Izbor sekira

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
seibltrade
Pridružio se: Sre Feb 17, 2016 9:49 am
Kontakt:

Re: Izbor sekira

Postod seibltrade » Sub Okt 28, 2017 12:38 pm

Sve to naravno zavisi od kvaliteta izrade. Kvalitetno odradjena plastika ne bi trebalo da zadaje probleme.
:SAK:

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Postod Marko_Che » Pon Dec 25, 2017 4:47 pm

Da li neko možda ima ovu Huskvarninu sekiricu? Teža je za 100g od one kamperske, ali je mnogo jeftinija (oko 4 500 din, naspram kamperske koja košta preko 7000).

Slika

Što se tiče ovih za cepanje drva, znam da većina ne posvećuje takvim sekirama neku pažnju (makar ne ovde kod mene, jedna služi manje-više za većinu poslova), ali bih voleo da neko ko tome posvećuje više pažnje, da okači slike svojih sekira, maljeva (pogotovo ako ste iskovali neke za svoje potrebe, to mi je još interesantnije :D).

Interesantni su mi i ovakvi maljevi, ali nisam imao prilike da nađem to kod nas. Nešto slično sam našao kod nekih kovača, ali mislim da malo precenjuju svoje proizvode.

Slika

Slika

I evo nekih slika klina koji mi je iskovao gospodin Ivan, po uzoru na onaj firme Wetterlings. Naravno, odličan je! :handgestures-thumbupleft:

Slika

Slika

Pozdrav!

Bas Celik
Pridružio se: Čet Okt 27, 2016 6:01 pm

Postod Bas Celik » Sre Nov 07, 2018 9:26 am

Ovo je moja recenzija husqvarninog malja za cepanje .https://www.youtube.com/watch?v=pvZJQIW ... hME1C9VtgI

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Sre Nov 07, 2018 10:34 am

Dobra recenzija :handgestures-thumbupleft:
:chores-chopwood: :chores-chopwood: :chores-chopwood:

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Sre Nov 07, 2018 11:08 am

Otprilike sve jasno oko treće minute :)
What is steel compared to the hand that wields it?

ostres
Pridružio se: Čet Dec 27, 2012 2:29 pm

Postod ostres » Sre Nov 07, 2018 4:37 pm

Marko_Che napisao:Da li neko možda ima ovu Huskvarninu sekiricu? Teža je za 100g od one kamperske, ali je mnogo jeftinija (oko 4 500 din, naspram kamperske koja košta preko 7000).

Slika

Pozdrav!

Ova što si postavio je više drvodeljska, nisu baš dobre za sečenje (obaranje) drveta pa ni za seckanje grana.
Što se kamperske tiče morao bih da je vidim uživo da bih dao neki sud.

Meni lično su za naše krajeve najbolje one klasične seljačke sekire što ih anglosaksonci krste ''bearded'' axe.
Sečivo je usko pa samim tim lakše ide kroz drvo što ih čini dosta boljim za obaranje drveta i seckanje.

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Sre Nov 07, 2018 9:23 pm

Simpatični Ruslan :D

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Postod Marko_Che » Čet Nov 08, 2018 6:43 pm

Bas Celik napisao:Ovo je moja recenzija husqvarninog malja za cepanje .https://www.youtube.com/watch?v=pvZJQIW ... hME1C9VtgI

Odličan video! :text-bravo:
Veoma mi se sviđaju one dve univerzalne sekire iz Gostilja (ako nisam pogrešio, one sa dužim držaljama).
Ja sam se u jednom trenutku zaleteo za taj Huskvarnin malj, međutim, odustao sam i kupio sam onu slovenačku sekiru i mogu da kažem da je veoma dobra, dobro cepa i lako se odglavljuje. Skoro sam kupio Stihl čekić za cepanje od 3kg (u stvari to je Ochsenkopf, a Stihl samo ofarba u crveno i prodaje jeftinije :mrgreen: ) i nemam zamerke.

Slika

Mada, na slovenačkoj (desno) sam slomio držalju, ali mi je tišler napravio novu, a na staru držalju je namestio ovu manju levo, sa ovim duplim klinovima i super je.

ostres napisao:Ova što si postavio je više drvodeljska, nisu baš dobre za sečenje (obaranje) drveta pa ni za seckanje grana.
Što se kamperske tiče morao bih da je vidim uživo da bih dao neki sud.

Meni lično su za naše krajeve najbolje one klasične seljačke sekire što ih anglosaksonci krste ''bearded'' axe.
Sečivo je usko pa samim tim lakše ide kroz drvo što ih čini dosta boljim za obaranje drveta i seckanje.

Ta je više kao neka "univerzalna sekirica", za sve i svašta, ali verovatno bih pre uzeo Ochsenkopf sekiricu, ako bih naleteo. Kamperska Husqvarna je malo drugačiji model, a imaju oni i poseban model za drvodelje i vidim da je po netu dosta hvale, pogotovo kad joj se sredi oštrica, to je ova:
Slika.
Mada, ko zna da nije kao ovaj malj odozgo. :mrgreen:
Što se tiče ovih naših klasičnih, sve su nekako klinaste, nebitno da li je težina 0,5 ili 2,5kg. Mada, to svaki kovač može da sredi.
Pre neki dan sam video jednu, verovatno je kineska, godovi na držalji su super, model je kao one rajnske, lagana je, kao laik bih rekao da čelik uopšte nije mek, samo da se naoštri dobro i eto, za male pare odlična sekirica. Samo što ne znam ni gde je kupljena, ni koja je marka. :D

@sAx

E i ovo je super sekira, ovo bih odmah kupio! :handgestures-thumbupleft:

Povratak na “Sekire”