Izbor sekira

Moderator: canis lupus

Korisnikov avatar
gray_wolf
Pridružio se: Sre Feb 01, 2012 6:23 pm

Re: Izbor sekira

Postod gray_wolf » Uto Avg 29, 2017 4:00 pm

mbole napisao:Sta je mede?

Хтедох нaписaти мaдa,aли испaде меде јбг :sad-roulette:

Korisnikov avatar
mbole
Pridružio se: Sre Dec 03, 2014 12:07 am

Postod mbole » Uto Avg 29, 2017 5:21 pm

Ja pomislio da je neka lokalna vrsta drveta :mrgreen:

Marko_Che
Pridružio se: Čet Apr 06, 2017 7:43 pm

Postod Marko_Che » Ned Okt 01, 2017 5:32 pm

Evo nekih informacija, ako nekoga interesuje ovaj cepin koji sam kupio, zaboravio sam ranije da napišem, a ako pronađem sliku, okačiću.

Posle upotrebe, ona zaštitna guma ispod glave sekire se totalno raspala, tako da je moj savet ako je kupujete, da odmah bacite tu gumu i da stavite lim ili nešto bolje ispod glave sekire i to je to. Sekira dobro radi posao, mada ova jasenova drška mi se ne sviđa nešto posebno, ali dok traje-traje, a posle će bolje drvo. :D

Korisnikov avatar
Nietzsche
Pridružio se: Čet Dec 03, 2015 7:17 pm

Postod Nietzsche » Ned Okt 01, 2017 10:43 pm

Evo kako covjek pravi tu zastitu od koze, prilicno jednostavno... mozes probati ako ti nije smor.

https://youtu.be/Hko22EytxLs

Marko_Che

Postod Marko_Che » Pon Okt 02, 2017 8:50 pm

Već mi je uradio limar tu zaštitu, bilo mi je hitno, ali svakako odličan video i nešto što nije teško isprobati ubuduće. :handgestures-thumbupleft:

benz
moderator
Pridružio se: Pet Okt 22, 2010 5:41 pm

Postod benz » Uto Okt 03, 2017 11:08 pm

Marko_Che napisao:... jasenova drška mi se ne sviđa nešto posebno, ali dok traje-traje, a posle će bolje drvo. :D

Teško da ćeš u Srbiji naći bolje drvo od jasena, ali slobodno nas iznenadi.

Marko_Che

Postod Marko_Che » Sre Okt 04, 2017 8:37 pm

A valjda može neki majstor da napravi od graba, valjda je on najbolji, nadam se da nisam lupio. Ako nisam, onda mi je unapred drago da iznenadim konkretno Vas, benz. :mrgreen: A ako sam lupio, onda šta da radim, ipak sam laik što se tiče ovoga, nisam mnogo upućen, niti sam imao od koga da naučim, pa zato pitam sve vas ovde za mišljenje kad mi je potreban savet.

Takođe, čuo sam za još neke primere za drške, ali to nisam video i stvarno ne znam da li odgovara za sekire i da li je bolje od jasena, tome ću da posvetim vremena kad se ova drška polomi.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Čet Okt 05, 2017 11:55 pm

Nisi lupio, ali grab ne mozes nigde da kupis (ili ga barem ja nisam nigde nasao).
To ce reci moras sam da iseces dasku iz trupca, osusis...
Ja skoro svake godine, pocetkom marta kupim jednu do dve grabove metarske cepanice, kod ovih sto prodaju ogrevno drvo, zamazem krajeve lepkom, rastruzem i ostavim da se susi.
Obicno dobijem jednu peticu sirine 15-20 cm (koliki vec trupac nadjem) i jednu colovacu za 5cm uzu, koje su skoro pa cist radijalni rez, i ostatak koji je "rift" to jest nesto izmedju radijalnog i tangencijalnog, svaki komad sve uzi i sve tanji.
Upravo za drzalje i slicne stvari.

Marko_Che

Postod Marko_Che » Sub Okt 07, 2017 7:48 pm

@mbole

Zahvaljujem na odgovoru! :handgestures-thumbupleft:

Kada sam napisao da sam čuo za još neke primere, to se pre svega odnosilo na parenu bukvu, malopre sam baš pretražio forum i video da može za dršku za sekiru, ali da li je jače i bolje od jasena, to ne znam.

Korisnikov avatar
mbole

Postod mbole » Ned Okt 08, 2017 1:18 am

Jasen je bolji, zilaviji je od bukve. Bukva je jeftinija, pa se zato od nje najcesce prave.

Povratak na “Sekire”