Sekire

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Sekire

Postod BR_ » Uto Apr 05, 2016 5:46 pm

Izgleda da moram da budem uvek kontraprotivan, no meni sasvim odgovaraju ovoliko prave ivice. Valjda zbog zadnjih iskustvava sa tesaskim sekirama, sa kojima se igram od nove godine. Zaobljena ivica podize nesto efikasnost secenja i cepanja, ali bi moj izbor za prirodu bio sekira sa ravnom ivicom. Mozda zbog toga sto sam vise skoncentrisan na pravljenje stvari, a manje na proste mhanicke radnje secenja i cepanja drveta.

Za moj ukus i trenutne p[otrebe, ove su savrsene.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
tisler
Nožar
Pridružio se: Čet Mar 29, 2012 12:05 am

Postod tisler » Uto Apr 05, 2016 10:31 pm

Apsolutno se slazem sa BR-om,i moje iskustvo je takvo :Za deljanje i druge tesarske radove,ravno a za secenje i cepanje zakrivljeno secivo. :chores-chopwood:

Korisnikov avatar
rista
Site Admin
Pridružio se: Sre Nov 24, 2010 9:56 pm

Postod rista » Sre Apr 06, 2016 8:00 am

uuuuu bas dobre bravo majstore :text-bravo:

Korisnikov avatar
Beca
Nožar
Pridružio se: Sre Sep 28, 2011 8:40 pm
Kontakt:

Postod Beca » Sre Apr 06, 2016 8:45 am

Prave ili krive ovde se vec odavno zna ko je glavni. :D

Korisnikov avatar
tisler
Nožar

Postod tisler » Sre Apr 06, 2016 8:08 pm

Hvala svima ,bice jos sekira :chores-chopwood:

ostres
Pridružio se: Čet Dec 27, 2012 2:29 pm

Postod ostres » Uto Maj 03, 2016 9:11 pm

Legla mi tema ko kec na deset, taman mi trebaju sekire :D

Kod nas u selima sam sretao samo jednu vrstu sekire i kod nje je sečivo baš blago zakrivljeno. Ona se koristi i da se obori manje drvo, okrešu grane, iscepa drvo i to ne samo ono kratko sečeno za loženje u šporete nego i metarski trupci.
[url]
https://www.dropbox.com/s/d0t37nue3xpnq ... a.jpg?dl=0[/url]

Ova konretno je stara bar pola veka i ko zna koliko je drveta ugrizla, a zanimljiva je po tome koliko je oštrica tanka a savladala je sve prepreke. Takođe na delu gde ulazi držalja, vidi se kako je skinut materijal u prednjem delu sa svrhom, po meni, da bi se dodatno olakšala. Neko je to zaista majstorski odradio.
Inače su joj pukla leđa ušice kad je neko pokušao da je koristi kao klin za cepanje trupaca :?

Sve što sada viđam po radnjama a i po terenu ima neuporedivo šire sečivo i za istu dužinu sečiva je mnogo teže.

Korisnikov avatar
tisler
Nožar

Postod tisler » Uto Maj 03, 2016 10:01 pm

Ti prike ,ko da placas slike,kamo jos koja slika ,kamo slika ziga proizvodjaca,a? :teasing-poke: Klasicna sto bi rekli "Srpska" sekira,koja u izvornom obliku nije zakrivljena ,ali zbog upotrebe(ostrenja,klepanja itd)je dobila takav (zakrivljeni) oblik. :chores-chopwood:

ostres
Pridružio se: Čet Dec 27, 2012 2:29 pm

Postod ostres » Sre Maj 04, 2016 1:28 pm

:D

Nisam je nešto puno ni slikao, sasvim slučajno je uskočila u priču natopljenu crnim Zaječarcem pa dal zbog istog ili
godina starosti sekire, ali nikakav žig nisam uspeo da uočim. To se uklapa u tatino ubeđenje da je sekira rukotvorina lokalnog
sada već odavno pokojnog kovača. Nebrojene druge sekire, ašovi, motike..., za koje se zna da ih je on napravio su i dalje u upotrebi.
Zanatu ga je valjda deda naučio, ali je čovek bio prirodno nadaren ili kako to naš narod kaže - što očima vidi to rukama napravi, pa se nije
bavio samo gvojzem već i drvetom.

Korisnikov avatar
tisler
Nožar

Postod tisler » Sre Maj 04, 2016 8:14 pm

Koliko ja vidim ima okrugli zig sa desne strane sekire gore pri vrhu,pogledaj bolje :character-oldtimer:

Povratak na “Sekire”