Lagana sekira kao univerzalni alat

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
Nex
Pridružio se: Uto Sep 13, 2016 2:43 am

Re: Lagana sekira kao univerzalni alat

Postod Nex » Pon Sep 19, 2016 1:21 pm

poz BR

Slazem se s tobom BR sto se tice situacije u Srbiji i sekirica, ja sam sax-u uopsteno rekao moje misljenje kad se pomene klon ili kopija , i iako se jos ucim po pitanju zastite patenta i dizajna sto se toga tice msm da je na zapadu malo drugacije ... Moje pitanje za tebe je , kako se ti osecas kad vidis da kopiraju recimo BR Auroru , a znam da si ti ucestvovao u njenom nastajnju i dizajnu ?

Korisnikov avatar
t03a
Pridružio se: Uto Mar 27, 2012 9:41 am

Postod t03a » Pon Sep 19, 2016 1:56 pm

Nex napisao:...kako se ti osecas kad vidis da kopiraju recimo BR Auroru , a znam da si ti ucestvovao u njenom nastajnju i dizajnu?

E da kopiraju "onu" Auroru pa da bude neke koristi, ovako kopiraju ovu produkcijsku sto bas i nije neki podvig...
scio me nihil scire
ἓν οἶδα ὅτι οὐδὲν οἶδα hèn oîda hóti oudèn oîda
Tout ce que je sais c'est que je ne sais rien
I know that I know nothing

Korisnikov avatar
Nex

Postod Nex » Pon Sep 19, 2016 2:08 pm

Jao mislim da znam o cemu pricas to3a , nisam video licno , ali znam od negde da je prototip Aurore drugaciji od produkcijskog ,msm da BR jos ima alu (prototip)model koji sluzi za pasovanje futrola , ali da sacekamo BR-a , objasnice nam on,ko i uvek ;-) :-)

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Sep 19, 2016 5:33 pm

Nex napisao:poz BR
Moje pitanje za tebe je , kako se ti osecas kad vidis da kopiraju recimo BR Auroru , a znam da si ti ucestvovao u njenom nastajnju i dizajnu ?

Osecam se super, na toj Aurori ne postoji nista sto nije postojalo pre nje, i sto moze da bude zasticeno, osim trgovackog imena, i grafike. Takvih nozeva je bilo i bice.

POtpno je razumljivo zasto se pojedini proizvodjaci zale na kopije nozeva koji su oni iskopiorali od nekog drugog, (Pogledaj F1 WS Cold Steel Master Hunter) a u sustini, jdino sto stite je ime na nozu. Zasticen dizajn kod nozeva je prica za malu decu, i one koji o nozevima ne znaju puno. Isto kao i kod sekia, i kod bilo kog tradicionalnog alata. Jednostavno, tokom nekih 5000 godina civilizacije sve je probano, i u klasicnim alatima ima vrlo malo toga da se izmisli.

Na prototipu aurore je bilo puno sitnih detalja, koji na izgled ne znace nista, a sustini su vise nego pola noza, i cine taj model debelo upotrebljivijim kao alatkom. Kada neko napravi potpunu vizuelnu kopiju, on obicno izostavi sve te male detalje, smatrajuci ih nevaznima, a pogotovo zato sto ti detalji podizu cenu. I to je razlog zasto je nesto dobar noz, a nesto, jako slicno, parce pleka za djubre. Na zalost, zahvaljujuci tzistu, produkcijska aurora nije ono sto je trebala da bude, nego ono sto se dobro prodaje, a lako se pravi. Sa druge strane, ta produkcijska Aurora je svetlosne godine iznad svih Woodloe nozeva koji su toliko popularni u Bushcraft zajednici. Inace kada priocamo o prototipu aurore, n pricamo o komadu sa alu drskom za pravljenje futrola, vec o prototipu napravljenom od prepravljenog Gamsekeepera, sa debelim skoro pa otpuno scandi flat ground secivom. Imam tri aurore, taj prvi prototip, maketu za futrole, i First Production run, i od dva radna, samo je jedan gotovo uvek sa mnom ako sam negde gde mi treba toliki fiksan noz.

Generalno, kod nas se previse paznje posvecuje mrsomudjenju, umesto stvarnim kvalitetima. Mnogo je bitnije da svaka siusa zna naziv celika noza, i ciji je to dizajn, a to kako nesto radi uopste ih se ne tice, posto u sustini, noz ni ne koriste. Kada malo pocnes da koristis alate, shvatis da je potpuno nebitno da li je secivo od M4, S30V, ili 1095. Pogotovu ako ovaj zadnji lepo drzi ostrinu, brzo se ostri, i pruiza najvise u radu. Svaki celik je dobar saqmo onoliko koliko je onaj koji pravi noz usao u tajne optimizacije geometrije prema celiku, i nacinu na koji cwe upravo taj korisnik da koristi to secivo. Uopravo zato su domace sekira debelo bolje od svega sto moze da se kupi na trzistu, ako vec ne znas da prepravis kupovnu sekiru u ono sto ti treba.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Nex

Postod Nex » Pon Sep 19, 2016 6:25 pm

Hvala na odgovoru BR ,ko i uvek jasno i glasno :handgestures-thumbupleft: :text-bravo:

Na zalost u pravu si sto se tice koriscenja i korisnika sekirica i nozeva , sve je manje korisnika a sve vise kolekcionara ali realno je i situacija sve manje za koriscenje sekirice i noza , cak i ja planiram situacije kad mogu da ih nosim i koristim... pre 20ak godina kad sam poceo da se bavim nozevima , bilo je 95 posto korisnika i oko 5 posto kolekcionara , a sad je upravo obrnuto ... Secam se da je tad bilo normalno da se svako musko dete interesuje za cakiju i noz , sve normalno ... Danas medjutim mi koji volimo nozeve i eto sekirice smo ostaloj populaciji u najmanju ruku cudni i potencijalno opasni i sve te nesto gleda ispod oka, iskusio na svojoj kozi :character-oldtimer:

Veliki pozdrav

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Pon Sep 19, 2016 6:37 pm

BR_ napisao:
Nex napisao:...Imam tri aurore, taj prvi prototip, maketu za futrole, i First Production run...

E na tu Auroru sam mislio, ubedljivo najbolja Aurora koju sam imao prilike da probam, steta sto su odustali od tog dizajna :cry:
scio me nihil scire

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Sep 19, 2016 6:41 pm

Nex napisao:Danas medjutim mi koji volimo nozeve i eto sekirice smo ostaloj populaciji u najmanju ruku cudni i potencijalno opasni i sve te nesto gleda ispod oka, iskusio na svojoj kozi

Ziva istina.
Mnogo puta su me isprozivali na poslu kada primete da mi je na ekranu neko secivo (noz, sekira, katana, dleto....).
Kao da se spremam da ih pokoljem. A tek koliko sam puta odgovarao na glupa pitanja tipa "Zasto nosis noz sa sobom? Sta ce ti?".

No, da ne idemo offtopic. Volim sekire i lagane i glomazne i rado ih koristim. Smatram da je najbolja umna relaksacija cepanje drva :-D. Cim skinem sa liste neke prioritete, obavezno cu nabaviti jedno tri sekire - malecnu za u ranac, srednju i jednu veliku za ozbiljne radove (obaranje, cepanje...).
Samo vi pisite i kacite slike - ipak je hladno vreme bas za sekire :-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
Nex

Postod Nex » Pon Sep 19, 2016 6:44 pm

Lele tozo brate , nikad nisam reko da imam to , sigurno sam reko da bi voleo da imam , al ovo su BR-ove reci :lol: da me posvadjas sa BR-om , pa da ne znam ispod koji kamen da se sakrijem :o

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Sep 19, 2016 6:46 pm

:lol: :lol: :lol:
Kakav divan lapsuz, to30 :-).

Nego, u citatu si naveo sva tri noza i ja i dalje ne znam na koji si mislio. Na "original" ili na "First Production"? :-)

EDIT:
Ne moras mi odgovarati - sada vidim da si podebljao "First Production".
Pozdrav
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
t03a

Postod t03a » Pon Sep 19, 2016 10:00 pm

BlackPanther napisao::lol: :lol: :lol:
Kakav divan lapsuz, to30 :-).

Ne kapiram :( Radni vikend i tri dana debugera su izgleda uzeli danak :sad-roulette:
scio me nihil scire

Povratak na “Sekire”