Geometrija glave sekire

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Re: Geometrija glave sekire

Postod gray_wolf » Sre Mar 04, 2015 11:43 pm

Хвала за информације :obscene-drinkingcheers:

Пројекат је тек почео,а крајње резултате не очекујте да видите скоро,мени је теоретску наставу држао Бенц,а он је како рече Врапчева школа,тако су временске одреднице "почео сам да радим" и "биће готово..." сасвим јасне :mrgreen:

Korisnikov avatar
Joca
Pridružio se: Ned Feb 10, 2013 2:02 pm

Postod Joca » Pon Feb 12, 2018 8:21 pm

Napokon sam odlučio da napravim novu dršku na sjekirici

Slika

Pa mi treba pomoć oko nekih sitnica,pošto se slabo,tj nikako ne razumijem u geometriju i položaj glave sjekire u odnosu na dršku.
Pokušao sam i isčitao čitavu temu,al većinu slika ne mogu pogledati,tako da nisam nešto puno skontao.

Sjekira je teška 410grama,planirao sam da stavim dršku od 35-40cm.

Slika

Stavio sam običnu letvicu da vidim kako izgleda sa ravnom drškom.
Zanima me da li da dršku ostavim ovakvu ili da idem sa nekim krivljenjem gore ili dole?

Korisnikov avatar
Pathfinder
Pridružio se: Pon Jun 13, 2011 1:13 pm

Postod Pathfinder » Uto Feb 13, 2018 7:56 am

Po mom mišljenju: pre-kra-tka. Drška.
What is steel compared to the hand that wields it?

Korisnikov avatar
BlackPanther
Pridružio se: Čet Jan 24, 2013 2:20 pm

Postod BlackPanther » Uto Feb 13, 2018 4:15 pm

Pathfinder napisao:Po mom mišljenju: pre-kra-tka. Drška.

Slazem se. Pogotovo sto me asocira na tomahavk.
"Be the best you can be and do the best you can do. You want results? Then put in the work...PERIOD!"

vukovsin
Pridružio se: Pet Nov 25, 2011 5:39 pm

Postod vukovsin » Uto Feb 13, 2018 7:44 pm

Моја секира је сличне тежине и облика као твоја....Дршка је неки 50-ак см.дуга,закривљена око 7° на горе,гледано са леђа секире...
Закривљење почиње при крају дршке,дуго је за хват шаке....Дршку ми је поклонио Стефан-Хвала Стефане-а дорадио и усадио на секиру Бенц-Хвала Бенцолино!

Korisnikov avatar
Joca

Postod Joca » Uto Feb 13, 2018 8:45 pm

Znam da za tomahavk drška ide oko 50ak cm,al kontao sam da će mi za ovako laganu glavu sjekire biti predugačka,sad ste me natjerali da razmislim o dužoj dršci.
Vukovsin,ako nije problem da okačiš sliku svoje sjekire,nije žurba,kad nađeš vremena,drška je u fazi izrade,pa da imam uvid u to zakrivljenje.

Korisnikov avatar
veselibajker
Pridružio se: Čet Mar 22, 2012 12:24 pm

Postod veselibajker » Uto Feb 13, 2018 9:21 pm

E, moj ti, uhvatili te ovi mangupi što bi dršku od 3 metra da cepaš komšijska drva dok cirkaš rasol na svojoj terasi.
Ako napraviš potpuno ravnu dršku lako ćeš je posle skratiti na željenu meru. Znajući odakle si, ona prva fotografija kaže "dosta". Laka glava se koristi za lake poslove. Ovdašnji forumski skup ima neke nove poglede na stvarnost pa otuda ideja da obaraju stabla kao dabrovi - zubima ili malim sekirama. Dabrovi koriste sekire, zar ne?
Живи и пусти друге да живе!

Korisnikov avatar
Joca

Postod Joca » Uto Feb 13, 2018 10:11 pm

Da,koriste sjekire.
Već sam sa ovom sjekirom sarađivao sa dabrovima na obaranju stabala :chores-chopwood:

Slika

Slika

Slika

Šalu na stranu,bitno mi je samo da vidim i da mi neko kaže pravilan položaj sjekire i drške,a za dužinu ćemo da vidimo,imam još jednu sjekiru u pripremi,malo težu,gdje će ići duža drška.

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Sre Feb 14, 2018 4:25 pm

Koliko se meni cini ta sekirica je zapocela zivot kao ovo:

Slika

Samo je neko odsekao vrh , kakvo je oko sekire, cetvrtasto? Nasadi ti to na neki ravan jasen do 40-ak cm, negde oko 25-30mm sirine drzalje gledano otpozadi, i nekog lepo elipsastog oblika da ti se ne okrece u ruci. Deblje drzalje zamaraju ruku, koliko god nam se svidjao puniji hvat u pocetku. Taman da ti ovo bude za u ranac, a veca neka bude za na ranac!

Meni je ona Rej Mirsova Granfors mala sumska sekira toliko neskladna sa drzaljom od pola metra, da bih je odmah zapalio. 50cm mi je predugacko za precizno rukovanje jednom rukom, tako da sam je uvek koristeci davio blize vratu. Sto bi znacilo da mi je onaj krajnji patrljak od 10cm nepotreban. A za dobar dvorucni hvat ne mogu da se razmasem bez bar 80cm, tako da je sve to u sredini meni neugodno za koriscenje. I znam, niski su Eskimi, Sami, i ostali blizu polarnom krugu, Amerikanci, takvi su bili i rahmetli traperi, tako da te njihove mere ne rade meni posao udobno.

P.S.

Zna li neko ko je pravio ove ST sekire?
Slika

Korisnikov avatar
Pele
Pridružio se: Ned Nov 12, 2017 2:06 pm

Postod Pele » Sre Feb 14, 2018 10:36 pm

@Benz
Kovacka marka ti je ostecena,to je St u krugu ili slovu O.
Otto Steuerwald,Weinheim,Njemacka
Fabrika turpija,cekica i alata.
Ne postoji vise od 1970.

Povratak na “Sekire”