedno duplo laksa od gluvare koja ima od 2 do 2,5kg. Samim ti lakse cete seci, brze cete seci, manje cete se umarati, vise cete drva poseci i mnogo bezbednije cete raditi.

Naravno kako smanjujete velicinu sekire ove razlike se smanjuju, kao i drva koja secete jer ako zaglavite sekirce u grani od 5cm jednostano rukom polomite ili odgurnete tu istu granu i nikom nista, nastavljate dalje. Sto u slucaju duplo i vise puta vecih grana prosto ne mozete da ucinite. Ali razlike u upotrebi tankog profila sekire svakako postoje i kod manjih sekira samo sto one onda cine oko 5% ukupnih performansi pa ih velika vecina nas nije ni svesna.

A sad cepanje, zasto V profil bolje cepa? Ko je to dokazao, ovi pioniri sto su cepali u srecna vremena, a da li su ti isti cepali sa necim drugim osim V profilom, pa znaju sta bolje radi? Pustimo se sad sveze bukovine i hrastovine koji pucaju kao staklo, to sve mozes da pocepas sa dva sekirceta ukupne mase oko kilo, govorim o metarskim parcicima uobicajnog precnika za ogrevna drva, koja niko naravno nece cepati na terenu ne bi li zalozio vatru, pre svega kako poseci toliko drvo sam u sumi sekircetom, mozes jedno i da odmah ostanes tu pored njega.

Kako sekira cepa? Udarac i onda vlakna polako pocinju da se razdvajaju, ako se drvo vec lako cepa, izvadite sekiru i opet u isto mesto, pratite “pucu” liniju po kojoj drvo puca, i opet vadite sekiru i drvo se skuplja, zato je najbolje sa dve sekire i dva coveka, ili mozete da ubacite neko parce u pukotinu i samo je produbljujete. A ako je drvo cepno apsolutno je ne bitno da li je profil sekire centimetar, dva ili pet siri ili uzi, vi cete to drvo pocepati. A sta ako cepamo grab i to onaj prvi metar, koji se uvrteo za mnogo stepeni. Takvo drvo ne puca, ne cepa se po pravilu sto siri profil brze puca, vec se uvrce i takvu pukotinu ne mozemo jednostavno da razvrnemo bocnim natezanjem sekire, jer su vlakna mnogo jaka. Vec moramo da pratimo pukotinu i secemo, ne cepamo, vec secemo vlakna ne bi li se drvo razdvojilo na pola-pocepalo. I tada mnogo je bolje imati tanko profilisanu sekiru nego sekiru sa V-profilon iste mase jer ce ova prva daleko dublje prodirati (duzi je deo koji sece, duzi a tanji, vidi se na ranijoj slici) i lakse ce se vaditi.

Evo konkretan primer od juce sveza topola, komadi metar u precniku sa pola metra i jace, kako koji, nema sance da uopste pocnu da pucaju, bilo kojom sekirom, koliko god zapinjao, samo je bilo pitanje da li ces moci da odglavis sekiru a da ne polomis drsku. Jednostavno drvo je bilo sveze, puno vode, sa velikim mekanim vlaknima koja prosto se razmaknu, sekira udje u drvo i onda kao da se opet vrate na svoje mesto i zaglave sekiru. I onda opet secenje na pola na otprilike komade oko 30cm duzine, precnika metar, i oni u pocetku nece da pucaju ali polako vise puta u isto mesto, obavezno lagano jer od sile posle ne mozes da izvadis sekiru, i pocnu da se krune spoljasnji parcici i tako u krug, kad krene ide, dok se ne osilis pa zaglavis muski. Ja sam to cepao gluvarom koja u proseku ulazi ispod 2cm u drvo, na 2cm se zaglavljuje i bukvalno kao iz stege da cupas sekiru, ko ne veruje moze da dodje da proba mislim da je ostao jedan kotur.

Da li bih voleo da sam cepao tankom sekirom od 2kg da naravno, jer dublje bi ulazila u drvo i vise bi sirila vlakna a lakse bi se razglavljivala. Da li sam imao takvu sekiru nisam i nemam je jos uvek, ali sam uzeo ono resto sekircica sto imam i sproveo test. V-profili ulaze oko 2cm i tesko se razglavljuju, srednje debeli konveks oko 2,5cm, a tanak konveks 3cm i lakse se vadi iz drveta od V-profila. E sad vrlo bitna stvar duzina seciva najveci V-profil koji sam imao je bila pomenuta gluvara i ona ima oko 20cm seciva i isto ulazi oko 2cm, duzina V-profila kojeg sam uporedjivao je 8,5cm, srednjeg konveksa isto toliko, a tankog konveksa 11,5cm znaci 3cm veca duzina seciva ali tanji profil i najdublja penetracija od 3cm, meni je u ovoj situaciji sve kristalno jasno. Moram da napomenem ovo su sve bili vise puta ponovljeni udarci u razlicita mesta koja nisu bila zasecena i predhodno testirana, i drvo nije pocelo da puca ni sa sekirom u njemu. Jednostavno kao da je progutalo sekiru i vazan podatak drska sekira je posle udarca bila paralelna sa ravni panja, znaci nisam zabadao spic sekire duboko u jedno mesto nego ravnomerno celom sirinom secivo u panj. Ustvari drska sigurno nije uvek bila paralelna sa panjem zbog razlicitih uglova drski, ali je secivo uvek bilo podjednako duboko uslo u drvo na oba kraja, na sredini znaci cak i vise ako je postojala krivina na secivu sekire.

Uhhh, nisam se ovoliko raspisao jos od onih mojih "majstorija" ali nadam se da se ne ljutite na mene ;)

Povratak na “Sekire”