Moja ruskinja

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
Jones
Pridružio se: Ned Sep 30, 2012 8:53 pm

Re: Moja ruskinja

Postod Jones » Pon Mar 03, 2014 12:52 pm

Ako se baš ukaže potreba za cepanjem uvek može da se na licu mesta napravi drveni klin ili par komada i da se pomoću njih odradi posao. Vraćam se u mislima ponovo na scenu iz Srećni Ljudi Godina u Tajgi, kada onaj lovac cepa ogromno stablo da bi iz njega izvukao materijal za skije. Tri drvena klina i sekira slična ovoj iz velikog trupca izvukla su par fosni. Pa zar to nije ideja i smisao svega onoga o čemu govorimo na ovom forumu. Pomoću onoga što imaš, znanja i veštine odradi posao i uživaj... :merakcraft:
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
sAx
Pridružio se: Čet Nov 03, 2011 1:27 pm

Postod sAx » Pon Mar 03, 2014 1:13 pm

Druže, još se sećam kako zvoni ono sekirče. :text-bravo: :chores-chopwood:

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Pon Mar 03, 2014 1:35 pm

Jones napisao:Ako se baš ukaže potreba za cepanjem uvek može da se na licu mesta napravi drveni klin ili par komada i da se pomoću njih odradi posao. Vraćam se u mislima ponovo na scenu iz Srećni Ljudi Godina u Tajgi, kada onaj lovac cepa ogromno stablo da bi iz njega izvukao materijal za skije. Tri drvena klina i sekira slična ovoj iz velikog trupca izvukla su par fosni. Pa zar to nije ideja i smisao svega onoga o čemu govorimo na ovom forumu. Pomoću onoga što imaš, znanja i veštine odradi posao i uživaj... :merakcraft:

:text-bravo: :character-oldtimer:

sAx napisao:Druže, još se sećam kako zvoni ono sekirče.

Ne da se secam, nego mi je to glavna asocijacija za zvucnu interpretaciju dobro okaljenog celika ;-)
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Pon Mar 03, 2014 8:27 pm

ninoslavt napisao:Poslije Borkovog rada bi tesko mogao i jednu drugu sjekiru nazvati sjekirom. Ali! Onda uzmem u obzir cijenu od 10 evra (vjerovatno bi jeftinija bila samo da je ukradena) i sta je ova sve dozivjela i prezivjela i odgovor se sam nametne. Savrseni primjerci su savrseni za slikanje ali oni obicni su oni koji odradjuju posao! Sto se oblika glave tice, vidio sam u dosta ruskih filmova da su im sjekire upravo ovakve. Vjerovatno je u pitanju plod vijekovnog iskustva koji kaze da je to idealna forma za njihove uslove i nacin koriscenja. E da, ono Made in Russia, nemoj da bi dirao!!! :handgestures-thumbupleft:

Jel`moja sjekira negdje blizu Vaseg favorita ili je negdje tako daleko ? :think:
www.radoradic.com

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Pon Mar 03, 2014 9:18 pm

Ne sekirajte se!
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
vlay
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 8:58 pm

Postod vlay » Uto Mar 04, 2014 6:59 pm

RADO napisao:Jel`moja sjekira negdje blizu Vaseg favorita ili je negdje tako daleko ?

G. Rado, vasa sekira igore navedene su dve razlicite koncepcije i samim tim slabo uporedive.Vasa je za cepanje.

Jones napisao:Pravo da vam kažem meni nije ni jasno zašto se za bushcraft scenario i forsira to cepanje kao bitna stvar.

Jones, ja nesto ne primetih to forsiranje.Ako bacis malo pogled po forumu na osnovu slika i tekstova je lako videti sta cenimo i koje performanse volimo.Nije ni bitno, bitno je da nam se misljenja podudaraju! :handgestures-thumbupleft:
Inace, dr. za sekire i stropove postovani gospodin Benz je okacio jedan divan traktat o razlicitim profilima sekira, prodiranju kroz materijal i sl. Topla preporuka svima koje zanima ta materija.

viewtopic.php?f=10&t=646&start=10
...a ja mislio da je zivot reka!

Korisnikov avatar
Jones

Postod Jones » Uto Mar 04, 2014 8:15 pm

Naravno... Nisam ni mislio na forumu, nego generalno je prisutna priča i ytube je prepun testova tog tipa, kako cepa ovo kako cepa ono. Čitao sa taj tekst ranije i stvarno mi se dopao taj studiozni pristup iz prve ruke, čovek zna o čemu priča. Nadam se da ću uskoro biti u prilici da snimim kako ovo moje sekirče radi i podelim to sa vama. Smeši mi se obaranje nekog oraha pa ću pokušati to da dokumentujem. Kažem pokušaću jer kad se nađem u prilici da nešto posečem, a bilo je toga dosta, zaboravim na sve ostalo sem na penjanje i sečenje. Da me ne shvatite pogrešno, da se ja pitam ne bih nikada posekao ni jedno drvo, ali često me zovu kad su u pitanju nedostupne grane i nezgodna stabla, mahom u gradu. Ako ne to pokušaću da uploadujem snimak iz emisije gde se lepo vidi šta za šta služi, kada su sekire u pitanju.
"Twenty years from now you will be more disappointed by the thinks you didn't do than by the ones you did do" Mark Twain

Korisnikov avatar
RADO
Nožar
Pridružio se: Čet Dec 02, 2010 10:03 pm

Postod RADO » Uto Mar 04, 2014 10:44 pm

vlay napisao:
RADO napisao:Jel`moja sjekira negdje blizu Vaseg favorita ili je negdje tako daleko ?

G. Rado, vasa sekira igore navedene su dve razlicite koncepcije i samim tim slabo uporedive.Vasa je za cepanje.

Jones napisao:Pravo da vam kažem meni nije ni jasno zašto se za bushcraft scenario i forsira to cepanje kao bitna stvar.

Jones, ja nesto ne primetih to forsiranje.Ako bacis malo pogled po forumu na osnovu slika i tekstova je lako videti sta cenimo i koje performanse volimo.Nije ni bitno, bitno je da nam se misljenja podudaraju! :handgestures-thumbupleft:
Inace, dr. za sekire i stropove postovani gospodin Benz je okacio jedan divan traktat o razlicitim profilima sekira, prodiranju kroz materijal i sl. Topla preporuka svima koje zanima ta materija.

http://www.outdoors-forum.com/forum/vie ... 6&start=10

Gospodine Vlay !
Posle Ninove konstatacije u prvoj recenici sto je napisao;
uslijedilo je moje pitanje, na kom ste Vi iznijeli Vase misljenje, a i ocekivao sam da neko odgovori a
narocito oni koji su predhodno komentarisali o mojoj sjekiri.
Ok, prihvacam Vasu konstataciju da je sjekira od majstor Sila a ja sretni vlasnik da je sikjera za cijepanje.
Medjutim, volio bih da mi objasnite koje su razlike u koncepciji sjekira,moje i Borkove, uz veliko postovanje
majstor Borka i ovom prilikom mu se izvinjavam sto ne sumnjam u njegov kvalitet sjekire.
:think:
www.radoradic.com

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Sre Mar 05, 2014 10:39 am

I mene zanima ovo uporedjivanje. Ova ruskinja mi je fenomenalna po ceni, "zvonjavi" i iskustvima koje je Jones podelio sa nama.
Sa druge strane, ove dve su mi takodje lepe (pod lepe podrazumevam i "poneo bih je u sumu sa sobom")
Slika

a opet, sve tri su potpuno razlicite :-). Mora tu neki okrsaj da padne :teasing-poke:
Salu na stranu, stvarno bi moglo da padne takmicenje za najbolju sekiricu :-D (ne mora da je licno pravljena ;-) )
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

Korisnikov avatar
Jones

Postod Jones » Sre Mar 05, 2014 2:42 pm

Mislim da je ova ideja fantastična, ovo za takmičenje, ali ne bi bilo loše kada bi se to održalo zajedno sa nekim drugim namenskim okupljanjem, pa da se družimo onako komplet, ili bar u što je većem broju moguće. Evo našao sam i link sa ovog foruma koji je postavio Vrabac pre izvesnog vremena
viewtopic.php?f=14&t=982
među tim slikama je i slika skoro identične ruske sekire kojoj je odlomljen sam vrh. Kao što rekoh sekira je takva kakva je, ali moja iskustva sa njom su fantastična

Povratak na “Sekire”