Pomoc oko sekirice

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
Highlander
Pridružio se: Pon Nov 07, 2011 10:28 am

Re: Pomoc oko sekirice

Postod Highlander » Pet Jan 02, 2015 3:15 pm

Kao što rekoh pre 6 meseci postavljam slike kada nasadim sekiricu...
Ovih dana sam imao viška vremena pa sam se pozabavio sekiricom koja je stajala 6 meseci i čekala :whistle:
Drška je od bagrema, grubo je istesana sekirom a onda je oblik doteran turpijom i nožem. Godovi nisu baš idealno orijentisani ali nisam imao drugi komad drveta pa se pravim da je sve OK.
Drvo i metal su zaštićeni homemade pastom od pčelinjeg voska i lanenog ulja.
Ostaje mi još fine tuning oštrice, naoštrena je da brije ali je iskrzana na par mesta, to ću srediti nekom drugom prilikom, nemam sada vremena da šmirglam do besvesti. Još jedna stvar koju ću odraditi je to da ovaj zaobljeni deo sa kraja drške dovedem na neki drugi oblik, ne sviđa mi se ovako ali nije toliko kritično da mora momentalno da se odradi...

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Korisnikov avatar
Iceman
Pridružio se: Pet Nov 15, 2013 7:10 am

Postod Iceman » Ned Jan 04, 2015 6:21 pm

Rekao bi da ti je ova drzalica pogresna. Zakrivljena je na kontra stranu pa su glava i secivo otvoreni u odnosu na hvat drske umesto kontra. Mozda je za pocetak trebalo da probas sa fabrickom drzalicom(ne bas potpuno srecno resenje) ili jednostavno napravis bas ravnu drzalicu dok malo ne vidis sta i kako dalje. :handgestures-thumbupleft: :handgestures-thumbupleft:

Korisnikov avatar
StepenWolf
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:34 pm

Postod StepenWolf » Ned Jan 04, 2015 9:14 pm

Iceman napisao:Zakrivljena je na kontra stranu pa su glava i secivo otvoreni u odnosu na hvat drske umesto kontra.

Slažem se sa konstatacijom.

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Ned Jan 04, 2015 9:28 pm

Nije problem u drsci, mada sa njom donekle moze da se ispravi, nego u glavi. Ovo je glava za tesarsku sekiru, koja treba da bude ovoliko otvorena. Pri tome je leva strana glave gledano odozgo ravna, desna konveksna, da bi se izbleglo da sekira odskoci pri udarcima pod niskim uglom, koji su tipicni za tesarski rad.

Nije nikakav problem navici se na takvu sekiru, i koristiti je i za sve ostale poslove. Tesarske sekire imaju neke prednosti u sumi, kada osnovni zadatak nije obaranje stabala. Ja tu nista ne bih dirao.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Iceman
Pridružio se: Pet Nov 15, 2013 7:10 am

Postod Iceman » Pon Jan 05, 2015 8:52 am

Dobro zapazanje. Sekira zaista je tesarska. Ali to je i ocigledno. Zar ne? Da se sa njom moze seci i ovako, moze naravno i to je jasno. Po nuzdi se moze seci i ca polomljenom drzalicom. Situacija bi bila bolja da nije ovoliko zakrivljena na pogresnu stranu.

Korisnikov avatar
Highlander

Postod Highlander » Pon Jan 05, 2015 5:11 pm

Nisam razmišljao o tom zakrivljenju ali sada kada si rekao da je na kontra stranu vidim da ima smisla :obscene-drinkingcheers:
Kao što sam već napisao sekiru sam kupio za 100 dinara, izvukao sam je iz gomile gvožđa na vašaru, za te pare ja zadovoljan dobijenim :handgestures-thumbupleft:
Drugi put ću morati malo studioznije da se pozabavim geometrijom držalice, ovaj put mi nije ni palo na pamet da je zakrivljena na pogrešnu stranu :roll:

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Jan 05, 2015 8:42 pm

Ako pogledaš na koju stranu ide krivina sečiva, videćeš da druga drška neće mnogo promeniti. Što'no rekoše prethodnici, ona ima svoju namenu i ne treba se sekirati. Ako si čekao pola godine da je središ, biće dobra za tvoje potrebe. Lepo je što si je spasio od propadanja.
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Highlander

Postod Highlander » Pon Jan 05, 2015 8:51 pm

Za moje potrebe više nego dovoljna a to je da se nacepkaju drva za potpalu kada idem u prirodu da roštiljam, cca 4-5 puta godišnje :obscene-drinkingcheers:

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Pon Jan 05, 2015 9:24 pm

Ta glava moze da se prepravi da bude upotrebljivija u sumi, ali je to poprilicno pipav posaqo. Treba oseci gorni deo seciva, dalje od drske, i promeniti krivu samog reza. No tada se povecava ugao seciva sa donje strane, pa moras i dodatno da je tanjis . Sve u svemu, moze da se uradi i da se dobije lepa alatka, jedino sto treba uloziti poprilicno truda.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Highlander

Postod Highlander » Pon Jan 05, 2015 9:53 pm

BR, možda bi se nekom prilikom i prihvatio tog posla ali nisam 100% siguran da sam u potpunosti tazumeo tvoju sugestiju, pa da ne ispadne da sam radio uzaludan :D

Povratak na “Sekire”