Izbor sekira

Moderator: canis lupus

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Izbor sekira

Postod Marko_Che » Pet Avg 04, 2017 1:04 pm

Pozdrav svima! Zovem se Marko, iz Vrnjačke Banje sam i dugo pratim forum i Vaše radove, koji su zaista perfektni, pa sam odlučio da se i javim. :)

Zainteresovan sam za kupovinu Huskvarnine kamperske sekire, pa mi je potrebna Vaša pomoć. Da li u tom cenovnom rangu postoji bolja kamperska sekira, a da je ima na našem tržištu?

Slika

I još jedno pitanje, ali je možda malo van teme, pa se izvinjavam unapred i molim administratore da prebace u odgovarajuću deo, ako sam pogrešio. Mnogo bi mi značilo Vaše mišljenje, zainteresovan sam i za kupovinu sekire za cepanje drva, jer cepam za novac i rešio sam da uzmem nešto kvalitetnije od onih "naših" sekira, pa sam razmisljao izmedju Fiskars X25 (lako oštrenje, praktična itd.), Huskvarnine sekire ili malja (ručno kovane glave), Štilove sekire za cepanje (o njoj ne znam mnogo) ili da uzmem samo onaj slovenački cepač (kvalitet upitan). Molim Vas, ako ste probali sve ove ili bilo koju od ovih, napišite mi Vaše mišljenje, bio bih veoma zahvalan.

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
odiseys
muzičar
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 4:33 pm

Re: Izbor sekira

Postod odiseys » Ned Avg 06, 2017 12:14 am

Pozdrav Marku :)

... evo mog doprinosa na prvo pitanje:
Husqwarna Forest Axe - i kraj !
To je ozbiljan alat, i za "kamperske" poslove (... ma sta to znacilo) i za sve ostalo. Uz minimalno doterivanje, neces je promeniti nikad!

Drugo pitanje:
ako cepas za novac, onda vec sve znas! Par dobrih klinova, i obavezno ergonomska drzalja. ... i ja vazda "cepam", i prava drzalja me uvek umori, vibrira, ... itd....
Svoj glas dajem za slovenacki cepach
:)
A little flesh, a little breath, and a reason to rule all – that is myself

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Avg 06, 2017 12:59 am

Slovenački cepač nema upitan kvalitet ako se cepaju drva.
I moj glas za nju. Imam je na placu i radi posao.

Fiskars je ok sekira (kažu) ali dosta skuplja i ne volem sintetičke drške.

DakiNS
Pridružio se: Čet Mar 05, 2015 10:18 am

Postod DakiNS » Ned Avg 06, 2017 7:24 am

Možda je malo off , ali smatram da uz neka ne velika ulaganja možeš sebi ubrzati i umnogome olakšati posao . Malo ulaganja i malo rada da se napravi ne teška ,pokretna - kolica mašina.

https://www.google.rs/url?sa=t&rct=j&q= ... QS2AGjVg6w

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Ned Avg 06, 2017 12:07 pm

Što se sekire tice moj savet ti je da iscitas malo šta na tu temu kaže Old Jimbo.
Takođe imaš dosta kvalitetnih tekstova i ovde koje je pisao Benz i ostali.
Kad iskristališeš šta želiš poručiš sekiru od Majstora i sigurno ćeš biti zadovoljan.
Ja imam jednu Tislerovu i jednu Miroljubovu sekiru i stvarno im ne nalazim mane.

Što se tiče ove kupaste spirale....
Imam je ali kao posebno napravljen poljoprivredni priključak montira se na traktor TomoVinkovic.
Korisno stvarno jeste ali i jako, jako opasno.
Pogotovo ovako primitivno napravljeno kao sa videa.
Mora to mnogo ozbiljnije da se konstruiše. :character-oldtimer:

Marko_Che

Postod Marko_Che » Ned Avg 06, 2017 8:57 pm

Hvala vam na odgovorima! :) Valjda će još neko napisati svoje iskustvo sa pomenutim sekirama. :)

odiseys napisao:Pozdrav Marku :)

... evo mog doprinosa na prvo pitanje:
Husqwarna Forest Axe - i kraj !
To je ozbiljan alat, i za "kamperske" poslove (... ma sta to znacilo) i za sve ostalo. Uz minimalno doterivanje, neces je promeniti nikad!

Drugo pitanje:
ako cepas za novac, onda vec sve znas! Par dobrih klinova, i obavezno ergonomska drzalja. ... i ja vazda "cepam", i prava drzalja me uvek umori, vibrira, ... itd....
Svoj glas dajem za slovenacki cepach
:)

Mala Huskvarna je i meni odlična, a što se tiče klinova, imam neke stare. Čak razmišljam da uzmem neki aluminijumski uvijeni, ali ne znam koliko dugo će da traje kad ga budem lupao čelikom, nisam imao prilike to da probam. :D

StepenWolf napisao:Slovenački cepač nema upitan kvalitet ako se cepaju drva.
I moj glas za nju. Imam je na placu i radi posao.

Fiskars je ok sekira (kažu) ali dosta skuplja i ne volem sintetičke drške.

Loše sam se izrazio. Kvalitet slovenačkih sekira je sigurno bolji od domaćih običnih, ali mislio sam da je možda upitan kvalitet u odnosu na Huskvarnu (glave sekire radi Hult Bruks), Štil (glave sekire su Ohsenkopf) i Fiskars (možda "mekši" čelik, ali lako oštrenje, skoro neuništiva drška, garancija 25 godina)...

A što se tiče svrdla, viđao sam to, nije to loše (ne ovaj primer konkretno), ali za sad ništa od toga.

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Pon Avg 07, 2017 9:58 am

Ja i dalje imam jednu staru Husqvarna sjekiru kojoj jos uvijek nisam nasao manu. Jedino sto sam radio na njoj jeste da sam zamijenio drsku. Glava je malo veca od ove kamperske koju si prikazao na slici, ali je stvarno odlican kvalitet celika.
Fiskars nikako ne volim, valjda zbog te plastike koja nije ni blizu drveta. Zuljevi, vibracije, ako se polomi mozes je baciti, itd... njihovi proizvodi su mi generalno smece jer sam imao iskustva sa nekim makazama, testerama i slicnim stvarima... uopste nisu kvalitetni i dugotrajni.
Ne znam za tebe, ali ja imam problem da mi velika vecina sjekira za cijepanje ne odgovara zbog duzine drske (s obzirom da sam viskok 196cm). Drska od 70cm mi je stvarno prekratka, 80cm tu i tamo... idealna bi bila 90cm, ali to rijetko ko pravi. Ne znam koliko si visok i koja duzina drske tebi odgovara, ali ne bi skodilo da isprobas sjekiru prije kupovine. Ili da nabavis neku staru, kvalitetnu glavu, pa da sam sebi napravis drsku onako kako ti to najvise odgovara i lezi - to je mozda i najbolja opcija (sigurno najjeftinija). ;)
Zavisi i sa kakvim drvima najcesce radis... ako ti dodje da cijepas bagrem precnika 30cm onda ti sjekira od 2,5kg uopste nije potrebna. ;)

Marko_Che

Postod Marko_Che » Pon Avg 07, 2017 12:51 pm

Od 90cm ima X27, ali to ne voliš. :D Meni odgovaraju te od 70-80 cm.

Slažem se da bi bilo dobro da se sekira proveri pre kupovine, ali jedino Fiskars X25 i slovenačku sekiru mogu da vidim odmah u prodavnicama.
Problem je što se one Huskvarnine i Štilove naručuju kod ovlašćenih prodavaca, jer ih nemaju u prodavnicama, a može da se dogodi da pošalju neku sa lošijom drškom. Odnosno, taj hikori, američki orah ili kako god, je sigurno dobar, ali na primer šta ako godovi ne idu celom dužinom sekire, ili što sam video preko YouTube-a kad su neki naručivali, na nekim Huskvarninim, linija oštrice glave i linija drške ne budu u istoj ravni, ako me razumeš. Prodavci čak neće da naruče 2-3, da odaberem jednu koju dobro pregledam, a ostale da vrate, kažu da ne može tako. :D Možda malo više filozofiram, ali ako bih dao toliki novac, onda hoću da to bude perfektno. :D

Korisnikov avatar
Traveler
Pridružio se: Pet Apr 06, 2012 4:05 pm

Postod Traveler » Ned Avg 13, 2017 9:16 am

Plastikaneri tipa Fiskars su za jednokratnu upotrebu , nabavi sebi glavu koja ti najviše odgovara. Drške su i onako" potrošna roba" i pre ili kasnije dođu na red za zamenu . Sam praviš dršku i radiš je onako kako tebi odgovara (kad do toga dođe) dužina ,debljina itd.....
Take only photos,kill only time ,leave only footprints.

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Ned Avg 13, 2017 2:04 pm

Cudno kako imamo lose misljenje o plasticnim drskama za sekiru, a gomila se kune u plastican ram na pistolju :)
Reko bih da je ovo drugo "malo" zahtevnije.

Niti su sve plastike iste, niti je ta drska za jednokratnu upotrebu. Imao bih primedbi pre na fiskarsovo secivo nego na drsku. Inace, zato sto je suplja ima odlican balans (a ta supljina jako malo smanjuje cvrstocu, krutost...). Imam jednu vec.. 20-tak godina. Drski nista ne fali, mada iskreno i nije se nesto naradila.

Povratak na “Sekire”