Lagana sekira kao univerzalni alat

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Lagana sekira kao univerzalni alat

Postod Hobo » Uto Nov 02, 2010 9:47 pm

Muke moje niko ne znaaa... :music-singing:
Elem, vec neprijatno dug vremenski period cekam narucenu sekiricu od stvarno dobrog majstora i mog drugara. Radi se o donekle modifikovanoj kopiji Gransfors modela Mini-axe. Do sada bih verovatno prodao jedan bubreg i nabavio zeljeno sikirce ali me je covek upozorio da to niposto ne radim jer ce on da se naljuti a moja sekirica "evo, samo sto nije..." Valjda se ceka da taj meteor konacno donese na Zemlju najcistije gvozdje od koga cemo legirati celik kome ni Vlaksa nece moci da parira! :happy-jumpeveryone:
Ono sto me je privuklo ovom konceptu nije neko licno iskustvo vec utisak da sa takvom alatkom mogu mnogo lakse da obavim neke poslove a uz to, deluje prilicno neuobicajeno. Prvi put, sa mini (mikro, nano...) sekirom sreo sam se kod naseg @BR i odusevio me njegov Vaughan koga je kastomizovao OldJimbo. Spravica koja vise lici na igracku nego na alat sposobna je da za par minuta obori drvo deblje od ljudske noge, a dovoljno je ostra da zasilji olovku!Uz to, toliko je kompaktna da se bez problema nosi u zadnjem dzepu farmerki. E, tako nesto sam hteo.
Medjutim, kako vreme prolazi, shvatam da se uz isti (ili malo veci trud) vecina poslova moze obaviti i nozem srednje velicine. Sad sam u dilemi: da li bi bilo pametnije da promenim narudzbinu i zatrazim nesto masivniju sekiru (500-600 grama) ili da zadrzim laganu glavu sekirice (250-300gr) a nasadim je na duzu drsku cime bih dobio veci moment sile za nesto teze poslove? 'Ajde neka mi neko da savet i obrazlozenje stava pa da se konacno odlucim.
Mada, moja odluka je tu po svoj prilici samo deklarativne prirode, majstor na kraju uradi sta on 'oce... :?

outdoorsman
Pridružio se: Pon Nov 01, 2010 7:57 pm

Re: Lagana sekira kao univerzalni alat

Postod outdoorsman » Uto Nov 02, 2010 10:18 pm

Hobo, interesantna tema. Tesko ces doci do apsolutnog resenja. Nikad se ne zna tacno sta coveka ceka na terenu, sta ce da mu zatreba i koja kombinacija alata bi bila najbolja. Vec sam na bivsem forumu hvalio moju testericu koja mi se pokazala kao izuzetna alatka mada ne gajim neku ljubav prema njoj, nekako mi dodje kao cekic ili klesta koja stoje negde u kuci i odrade posao kad mi zatrebaju. Sekirce je vec druga prica, ta alatka mi se mnogo svidja, kao i noz. Ja trenutno nisam u mogucnosti ali kad tad ce doci dan kad cu se odluciti da kupim malo kvalitetniju sekiru i vec sad znam da ce tesko biti odluciti izmedju GB mini hatchet ili wildlife. Cini mi se da tako neko sekirce moze prilicno dobro cak i da zameni fiksni noz, tako da mi se kombinacija npr. wildlife i neki tradicionalni preklopni nozic tipa GEC #73 ili Queen Mountain Man cini jako primamljiva. E sad neko ce da se odluci za neki noz sa secivom od nekih 7" koji moze da zameni i malo sekirce i preklopni nozic, sve se na kraju svodi na to sta covek zeli i voli, a svaki alat ce da posluzi.

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Uto Nov 02, 2010 10:29 pm

Ostani na "čekanju" za modifikovani mini-hatchet.
Razlog je vrlo jednostavan: Sekirica od 500-600 g ima svuda da se kupi i veoma lako se modifikuje u kućnoj radinosti po ličnim afinitetima.
Mala (džepna) sekirica je druga priča, GB je prilično skupa, a mišljenja sam da nijedna sekira ne može da zameni nož kao i da nijedan nož ne može da zameni sekiru.
Drugim rečima, jako je zgodno sakriti u ranac neku minijaturu od sekire koja može da ujede kad se pokaže potreba.
A uskoro ide i neka meteorska kiša (najava sa RTS 1 - naše pravo da znamo sve) pa se možda proces i ubrza :character-smurfguy:

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Uto Nov 02, 2010 11:40 pm

Ja bih isao na glavu od 500g.

Sekira sa glavom od frtalj kile je previse mala za vecinu stvari pogotovo kad nam nije bas do celodnevnog razvlacenja. Kad bi se takva igracka poredila sa iole ozbiljnijim nozem uparenim sa po' metra deblje grane, verujem da bi razlika u efikasnosti obavljanja pojedinih radnji bila zaista minimalna. Istina, i to sekirce moze da se "mlati po usima" radi vece efikasnosti ali je tad potrebna ogromna paznja da se cackalica od drske ne bi polomila.

Sve u svemu, 500g glava, 40-45 cm drska i prst u uvo i pevaj - nije bas da stane u zadnji dzep farmerki ali ce da ti pokriva sve celogodisnje radove izuzev zimskog kampovanja. Kad te bude mrzelo da nosis "ovolikacku" sekiretinu verovatno ces ici u "akciju" gde ce ti i fiksni noz biti overkill.
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
Hobo
Site Admin
Pridružio se: Ned Okt 24, 2010 8:16 pm

Postod Hobo » Sre Nov 03, 2010 12:05 am

Ja sam uglavnom razmatrao opciju "koliko grama u glavi sekire - toliko milimetara na drsci". Nije da ova formula ima ikakvo prakticno utemeljenje ali jel' da zvuci bas naucno? :D
Vidite, ja vec godinama ne provodim neko znacajnije vreme na terenu, narocito ne u uslovima gde mi treba ozbiljna oprema za tezak rad. Ipak, valjda po inerciji, i dalje cenim jednostavne i efikasne stvari ali sa manje mase za nosenje. Ako se ikada dokopam svog sekirceta sumnjam da ce ga cekati narocito teski poslovi. Ipak, za malu vatricu mi treba nesto vece secivo od uobicajenih 10-ak cm, a sebe ne vidim kao Gurku pa mi je mrsko da okolo vucem kukri ili nesto slicno... Zato mi je draze resenje sa laksom glavom sekire mada sam svestan da me u slucaju potrebe ceka duze mahanje i mlacenje po panju. :chores-chopwood:
Uz to, dodatni bonus na strani lagane sekirice je potencijalna primena u kuhinji (tj. secenje debljih komada mesa) i obavljanje nesto laksih ali i preciznijih poslova.
Oko vatre, najcesce dovucem pronadjene suvarke koje izlomim "na snagu" a tamo gde to nije moguce racunam na pomoc sekirice. Po svemu sto sam video, ogrevno drvo razumne debljine nije krupan zalogaj za takvu spravicu. Za manje od minuta presece granu precnika 10-ak cm.
A ja i dalje razmisljam :think:

Korisnikov avatar
Hogar
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 9:27 pm

Postod Hogar » Sre Nov 03, 2010 12:27 am

Ocigledno je da si ti o ovome dosta dugo razmisljao. :)
Kad stvari izlozis na takav nacin, jasno je da bi ti ova manja sekira mnogo bolje legla od one petstogramske. Sad da li bi ti bila korisnija ili ne, ne moze se tacno znati ali je evidentno da bi se ti jos dugo vremena mucio pitanjem da li je ta mala pun pogodak (ako bi se slucajno odlucio za njenu vecu sestru).

Menjam glas u "250-300g" ... kao sto vec rekoh, ne zato sto smatram to korisnijom varijantom vec zato sto ces "mirnije spavati" posle takve odluke. :)
° ° °
vlay napisao:Kad neko zameni plazni hedonizam i toples za mukotrpno veranje po planini to znaci da je u pitanju posebna vrsta budale. :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
ninoslavt
Nožar
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 7:00 pm

Postod ninoslavt » Sre Nov 03, 2010 9:16 am

Uf, i meni je nesto poput onog Bogijevog sikirceta na pameti vec sto godina. Dodje mi da od covjeka zatrazim sjekiricu da mi je "pozajmi" ;) pa da mi neki kovac na osnovu nje napravi kopiju. Cak sam razmisljao da, ako uspije prvi primjerak, narucim mini seriju za ostale zainteresovane forumase. Sta velite, da li vam to zvuci pametno? Ako mislite da jeste, onda da potpisemo internet peticiju nasem BR da se privremeno odrekne celika u korist opsteg dobra!!! Viva la Revolucion! Viva la Mexico!!!

Kodžo

Postod Kodžo » Sre Nov 03, 2010 9:30 pm

Nisam probao te neke super ekstra sekire ali sudeći po ovome što sam probao mini sekire mi ne leže. Ja sam nekako više za 350gr i 40ak cm dužine. To bi po mom mišljenju trebalo da završava veći deo posla. Inače sekira po mojim specifikacijama je gotova. Sada pravim dršku i tu sam na teškim mukama... Napravio sam model od kartona(šablon) koji mi čas deluje kao prava stvar a čas mi se čini da je suviše kriv. Našao sam odličan komad jasena čiji godovi idealno prate krivinu drške. Grab bi bio idealno rešenje ali nikako da nađem pogodan komad. Baš sam na mukama sa ovom sekirom.

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Postod odiseys » Pon Nov 08, 2010 5:49 pm

Kodzo,
ja napravio makar dva miliona drzalja za sekire!
Sasvim si u pravu za grab; to ne mozes da slomis sve da se trudis dinamitom :)
Ali.... ja bih grab stavljao na vece i teze sekire
Za manju sekiru, sve ti zavrsava posao
Jasen je odlican, a mozda se i secas one slovenacke sto sam je nosio kod Baba Nade, pa se odselila kod Stepskog. ... obucna bukva
sto se tice Bukve, i Hogar je voli..... ne zato sto smo Bosanci... :banana-wrench: :banana-wrench:
Aj javi kad je uturish :)
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Kodžo

Postod Kodžo » Pon Nov 08, 2010 6:00 pm

Nadam se da ću uspeti za sledeći vikend pa da je ponesem u Ovčar Banju.

Povratak na “Sekire”