Moja ruskinja

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Re: Moja ruskinja

Postod BR_ » Čet Mar 06, 2014 9:49 pm

Benz, to sto se zaglavljuje je zbog toga sto je secivo previse ravno. Da ima greben u sredini, sa tanjim krajevima, kao Plumb, ne bi se zaglavljivala. No, savremene nordijske sekire s takve, jedino ne znam sto udjose u modu..

Nego da ne kvarimo coveku temu.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Pet Mar 07, 2014 12:40 am

Gospodine Vlay !

" Ama bas nigde ne napisah da je ta sekira etalon savrsenstva ( . . . . "

Ja protumacih iz sledeceg posta;

" G. Rado, vasa sekira igore navedene su dve razlicite koncepcije i samim tim slabo uporedive.Vasa je za cepanje.

Dobro, jos jednom, moja sjekira je DEFINITIVNO ZA CIJEPANJE, ja se slazem time.
Ako mogu da Vas zamolim da mi objasnite konkretne razlike izmedju ove dvije sjekire ?
Znaci moja je samo za cijepanje, ali ova druga za sta je ?po kom pitanju slabo uporedive,
ali predhodno pogledaj karakteristike jedne i druge !
:think:
www.radoradic.com

veskok
Pridružio se: Uto Mar 11, 2014 10:08 am

Postod veskok » Čet Mar 13, 2014 2:34 pm

evo i ja da kazem par rijeci. imao sam srecu pa mi je otec prije nekih 25-30 godina iz Rusije donio breme originalnih ruskih stvari, izmedju ostalog i rucnog alata. tada je to bilo neshvatljivo jeftino za nase pojmove. nekiliko rubalja komad. izmedju ostalog, tu su se nasle 3 sjekira iste ili slicne onima koju ovdje pominje Jones. iako mlad, prepoznao sam da se radi o dobrom materijalu pa sam ih sacuvao. samo da kazem da se sa jednom od njih kidalo gradjevinsko zeljezo, a kao podloga se korisio kamen!!! jedna od tri sjekire je pukla ali je kasnije dobro popravljena tako da je jos u upotrebi. od tada su u mom posjedu i niko ih ne koristi osim mene. inace sada imam oko 10 raznih komada. ove Ruske sjekire kad se kucnu kamenom ili komadom zeljeza imaju zvuk koji dugo traje,
sto mi kazemo "lijepo pjevaju". dobro drze ostricu i vrlo su upotrebljive. jedna je manja a dve su iste, malo vece. nijesu dobre za cijepanje panjeva i to im je po meni jedina mana.

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Čet Mar 13, 2014 5:27 pm

Zanimljivi podaci... da li bi mogli da vidimo fotke te lepe kolekcije ako nije problem ??? Drago mi je da još neko ima iskustva rada sa ovim tipom sekire.
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

duki
Pridružio se: Uto Dec 03, 2013 1:55 pm

Postod duki » Čet Mar 13, 2014 10:01 pm

I ja imam iskustvo secenja armature ruskom sekirom,pomagao komsiji jednom,zica sestica,podloga parce sine sa pruge i macola odozgo po ruskoj sekirici,ja pomeram zicu a on sece,trebali mu kratki parcici od 10 cm,pa sigurno preko 100 komada,ja reko da donesem brusilicu ili da nadjemo makaze za gvozdje,ma jok kaze mi to oduvek ovom sekirom,i stvarno zavrsismo posao bez problema.

Korisnikov avatar
ludibes
Pridružio se: Čet Nov 21, 2013 10:05 pm
Kontakt:

Postod ludibes » Sub Mar 15, 2014 8:39 pm

malo offtopic, ali ovaj video je objasnio kako se koristi sekira

http://youtu.be/_3J5wkJFJzE
i don't know half of you half as well as i should like, and i like less than half of you half as well as you deserve.

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Ned Mar 16, 2014 9:55 am

Snimak koji stvarno vredi pogledati i to više puta. Sekira kao GLAVNI alat i to u svim mogućim zadacima. Koliko je njena upotreba raznovrsna i koliko su zadaci specifični pokazuje deo na 13. minutu kada majstor presadi glavu da bi otesao drugu vertikalu zida sa spoljne strane. Tu sam bio pečen. Upotreba sekire kod nas i tamo negde u nordijskim zemljama, suvišan je svaki komentar. Nadam se samo da ću nekada imati prilike da radim makar približno sličnu stvar u sličnom okruženju... ODLIČAN VIDEO
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
Gurman
Pridružio se: Sre Mar 05, 2014 4:12 pm

Postod Gurman » Ned Mar 16, 2014 10:52 am

Stvarno je gornji snimak fantastican i pokazuje izuzetno umece ovih majstora u rukovanju sekirom. Mislim da je sekira kao alat malo i podcenjena, pogotovo u outdoors aktivnostima. Vidim da mnogo ljudi koristi noz umesto sekire a po meni je to velika greska jer cesto dodju u situaciju da polome noz. Ne znam da li je na ovom forumu bio postavljen nekad ovaj snimak ali on pokazuje da je nekad i sekirce samo dovoljno za dobar provod ;)

Let There Be Rock!

veskok
Pridružio se: Uto Mar 11, 2014 10:08 am

Postod veskok » Ned Mar 16, 2014 5:22 pm

kolega Jones,
bice mi zadovoljstvo da postavim slike svoje "kolekcije" ali to sada nije moguce jer sam na putu i onda sam cesto na internetu. dok sam kuci, vise volim da se bavim nekim drugim stvarima (outdoor), dok god to vremenske prilike dozvoljavaju. posto sam napisao predhodni post, sjetio sam se da imam i cetvrtu, malu, britku" ruskinju". ona je vrlo narucna, upotrebljiva, ima cekic sa zadnje strane, koristim je za sve i svasta. vec je jednom otkovana i ponovo naostrena. da dodam, posto imam svoju kovacku radionicu, ja sam otkivam alat, a nadam se da cu u dogledno vrijeme napraviti neku svoju rukotvorinu pa cu i to podijeliti sa forumasima.

Ivan...
Pridružio se: Pon Mar 10, 2014 11:23 pm

Postod Ivan... » Ned Mar 16, 2014 11:27 pm

Evo još jednog majstora svog zanata/alata....

http://www.youtube.com/watch?v=35Xh1tWIVdw

P.S.: Predstavio sam se već, ovo mi je novi profil, nisam mogao da pristupim starom...

Povratak na “Sekire”