Moja ruskinja

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Re: Moja ruskinja

Postod BlackPanther » Sre Mar 05, 2014 4:02 pm

Jaooo, odusevio sam se kad sam prvi put pregledao ovaj link, pa sada opet. Kako je njima dobro :-D.

Sto se takmicenja tice, nezgodno je napraviti dva takmicenja (tipa i za sekiru i za noz) jer dan nije dovoljno dugacak. Ali moze nesto tipa - ponesite svoj omiljeni noz i svoju omiljenu sekiricu i onda da vidimo ko ce brze, bolje, lakse, spretnije odraditi gomilu zadataka :-D. Mislim da ce pored dobre zabave, mnogi puno stvari i nauciti :-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Sre Mar 05, 2014 7:48 pm

RADO napisao:Medjutim, volio bih da mi objasnite koje su razlike u koncepciji sjekira,moje i Borkove, uz veliko postovanje
majstor Borka i ovom prilikom mu se izvinjavam sto ne sumnjam u njegov kvalitet sjekire.

G.Rado, verovatno bih se raspisao da nije ove teme, viewtopic.php?f=10&t=646 , ali bi se zbog nje sve pretvorilo u prepisivacku skolu.Mnogi pametniji od mene svasta tu napisase, mnoge slike okacise i zakljucke izvedose.Ja sam mislio da smo davno apsolvirali raznorazne geoetrije i dokazali dosta manju efikasnost (ne neupotrebljivost) jakog klinastog profila sa kratkom drskom naspram "pravilno" odradjene geometrije.Procitajte tu temu jos jedanput i uporedite geometrije, pa ako nesto i dalje nije jasno raspravicemo to u toj temi SVI ZAJEDNO.Ja sam bas danas opet procitao tu temu od svega cetiri strane i uzivao u tome. :handgestures-thumbupleft:
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Sre Mar 05, 2014 10:04 pm

Gospodine Vlay, ako mogu da Vas zamolim jos jedanput direktno da mi objasnite razliku izmedju moje i gore navedene doticne sjekire (Borkove) u koncepciji,
s obzirom iz predhodnog Vaseg posta napisali; **G. Rado, vasa sekira igore navedene su dve razlicite koncepcije i samim tim slabo uporedive.Vasa je za cepanje.**
Sinoc kasno sam premjerio ponovo moju sjekiru, karakteristike su sve isite sto sam prije napisao, osim jedne sto sam pogresio u maks. debljini glave sjekire je tacno 26.02mm , a predhodno bilo napisano 26 mm. Htio sam da dodam da karakteristike sjekire doticne i moje su nezanemarljivo male po mom misljenju,tezina, duzina drske, visina sjeciva, duzina sjeciva, a mozete i uporediti ?
Iz Vaseg posta proizilazi da je doticna sjekira bog bogova, dok je moja negdje ipak ;) dobra za cijepanje ! :think:
www.radoradic.com

Korisnikov avatar
BR_
Pridružio se: Pon Okt 25, 2010 7:22 pm
Kontakt:

Postod BR_ » Sre Mar 05, 2014 11:02 pm

Jones, lepa recenzija. No, ne mogu da se ne osvrnem na nekoliko detalja. U pojedinim delovima pokusavas da poredis potpuno razlicite stvari. Testovi sekira dostupni na internetu poticu iz zemalja sa potpuno razlicitim uslovima u prirodi. Sekira koja je namenjena boravku u prirodi u Severnoj americi mora da bude drugacije optimizovana od sekire koja se koristi u Sibiru. U Severnoj Americi skupljanje suvog granja i lozenje vatre bez cepanja drveta je prilicno tesko. Najvazniji razlog za to su drugaciji klimatski uslovi. Dovoljno je uporediti godisnje padavine, koje se u Sibru krecu oko 400-500mm sa onima iz Severne amerike, koje u zoni Velikih Jezera,, istocne obale i severa zapadne obale krecu i do 1500mm da bi se shvatio razlog zasto je pored secenja cepanje drveta jedan od bitnih uslova za opstanak u prirodi. I ja sam se cudio tolikoj potrebi za cepanjem, dok nisam dobio objasnjenje od prijatelja, da je kod njih svako drvo koje lezi na zemlji, i koje je manje od 15 m u precniku prakticno neupotrebljivo za lozenje. Jedini nacin za dolazak do suvog drveta za potpalu je cepanje vecih stabala, cija unutrasnjost je suva. Ista prica se pominje i kod Morsa Kocanskog u njegovoj odlicnoj knjizi o buscraftu u Severnoj Americi.

Jos jkedan razlog za drugaciji oblik sekire je i velicina stabala, koja su u proseku deblja od onoga sto je dostupno u Rusiji. Nisam video previse stabala u rusiji ciji je precnik veci od 20-30 cm, i uglavnom su bila breze, mada moram da priznam najdalje do cega sam bio je Perm. I secam se samo ogromnih brezovih suma. Na takvim stabljima sekira koju si prikazao radi savrseno, bez potrebe da prodie u drvo dublje od usica. Sa druge strane, u uslovima kakvi su u Severnoj Americi, potreba za secenjem debljih stabala je itekako izrazena.

Sekira koju si pokazao je koristena i u Severnoj Americi, francuzi su pravili prilican broj takvih sekira za trgovacke kompanije, Hudson Bay je takodje imao nekoliko modela u 18 veku, ali su oni vrlo brzo iscezli sa trzista. Jednostavno, evolucija alata je dovela do onoga sto mi danas znamo kao americku sumsku sekiru, a koja polako iscezava, posto su ih istisnule skandinavsske jeftinije sekire. Plumb Hudson Bay sekira je i u secenju i u cepanju efikasnija od sekire koju si pokazao, kao i Norlund i predstavlja vrh evolucije lagane sekire. U secenju je bolja cim dubina reza pocinje da prelazi ramena, mnogo manje se glavi u tvrdom i vlaznom drvetu, a moze da se koristi i za cepanje. Na zalost, danas ju je nemoguce naci za male pare.
Kada vec poceh o tome, sve mi se cini da imam jednog Norlunda kome treba doraditi drsku, posto je nasadjena na panj..

Sekiru treba posmatrati i prema uslovima u kojima se koristi. Siguran sam da u Rusiji bolja sekira od ovoga nije potrebna. Na nekim drugim terenima, prica je potpuno drugacija.
Inimicus Inimici Mei Amicus Meus Est
Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων
Basileus Basileon Basileuon Basileuonton

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Čet Mar 06, 2014 8:04 am

Iako se slažem sa ovim lepo izdetaljisanim tekstom, uzgred hvala na podacima, ne slažem se sa time da " u pojedinim delovima pokušavam da poredim potpuno različite stvari". Jedino mesto gde ja nešto poredim je mesto gde kažem da za razliku od sekira koje možemo naći u našim krajevima, ova ima izrazito tanko sečivo, i to je to. Takođe se slažem da je odnos padavima u tim delovima sveta koje navodiš drastično različit i da su zato sekire drugačije, ali jedna stvar ne stoji. Ja nisam bio nikada u Kanadi ili na Aljasci, kao moj mlađi brat, morao bih njega da pitam, ali iz onoga što sam mogao da naučim iz dugogodišnjeg praćenja aktivnosti bushcraft nacije širom sveta, a i iz mog lišnog iskustva, gde god da se nalaziš, a želiš da upališ vatru predost ima DEAD STANDING TREE, iliti mrtvo stojeće drvo koje nije došlo u dodir sa vlagom tla. Sa takvog drveta uzimaju se dostupne suve grane i to najčešće lomljenjem i nema veze da li ste u Aziji ili Americi, na isto ti dođe, treba ti suvo drvo. Da sad ovde ne bi pričali i prepričavali priče koje su već bile na forumu, reći ću samo, a već sam o tome pričao u topics SIBIR 2007, iako je procentualno daleko zastupljenija šuma sa malim prečnikom stabla, postoje u ne malom broju i stabla, najčešće bora, enormnih dimenzija, čiji prečnik prelazi uveliko 50 cm, a o visini mi je teško i da pišem. Dakle i u Sibiru postoji drvo koje bih najradije obarao američkom dvoseklom sekirom, ali mi ovde govorimo o sekirama za bushcraft koje mogu da odrade najveći mogući dijapazon radnji sa nekim optimalnim vrednostima dužine i težine. Ova moja se baš i nije ubila od optimalnosti kada je u pitanju težina, ipak 1200 gr nije malo, ali kada vas neko iznervira mislim da taj mali dodatak u težini može da opravda sav napor koji ste uložili u njeno nošenje. Ta težina je još jedan razlog zašto mi za nju treba futrola za pojas jer ne planiram da je teglim u rancu, bar ne kada sam u prirodi...
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

poljo
Pridružio se: Ned Maj 20, 2012 6:37 pm

Postod poljo » Čet Mar 06, 2014 10:00 am

Ajd i ja neku ...U sekire se razumijem kao Marica u .......al znam po nesto o sikirama . Kako to rade ameri, Rusi svedi bas i nije mnogo vazno u bukovoj sumi iznad mjesta gdje obicno logorujem (a davno bese zadnji put ,puhhhhh) . Ovde , meni , 90 % posla obavi "cigancica" od prije bogtepitakad teska nesto iznad 500 grama . Sjrecom vise se ni ne sjecam kad sam oslednji put morao da cjepam drva za lozenje u kuci tako da necu ni da spominjem sjekiru normalne tezine kilo i po +.
Ono sto bih ja volio da vidim ovde je recenzija nekoliko vrsta sekira u "domacim" uslovima . Volim hi-tec stvari ali bi mnoooogo vise volio da imam sjekiru prilagodjenu snazi mojih ledja a adekvatnu za nase krajeve . Dakle jasen,bukva, hrastic , .....

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Postod Jones » Čet Mar 06, 2014 2:30 pm

Ovo je dobra ideja i već se naslanja na ono što smo pričali, da bi bilo dobro organizovati neko okupljanje gde bi se kao što to rade nožari, oprobale i razne sekire u, za njih specijalno, osmišljenim zadacima. Ponovo se vraćam, na konto sekire cigančice, da je u prirodi i najgora sekira često bolja od nikakve, ali kada bi se oslanjali na to, 80 % priča i težnji sa foruma bi bilo suvišno i nepotrebno. Bilo bi, uzmi prvu sataru koju dovatiš i prvi nož iz kujne i pravac prvi šiprag. Ovo je ipak mesto, da ne kažem ustanova, gde se okupljaju specifični ludaci i gde se slade svojim temama i dogodovštinama. Nadam se da ćemo naći nekog načina da oprobamo u našim uslovima svojstva različitih sečiva na sveopštu radost...
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
gravesen
Pridružio se: Sre Avg 24, 2011 10:25 pm

Postod gravesen » Čet Mar 06, 2014 2:58 pm

Ovo sto je Jones napisao je nesto sto moze cesto da se primeni na forumu kao odgovor.Milion puta mi je palo na pamet da kazem nesto slicno,al nisam umeo lepo da srocim :obscene-drinkingcheers:
Aл тирјанству стати ногом за врат, довести га к познанију права, то је људска дужност најсветлија!

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Čet Mar 06, 2014 7:07 pm

Prica sa sekirama je relativno prosta, ima par osnovnih smernica, koje moras da ispostujes i svaka sekira ce solidno odradjivati posao. Ali to sa slike ne radi uvek lepo posao, skoro sam se igrao sa jednom velikom sekirom i sve sto mi ovde navodismo kao in za sekiru, ona ima, tanak profil, konveksne obraze...I sece ona kao blesava dok se cudno ne zaglavi u rezu :handgestures-thumbdown: kada to resim kacim na forum.

Najvise od svih je u pravu, guru merakkrafta, veliki odiseys, pravac u sumu i brojis udarce ili vreme, najmanji rezultat pobedjuje. :handgestures-thumbupleft: Da se deda nije skinuo na youtubu sada bi gledali zanimljiv test :mrgreen:

Gospodine Rado, nema tu velikih razlika, majstor Borko je vise paznje posvetio oku sekire, veca povrsina oka bolje drzi drsku. To sada neko uporedjivanje dimenzija nece nam doneti nikakvo otkrovenje, pricamo o sekirama malo vecim od pakle cigara, jedino sta bi nam dalo neki podatak o secenju je debljina sekire na 20mm, 40mm, 80mm, lupam brojeve, od ostrice. A da li ce takva tanja sekira bolje da sece, dublje da prodire, zavisi od prelaza, ugla ostrice u odnosu na drsku...

Odoh sad na zvuk.

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Čet Mar 06, 2014 9:44 pm

G.Rado, kako od ovoga
vlay napisao:dokazali dosta manju efikasnost (ne neupotrebljivost) jakog klinastog profila sa kratkom drskom naspram "pravilno" odradjene geometrije.

nastade ovo:
RADO napisao:Iz Vaseg posta proizilazi da je doticna sjekira bog bogova, dok je moja negdje ipak dobra za cijepanje !

Ama bas nigde ne napisah da je ta sekira etalon savrsenstva ( ja bi tu doradio par detalja), ali je vasa definitivno namenjena cepanju sa debelim klinastim profilom koji na kratkoj drsci bas i nema mnogo smisla.Eto, pretece me Benz, dr. za sekire, ali vase uporedjivanje fizickih dimenzija govori o tome koliko masite poentu u svojoj poteri za unikatnoscu.To je kao da ste rekli da su dva automobila razlicitih proizvodjaca ista, jer su im iste duzine i visine, zanemarivsi motore, kubikaze, unutrasnju opremu itd.( znam da je ovo gruba analogija, ali sam u stisci sa vremenom).Kao i kod nozeva, veliki procenat cele price otpada na geometriju seciva i brusenje.Na oko se vidi (bar ja vidim) par krucijalnih razlika izmedju ove dve sekire.Od debljine materijala iza samog reznog brida, prirastaja debljine na razlicitim duzinama kako idemo ka "oku", oblika oka i ugla seciva.Uskoro cu okaciti jednu drvodeljariju :D ( ala sklapam reci i izraze) koju napravih sa GB sekirom slicne geometrije, a koju sam pokusao da napravim sa bilo kojom klasicnom za cepanje.Kazem pokusao, ali nece da moze.A puna mi supa tih klinastih sekira koje ostadose od tasta.
Nit' sam hteo da uvredim vas unikat, nit' sam Borkovo sekirce proglasio za etalon.Jednostavno, razlike su vise nego ocigledne...za onog ko hoce da gleda dalje od poliranja.
Nego, sto mi se dopade ona ideja o takmicenju za sekire... :text-bravo: :text-bravo: :text-bravo:
...a ja mislio da je zivot reka!

Povratak na “Sekire”