Oznaka na sekirici

Moderator: canis lupus

perhan
Pridružio se: Pon Feb 27, 2017 10:42 pm

Oznaka na sekirici

Postod perhan » Čet Jan 24, 2019 9:54 pm

Dobro veče i pozdrav svima na forumu.
Nasao sam ovu sekiricu u podrumu pre par dana. Dobio sam je pre par godina od prijatelja i jos tada je već imala vidljive tragove korišćenja. Nakon nekoliko procitanih tema sa ovog foruma dobio sam zelju da je malo sredim pa bih imao par pitanja za vas...
Prvo, šta znači ova oznaka utisnuta na samom sečivu?
DIN
5131
600

Pretpostavljam da je "600" gramaža ali nisam siguran.

Drugo, hteo bih da promenim držalo i da stavim ono savijeno, ergonomsko pa me interesuje od kog drveta mi preporučujete da biram ako budem mogao i koja bi bila idealna dužina držala. Ima li tu neki standard u odnosu težine sečiva i dužine držala ili se to odredjuje onako od oka?
Hvala unapred na odgovorima!
Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Re: Oznaka na sekirici

Postod StepenWolf » Pet Jan 25, 2019 12:15 am

Rekao bih da je ovo neko rusko sekirće sa glavom od oko 600g
Za dršku jasen, ja bih išao na oko 70 cm
A ne bi bilo loše da vidimo i neku sliku iz neke druge perspektive (profil)

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pet Jan 25, 2019 12:28 am

DIN 5131 je svapski standard za sekirice.
Po meni savrsena drzalja bi bila od graba, samo njega ne mozes da kupis, osim kao ogrevno drvo pa da iseckas i sam susis par godina.
Usput, sad pa u narednih mesec dana je idealno vreme za kupovinu ogrevnih trupcica koji ce postati daske i letve.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Pet Jan 25, 2019 8:02 pm

Ево једног са другачијим ставом :D
Ја ту не бих ишао на дугачку држаљицу,добио бих само лагану секиру са многи држаљице која не служи ничему,а глава је лагана за ту дужину. На секири геометрија има важну улогу,а уз мало труда можеш то лако извести у кућним условима,али поред геометрије маса такође има битну улогу,и таман да имаш одлично сведену геометрију,ако немаш одговарајућу масу не добијаш ништа,тј добијаш секиру која да би радила треба да улажеш много више физичке снаге,а опет то повлачи да преоптерећујеш држаљицу...
Ја лично ту не бих ишао преко 40ак центиметара,најбоља варијанта ти је да у гвожђари купиш оне јефтине држаљице,једну дугачку,једну кратку,па насади како било чисто да пробаш шта ти лежи,па кад видиш шта ти више одговора правиш такву од неког квалитетнијег дрвета.

Korisnikov avatar
stefan
Global moderator
Pridružio se: Sub Okt 23, 2010 8:02 am

Postod stefan » Ned Jan 27, 2019 12:16 pm

Imao sam bas ovakvo sekirce,originalna drska je bila dugacka 38cm.Valjalo bi da je malo duza,ali nista preko 50cm,to je po mom misljenju neki maksimum.
Mora da se voli,ne moz' mehanicki!

perhan
Pridružio se: Pon Feb 27, 2017 10:42 pm

Postod perhan » Ned Jan 27, 2019 2:03 pm

Tako sam i mislio, ni ja ne bih išao preko 40-45 cm, ali sam ipak hteo da se konsultujem sa vama.
Mislim, sekirica je verovatno jedna od onih koje se prodaju po malo bolje snabdevenim gvožđarama i nije Bog zna kako skupa i vredna ali sam se naložio da je malo sredim pa onda bolje da ne radim napamet...
Hvala!

Povratak na “Sekire”