Izbor sekira

Moderator: canis lupus

bogavac
Pridružio se: Čet Jan 02, 2014 1:15 pm

Re: Izbor sekira

Postod bogavac » Uto Avg 15, 2017 6:43 am

Nista njoj ne fali.jos ako imate onaj ostrac za nju jos bolje.ja sam je kupio samo zbog lakog odrzavanja.tu mislim na ostrenje i na drzalicu koja ako se koristi sekira kako treba bice vecna.ako ces bas da se sluzis sekirom i ako ti treba onda idi na neku drugu tipa huskvarne.fiskars je sasvim dobra sekira za iscepati neko drvo,granu...celik jeste mekan,to sam vec negde i napisao ali ne toliko da ce da pukne negde ili slicno.nego ume malo da napravi ujed ali meni se to desilo kad sam sekao neke debele kosti koje su bile kao od mamuta.za bilo kakve tzv.outdoors aktivnosti fiskars je dobar,ali ako cepas i zivis od toga dodaj neki dinar i uzmi nesto bolje.

Korisnikov avatar
vukzec
Pridružio se: Čet Jul 20, 2017 9:47 am

Postod vukzec » Uto Avg 15, 2017 6:42 pm

samo jedno pitanje, ako se cepa za novac, zar nije bolja opcija cepati odnosno piliti motornom testerom, pitam zato jer se i ja spremam da budem pro-cepac?
being healthy is basically just dying as slowly as possible. . .

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Postod Marko_Che » Uto Avg 15, 2017 7:37 pm

Ne cepam drva svaki dan, da se razumemo. :mrgreen: Nemam posao, pa radim tako sve po malo (ako treba da se očisti neki plac, iscepaju drva, onda razna fizikalisanja, selidbe itd.).

Možda sam budala, ali volim kvalitetan alat (jes' da ne mogu baš često da kupujem), pa je sad na redu da malo "osvežim" fond, odnosno da kupim neku kvalitetniju sekiru za cepanje i još nešto uz to, jer imam nekoliko onih "naših" (sa "bradom" ili kako god da se zovu), koje bi onda poslužile za pozajmljivanje... :mrgreen:
Zato sam skupio malo para i rešio da uzmem nešto što će, nadam se da traje (ok, drške su već druga priča). Ali kako vreme (a i novac :mrgreen:) odmiče, verovatno će to biti sekira Tovarna kos in srpov. :)

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Uto Avg 15, 2017 7:39 pm

vukzec
Uh kolega pa drva se prvo, po potrebi raskole , iseku - ispile na potrebnu dužinu, pa tek onda cepaju, motornom testerom je jako teško i sporo seći duž godova, ili ti to malo još od prvog vagona ?

Korisnikov avatar
vukzec
Pridružio se: Čet Jul 20, 2017 9:47 am

Postod vukzec » Čet Avg 17, 2017 1:25 pm

muchas gracias DakiNS
being healthy is basically just dying as slowly as possible. . .

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Ned Avg 20, 2017 9:53 pm

Kupite dve sekire, cepača, malja... Mnogo lakše se cepaju metarska drva, plus naravno još jedan čovek. Po mogućstvu različitih težina, preferiram od 2kg i 3kg npr. Držalje što duže, može se cepati i direktno na zemlji, ako su kratke moraš da povisiš panj na kome cepaš. Plus par držalja u rezervi i da znaš da lepo nasadiš iste. Čelik nebitan za početak, sasvim lepo se može cepati drvenim maljem i drvenim klinovina, ako imaš vremena na pretek.

Slika

Pro tip pro cepačima naučite da čitate drvo, dok karpalni tunel nije postao premali! :character-oldtimer:

Drvo krešete odozdo na gore, cepate obrnuto.

Koga ne mrzi da čita, valja sve pročitati od matorog:

http://www.oldjimbo.com/survival/tinyhatchets2.html

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Postod Marko_Che » Pon Avg 28, 2017 6:03 pm

Evo mene opet, kupio sam cepilku Tovarna kos in srpov, zaista lepa sekira, ali je još nisam upotrebio, nisam imao prilike, pa vam ne mogu nešto više reći. :) Verovatno ću da skinem ovu gumu ispod glave sekire i da stavim lim, mada mi se sviđaju i neki radovi sa ovog foruma, sa onim kožnim pertlama ili kako se već to zove, ali nisam to nikad stavljao, pa ako nekom nije dosadno, neka mi objasni. :mrgreen: Sekira nije nešto posebno oštra, tako da je potrebno i to da se sredi. Evo nekih slicica:

Slika

Slika

Slika

Slika

Jedno pitanje, da li koristite neki kamen za sekiru, nakon što je upotrebite i koji? "Lansky" ne deluje loše, ali i cena mu nije loša. :mrgreen:

A sada, nešto potpuno drugačije, što bi rekli Pajtonovci. :D Na našem tržištu, od tih "nekonvecionalnih", ima Fiskarsov klin za cepanje, možda i vi imate neki sličan, a ovo je klin za cepanje drva "made by maestro tišler". Kome treba Gransfors Bruk, kad imate bolje u Leskovcu. :)
Izvinjavam se na ovolikom broju slika u postu, a evo ih:

Slika

Slika

Slika

Slika

Klin je uvijen, kao što se i vidi na slikama i stvarno fantastično radi posao, nemam reči! Koristim priliku da se još jednom zahvalim gospodinu Ivanu! :text-bravo: I nadam se još jednom klinu i dalje! :D

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Pon Avg 28, 2017 11:23 pm

Sekira za cepanje i nema potrebe da bude ekstra ostra. Ona svoj posao radi geometrijom to jest razdvajanjem vlakana sa ova dva "rebra" sa strane, a ne secenjem vlakana samom ostricom.
Ja tu gumu ne bih dirao. Mislim da radi posao bolje od lima.

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Postod gray_wolf » Uto Avg 29, 2017 1:22 am

mbole napisao:Sekira za cepanje i nema potrebe da bude ekstra ostra. Ona svoj posao radi geometrijom to jest razdvajanjem vlakana sa ova dva "rebra" sa strane, a ne secenjem vlakana samom ostricom..

Дa и не. Све зaвиси од дрветa које се цепa. Зa букву,хрaст,бaгрем и већи део врстa које се код нaс уобичaјено користе кaо огревно дрво ово рaди,aли нa достa врстa кaд су сирове неће бити нaјсрећније решење,тополa,врбa,јaсен,грaб,меде нпр ни нa сувом грaбу неће бити нaјсрећније решење. Постоје секире које су подједнaко добре и у цепaњу и у сечењу и то дa не губиш ништa знaчaјно од једних преформaнси нa уштрб других,aл' скупa је то зaјебaнцијa зa нaс сиротињу.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Avg 29, 2017 4:59 am

Na suvom grabu tesko da ijedna sekira ima srecno resenje :)

Sta je mede?

Povratak na “Sekire”